Telefon tamir ettirirken dikkat edilmesi gerekenler!

21 Şubat 2019

Telefon tamir ettirirken dikkat edilmesi gerekenler!

Birçok kişi telefon tamirini basit ve önemsiz bir süreç olarak görmekte ancak oldukça büyük yanılgıya düşmektedir. Yanlış yerde yapılan yanlış müdaheleler sonucu cihazınızda daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Sadece fiyat odaklı bir seçim yapmak ise yapılan en büyük hatadır ve genellikle pişmanlık ile sonuçlanır. Yazımızın devamında bu konuya değineceğiz.

Müşterilerin genellikle odaklandığı konular şunlardır:

Fiyat
Fiyat araştırması yaparken ürün kalitesi, işçilik kalitesi, işlem süresi, tamir esnasından kullanılan malzeme kalitesi, garanti belgesi ve fatura konularına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok ucuza yapılan işlemlerde, maliyetlerin kurtarılması adına telefonunuzdan orijinal parçaların alınma riski vardır! Bu konuda çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Tüm bunlar göz ardı edilerek yapılan fiyat analizi maalesef yanıltıcı olmaktadır. 

Güven
Cihazın tamirini yapacak kişinin, kişisel verilerinize bakması ve kopyalaması çok kolay bir işlemdir. Bu sebeple muhakkak güvenilir bir servis ile çalışmalısınız.

Ayrıca cihazınızın orijinal kamerasının, bataryasının ve diğer parçalarının yan sanayi ile değiştirilmediğinden emin olmalısınız. Maalesef çok uygun fiyatlara ekran değişimi yapan bazı servislerin maliyeti kurtarmak için başvurduğu kötü niyetli bir yöntemdir.

Parça Kalitesi
Tamir için kullanılan parçaların birçok kalitesi mevcuttur. Özellikle ekran değişimlerinde 10'dan fazla kalite standartı vardır ancak hiç kimse ekranlarına "B Kalite" demez. Piyasada hep A, A+, A++, AA, AAA gibi kalite isimleri mevcuttur.

Buradaki en önemli unsur, ekran ile birlikte size verilen garanti belgesidir. Garanti belgesi verilmiyorsa işlemi kabul etmeyin ve taktırdığınız ekranları muhakkak detaylı bir şekilde inceleyin. 

İşlem Hızı
Teknik servis hizmeti sunan işletmelerin büyük bir çoğunluğu bu işi kendisi yapmaz, bir aracı olarak çalışır, cihazı başka bir yere yaptırır ve üzerine kar payı koyar. Bu işlem hem fazla ücret ödemenize hem, işlem süresinin uzamasına hem de çıkabilecek diğer arızalarda iletişim sorunlarına neden olacaktır.

Teknik servis hizmetini kendi sunduğunu belirten işletmelerin bir çoğu ise maliyetlerden dolayı parça stoğu yapmaz ve siz cihazı getirdikten sonra parça tedariği yapar. Bu da işlem süresini uzatmaktadır.

Anakart işlemleri hariç, tüm işlemler firmamızda ortalama 30 dakika içinde sonuçlanmaktadır.

Firma Lokasyonu
Telefonunuzu tamir ettirmek için götüreceğiniz yerde trafik ve park yeri durumunu göz önüne alarak hem maliyet hem de zamandan tasarruf yapın. Unutmayın, bu lokasyona cihazınızı vermek, geri almak ve bir problem çıkması durumunda tekrar tekrar gitmek durumunda kalabilirsiniz.

Fixplan bu tür dertlerden sizi kurtarmak adına, dilediğiniz adrese geliyor ve cihazınızı profesyonel donanımlı araçlarımızın içinde, adresinizde tamir ediyor.

 

Bunların dışında telefon tamir ettirirken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

Teknik Yeterlilik
İşlemi yapacak teknik kişinin konusuna ne kadar hakim olduğu, kullanılan teknik ekipmanlar ve işçilik kalitesi cihazınızın kozmetiğini, ömrünü ve daha sonra çıkabilecek arızaları doğrudan etkiler.

Ekipman Kalitesi
Teknik servisler genellikle en ucuz tamir ekipmanları ile cihazınıza müdahale ederler. Bu cihazınıza fazla ısı uygulanmasına, vidaların uçlarının bozulmasına, antistatik nedeniyle cihaz ömrünüzün kısalmasına neden olur. Fixplan olarak bizler tornavida kalitesine dahi önem veriyor ve IFIXIT ürünleri kullanıyoruz. 

KVKK ve Kişisel Bilgiler
Teknik servise telefonunuzu bıraktığınızda bir nevi tüm kişisel bilgilerinizi bırakmış oluyorsunuz. KVKK kanunu kapsamında hangi bilgiyi neden ve nerede kullanacaklarını yazılı olarak talep edebilir, işlem sonrasında imha edilmesini isteyebilirsiniz.

Garanti Belgesi
Garanti belgesi olmadan, sözlü olarak verilen garantiye itibar etmeyiniz. Kullanıcı hataları ve hangi problemlerin garanti kapsamında olduğuna dair mutlaka resmi evrak isteyiniz. Aksi taktirde teknik servisiniz sizi hatırlamayabilir, bahsi geçen arızanın kendileri ile alakası olmadığını söyleyebilir, garanti kapsamında tamir edeceğini söylediğinde orijinal parça yerine yan sanayi takabilir.

Antistatik Standartları
Siz bir ekran değişimi yaptırmış ancak bir süre sonra Antistatik nedeniyle mikrofon veya kameranız arızalandığında, bu parçanın kendileri ile alakası olmadığını söyleyeceklerdir. Ancak bunun nedeni yanlış ortamda kullanılan, antistatik standartlarına uygun olmayan ortamda yapılan tamir işlemleri olabilir. Çünkü antistatik, cihazınızı hemen bozmaz, örnek vermek gerekirse 1000 saat olarak kullanım ömrünü 250 saate düşürür.

Fatura
Yaptığınız işleme fatura kesilmiyorsa ve garanti belgesi verilmiyorsa, o firmada bir kaydınız yok demektir. Bu da ileride çıkabilecek herhangi bir sorunda teknik servisin hiçbir sorumluluk almayacağını gösterir.   

Garanti Koşulları

Fixplan Türkiye Hizmet Garantisi

Fixplan Türkiye, tanımlanmış hizmetleri dahilinde %100 memnuniyet garantisi sunmaktadır.

Fixplan Türkiye hizmetlerinden isterseniz iyzico güvencesi altında kredi kartı ile online ödeme veya kredi kartı ile kapıda ödemeyi tercih ederek faydalanabilirsiniz.

Satın alınan hizmet kapsamında taahhüt ettiğimiz çözümü sunamamamız durumunda, aldığımız ücretin ilgili kısmı ya da tamamı hiçbir kesinti yapılmadan, ödeme tipinize bağlı olarak kredi kartınıza iade edilecektir. Ödemeniz sırasında bankaların tahsil etmiş olabileceği olası işlem ücretleri Fixplan Türkiye tarafından yapılacak iadeye dahil değildir.

İhtiyacınızı belirterek talep etmiş olduğunuz servis hizmeti kapsamında, tamir araçlarımızın içinde yapılan çalışma sırasında, ihtiyacın bu hizmetle karşılanamayacağının anlaşılması durumunda, teknik ekibimiz sizi ihtiyacınız olan hizmetler ve bunların maliyetleri konusunda bilgilendirecektir.

Ekibimiz tamir araçlarımızda yaptığı çalışma sonrasında dijital ortamda ya da basılı servis formu üzerinde imzalı onayınızı alarak çalışmayı sonlandıracaktır. Sonrasında dijital ortamda garanti formumuzu doldurduğunuz takdirde aldığınız hizmet için Fixplan Türkiye size yine dijital ortamda bir yıl geçerliliği olan bir mail formu gönderecektir. İmzalı onayınız bulunan sonuçlanmış hizmetlerimiz ile ilgili olası iptal ya da iade talepleriniz, ilgili kanun ve yönetmeliklerin belirlediği çerçevede ele alınacaktır.

İptal ve iade işlemleriniz için hafta içi saat 09:00 – 18:00 saatleri arasında 0312 400 0 444 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bize ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz.

 

FIXPLAN | TEKNİK SERVİS ONARIM HÜKÜM VE ŞARTLARI

1. İşbu sözleme Fixplan (NKS Biliim Teknolojileri ve Telekomünikasyon Tic. Ltd. ti.) ile Müteri arasındaki hak ve yükümlülükleri belirlemek maksadıyla düzenlenmitir.

2. Müteri, Fixplan’a teslim ettii ürün ve/veya ürünlerle alakalı olarak yapılacak ive ilemler hakkında tüm yetkinin ve ileyiin servisin yetkili uzman teknisyenlerince belirleneceini peinen kabul ve beyan eder.

3. Müteri, cihazı teslim ederken cihaza ilikin bilgileri ve cihaz üzerinde mevcut hasar bilgilerini doru ve eksiksiz olarak forma girdiini, cihazla birlikte SM kart teslim etmemesi gerektiini, telefonun ön ve arkasında bulunan koruma filmi ve benzeri (ekran filmi, koruma filmi, yapıtırma vs.) ürünlerin zarar görebileceini ve tekrar kullanılamaz hale gelebileceini, fotoraf/müzik/rehber gibi kiisel verilerinin silinebileceini bildiini, bu gibi durumlarda Fixplan’ın sorumlu olmadıını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4. Müteri, formu eksiksiz doldurarak arıza durumunu belirtmiolsa dahi bunun uzmanlık gerektiren bir inceleme ile tespit edilmesi gerektiinden hiçbir balayıcılıı olmadıını, Fixplan tarafından yapılan inceleme sonucu belirlenen arıza durumunun doru olduunu peinen kabul ve beyan eder.

5. Yapılan tamir sonucunda Fixplan tarafından deitirilen orijinal parçaların 1 (Bir) Yıl Garantisi bulunmaktadır. Müteri ürünün garanti süresinin belirlenmesi ya da sair hususlar için Fixplan tarafından talep edilmesi halinde bu formu ibraz edeceini peinen kabul ve beyan eder.

6. Ahize-hoparlör ilemlerinde toz ve kirlenmeye balı ses seviyesinde yaanan düler ve batarya ömrü ile ilgili problemler garanti dııdır. Sıvı temasına maruz kalmıcihazların kalıcı bir ekilde tamiri mümkün olmadıından, tamir ilemi gerçekleirse dahi, bu cihazlara garanti verilmez. Sıvı teması nedeniyle arızalanan cihazlar tamir ilemi balamadan tarafımıza bildirilmelidir, aksi taktirde müteri harcanan zaman ve emein bedeli olarak 65içilik ücreti tahsil edileceini peinen kabul ve beyan eder.

7. Müteri, Fixplan’ın onarımını yapacaı her ürünün fotorafının çekildiini bildiini, darbe itirazı olması durumunun deerlendirilmesinde öncelikle bu fotorafların referans alınacaını, ürün üzerinde görünür ya da görünmez fiziksel hataların tespitinde teknisyen raporunun esas alınacaını kabul eder.

8. Müteri ibu form üzerinde bilgisini vermedii veya ürün kabul aamasında yapılan fiziksel kontrollerde görünmesi mümkün olmayan ve teknisyen incelemesi ile ortaya çıkan fiziksel hatalarla alakalı kendisinin sorumlu olduunu kabul ve beyan eder.

9. Müteri, garanti kapsamında bulunan cihazların tamir sonrasında garanti kapsamı dıında kalabileceini bildiini, bu gibi durumlarda Fixplan’ın sorumlu olmadıını peinen kabul ve beyan eder.

10. Müteri, kendi onayı ile cihazı üzerinde Fixplan tarafından ilem ve onarım yapıldıktan sonra, cihazın eski arıza düzeyine getirilmesini talep edemeyeceini, bunun teknik olarak da mümkün olmadıını bildiini kabul ve beyan eder.

11. Müteri, cihaz üzerinde yapılan inceleme ve deerlendirmeler sonucu tespit edilen ek hasar ve onarılması zorunlu olan durumlar giderilmeden cihazın onarımının gerçekletirilemeyeceini bildiini, bu hasarların onarılmasına ve maliyetlerin yansıtılmasına peinen onay verdiini kabul ve beyan eder.

12. Müteri, cihaz kapalı ve çalımaz durumda teslim alınan ilemlerde, gerekli kontrollerin tam olarak salanamadıı için, tamiri gerçekleen parça dıındaki arızalardan Fixplan sorumlu olmadıını kabul ve beyan eder.

13. Müteri, Fixplan tarafından onarımı gerçekletirilerek ürünü teslim alması gerektiine ilikin bilginin kendisine verildii tarihten itibaren geçen 60 gün içinde cihazı teslim alması gerektiini, teslim atmadıı üründen Fixplan’ın sorumlu olmadıını bildiini kabul ve beyan eder.

14. Müteri, Fixplan’a kargo, nakliye veya posta yolu ile gönderdii ve servis hizmeti sonrası bu yollardan biri ile kendisine ulatırılmasını talep ettii cihazların taıma sırasında hasar, zarar ya da ziyan görmesi halinde Fixplan’ın hiçbir sorumluluu olmadıını kabul ve beyan eder.

15. Müteri, Fixplan’ın Yerinde Tamir hizmetinden faydalanarak giderilmesini talep ettii arızanın dıında bir arıza tespit edilmesi durumunda cihazı baka bir lokasyonda ya da Fixplan Merkez Ofisinde servis hizmeti verilmesinin gerekmesi halinde itiraz etmeyeceini, onarım kabul edilmedii taktirde harcanan zaman ve emein bedeli olarak 65içilik ücreti tahsil edileceini kabul ve beyan eder.

16. Fixplan Yerinde Tamir hizmeti alarak cihazı tamir edilen müteri, 48 saat içinde takılan parça ile ilgili problem olması durumunda, Fixplan’ın belirledii hizmet sınırları içinde, parçanın kontrolleri için tekrar yerinde hizmet alabilir. 48 saati geçen yerinde tamir hizmeti alan müteri, kargo/nakliye/posta yoluyla hizmet alan müteri ve ofiste hizmet almıtüm müteriler, Fixplan garanti kapsamı içinde olan cihazlarının tekrar kontrol ve onarımı için, cihazı Fixplan Merkez Ofisine getirilmeli ya da göndermelidir. Müteri bu konuda bilgilendirildiini kabul ve beyan eder.

17. Müteri, onarım için Fixplan’a teslim edilen cihazların tamir süresinin en fazla 20 igünü olduunu, hem yerinde tamir, hem kargo/nakliye/posta hem de ofise gelen tüm cihazların bu süre zarfında tamir edileceine dair bilgilendirildiini, tamiri gerçekletirilemeyen cihazların iadesinin yapılacaını kabul ve beyan eder.

18. Onarım için Fixplan’a teslim ettiiniz cihazların parçalarının deiimi halinde ilgili cihazların deien parçalarının tarafınıza iade edilmemesine, NKS Biliim Teknolojileri ve Telekomünikasyon Tic. Ltd. ti tarafından imha ettirilmesine, hurdaya ayrılmasına, çevreye kazandırılmasına veya ihraç edilmesine ibu servis formu ile onay vermektesiniz. Söz konusu cihazların veya yedek parçaların Fixplan tarafından geçici olarak kendi stoklarına alınması da tarafınızca kabul edilmektedir.

19. Müteri, kullanıcı kaynaklı sorunların (Sıvı teması, çatlak ekran vs.), cihaz Fixplan’a bırakıldıktan sonra da devam edebilecei ve bu sebeple arızanın ilerleyebilecei konusunda bilgilendirildiini kabul ve beyan eder.

20. Müteri, ibu servis formunun üçüncü kiilerin eline geçmesinden dolayı meydana gelebilecek durumlardan ve sonuçlarından dolayı Fixplan’ın hiçbir sorumluluk taımaını kabul ve beyan eder.