YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

iPhone 12 ve 5G

2020 iPhone modelleri 5G Destekleyecek mi?

Dünyanın en isabetli Apple tahminlerine sahip olan analisti olarak nitelendirilen Ming-Chi Kuo yatırımcılara 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen üç iPhone modelinde 5G desteğinin yer alacağını söyleyen bir yazı paylaştı. 

Önceki raporlarda, 2020 iPhone modellerinin yeni ve farklı boyutlarda piyasaya sürüleceği söylenmişti. Bu boyutlar, 5.4 inç, 6.1 inç, 6.7 inç olarak yüksek kalite OLED ekranlarla birlikte karşımıza çıkıyor.

Daha önce, 2020 için planlanan üç yeni iPhone modelinden sadece ikisinin 5G’yi destekleyeceği öngörülüyordu. Ancak 5G özelliğinin yeni piyasaya sürülen Android modellerin bir çoğunda bulunması nedeniyle Apple daha iyi rekabet edebilmek adına tüm modellere 5G özelliğini getireceğe benziyor.

Ayrıca, Apple’ın Intel’in akıllı telefon çipi üretim işini satın almasının ardından 5G özelliğini geliştirmek adına daha fazla kaynak ve bilgiye sahip olacağı söylendi.

iPhone 12 Tasarımı

iPhone 12 serisi ve 5G Teknolojisi

Artık üç yeni 2020 iPhone modelinin de aşağıdaki nedenlerden dolayı 5G’yi destekleyeceğine inanıyoruz;

(1) Apple, Intel’in çip işini satın almasından sonra 5G iPhone modellerini geliştirmek için daha fazla kaynağa sahip.

(2) 2020’de 5G Android akıllı telefon fiyatlarının 1500-2000TL civarına düşmesi bekleniyor.

1500-2000TL aralığında satışa sunulacak 5G Android akıllı telefonların yalnızca 6GHz frekansını destekleyeceği düşünülüyor. 

 Ancak buradaki anahtar nokta, tüketicilerin 5G’nin 2020’de temel bir fonksiyon olduğunu düşünecek olmalarıdır.

 Bu nedenle, daha yüksek fiyatlarla satılacak iPhone modelleri, mobil operatörlerden ve tüketicilerin satın alma isteğinden daha fazla fayda elde etmek için 5G’yi desteklemelidir. 

 Rapor, üç 2020 iPhone modelinin de hem mmWave hem de 6GHz frekanslarını (iki farklı 5G türü) desteklemesini bekliyor. Apple’ın sadece 6GHz’i destekleyen, dolayısıyla daha düşük bir fiyata satılacak bir 5G iPhone modelini piyasaya sürüp sürmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

 Gerçekten de, mmWave en sık atıfta bulunulan en hızlı 5G frekansıdır fakat yalnızca yoğun kentsel yaşamın bulunduğu yerlerde sorunsuz çalışabilir. 

 Bu nedenle kırsal alanlarda kullanılmak üzere 6Ghz frekansına sahip 5G özelliği ayrıyeten kullanılacak. 

 İkisi 5G frekansı da 4G’den hızlı olsa da, mmWave en aralarında en hızlı bağlantıyı sağlayan olarak biliniyor.

 Apple, 2020 5G iPhone modellerinde Qualcomm’un modem yongalarını kullanacak olsa da 2021 yılına kadar kendi modem çiplerini üretmeye çalışacak.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !