YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

Habersiz Kullanılan Bilgiler

Apple Kullanıcılardan Habersiz Konum Bilgilerini mi Kullanıyor?

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde gizlilik sorunu

Apple sonunda konum izleme ile ilgili iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde ortaya çıkan rahatsız edici bir gizlilik sorununun sebebini açıkladı.

Güvenlik uzmanı Brian Krebs’in, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde rastlanan ve gerekli gizlilik ayarları kapatıldığında dahi konum verilerinin istenmesine neden olan bu problemi belirtmesinin ardından Apple’dan bir açıklama geldi. 

Apple yaptığı açıklamada suçlunun ultra geniş bant teknolojisi olduğunu söylüyor. Şirket, gelecek bir güncellemede bu özelliği tamamıyla devre dışı bırakmanın bir yolunu da arayacağını açıkladı.

Bir Apple sözcüsü verdiği demeçte şunları söyledi:
“Ultra geniş bant teknolojisi endüstri standartlarına uygun bir teknolojidir. Fakat bazı uluslararası düzenlemelerden dolayı belirli lokasyonlarda kullanımının otomatik olarak kapatılması gerekmekte’’

“iOS, düzenlemelere uymak için gerektiğinde ultra geniş bantı devre dışı bırakıyor. Bunun için ise yasak yerlerde olup olmadığını belirleyen konum servislerini kullanıcıdan habersiz kullanabiliyor.’’

‘’Ultra geniş bant uyumluluğunun yönetimi için toplanan konum verilerinin kullanımı tamamen anlık olarak gerçekleşmekte, kullanıcı konum verileri kaydedilmemektedir.”

Eylül ayında iPhone 11 modelinin piyasaya sunulmasıyla birlikte Apple, yeni cihazların U1 adı verilen bir çip içerdiğini ve böylece diğer U1 çipi içeren iPhone cihazlarıyla uydu sinyallerine gerek kalmadan yerel iletişim kurulabileceğini söyledi.

Apple, ‘’Bunu oturma odanız büyüklüğünde bir GPS olarak düşünebilirsiniz’’ şeklinde açıklamada bulundu. 

“Yani, bir dosyayı AirDrop kullanan başka bir Apple kullanıcısıyla paylaşmak istiyorsanız, iPhone cihazınızı ona doğru tutun ,sonrasında karşıdaki cihazın AirDrop listesinde ilk sırada belireceksiniz.”

U1 çipinin, yakında ortaya çıkacak ve kayıp Apple nesnelerini bulmayı sağlayacak bir özellik olan Apple Tag’ı da etkinleştirmesinin olası olduğu düşünülüyor.

Fakat bu, son iPhone modellerinin kullanıcı açıkça paylaşmak istemediğini belirtse dahi konum verilerini istemesine neden oluyor. 

Bu özel konum isteğini kesin olarak devre dışı bırakmanın bir yolu, cihaz ayarlarından tüm global konum servislerini devre dışı bırakmaktır. Bu telefonun herhangi bir konum verisi toplamasını engelleyeceği için, sorunu ortadan kaldıracaktır.

Fakat, bir kullanıcı konum servislerini uygulama bazında devre dışı bıraktıysa, konum oku hala ekranın köşesinde belirecektir. Bu da, bir tür veri akışının hala devam ettiğini gösterir.

Bir blog yazısına göre, Kasım ayında bu durum Apple’a bir hata olarak bildirildi. Apple’ın verdiği yanıt ise kafalarda soru işareti bıraktı:

Apple verdiği yanıtta şirketin herhangi bir endişesinin olmadığını ve iPhone cihazların tasarlandıkları şekilde çalıştığını belirtti.

Bir Apple mühendisi;
‘’Gerçek ya da ciddi bir güvenlik açığı görmüyoruz. Konum Servisleri etkinleştirildiğinde Konum simgesinin durum çubuğunda görünmesi beklenir bir durum. Bu simge Ayarlar”dan kapatılması mümkün olmayan sistem servisleri için beliriyor.’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Apple henüz kullanıcıların aklında beliren tüm sorulara cevap verebilmiş değil. Ancak görünene göre, Apple, bazı sistem servislerinin kullanıcı devre dışı bırakmış olsa dahi konum bilgisini kullanabileceğini söylüyor.

Apple’ın “bazı lokasyonlarda kapatılmasını gerektiren yasal gereklilikler” derken neden bahsettiği de tam olarak açık değil.

Ancak Apple, bu bilgilerin toplanmadığını veya kaydedilmediğini yalnızca anlık olarak kullanıldığını söylüyor.

Dolaşan dedikodulara göre, şirket gelecekte bu özelliği kapatmak için bir çeşit güncelleme yayınlayacak, ancak bu durum yasal düzenleme gerekliliklerine aykırı olabileceğinden konu hala belirsizliğini koruyor.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !