fbpx

Antistatik ESD Nedir? Zararları ve Önlemleri Nedir?

ESD: Akıllı telefonun en büyük düşmanı!

Hassas yarı iletken elektronik parçalar içeren herhangi bir cihaza basitçe dokunmak bile elektrostatik deşarj olması için yeterlidir.

Eğer çevrenizdeki hava kuru ise araba koltuğundan kalkarken yarattığınız sürtünme metal bir aksama değdiğinizde sizi çarpan bir titremeye dönüşür. Bu sizin için küçük bir titreme olabilir ama bu çarpmanın hassas bir elektronik cihaza yapacaklarını hayal edebilirsiniz.

Peki, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi elinize aldığınızda ortada hiç problem yokken herhangi bir tuşunun yada veri portunun çalışmadığı oldu mu? İşte bu sizde küçük bir titreme yaratan statiğin herhangi bir metale yada nesneye topraklanmadan temas ettiğinizde elektronik cihazınızın devrelerinin yanmasına sebep olur.

Bu sebeple telefonlarınızı profesyonel araçlarımızın içinde, antistatik ortamda tamir ediyor, farklı problemlere yol açmıyoruz.

AntistatiK ESD

Sayılarla
Antistatik

% 1
ESD KAYNAKLI
1 Trilyon $
ESD KAYNAKLI ZARAR

Bir çok devre, parça ve teknoloji ürünleri, Elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden onarılamayacak arızalara ve ürünün kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Elektronik endüstrisindeki sorunların en önemlisi ESD’dir. ESD’nin verdiği hasarlar hiç küçümsenmeyecek derecede olup mevcut hasarların %25’i ESD kaynaklı olduğu tespit edilmiştir ve toplam maliyeti 25 trilyon doları bulmuştur.

Telefon anakart onarım tesislerinde ve teknik servislerinde, ESD önlemi almanın zorunluluğu kaçınılmazdır. Aksi taktirde tamir edilen cihazlarda, bağımsız farklı arızalar meydana gelecek ve cihazın kullanım ömrü ciddi oranda düşecektir.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Yorum yapın