Fixplan® Türkiye | Blog

Airdrop Çalışmıyor Nedenleri & Çözümleri

Airdrop, Apple kullanıcılarının güvenli bir şekilde dosya paylaşmasını sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Dosya paylaşımı yapılacak bütün cihazlarda Wi-Fi ve Bluetooth açık olduğu sürece Airdrop sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Fakat kullanıcılar bazı durumlarda Airdrop çalışmıyor ya da Airdrop cihazları görmüyor sorunu ile karşılaşmaktadır. Airdrop sorunlarının nasıl çözüleceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

iphone airdrop çalışmıyor, airdrop hiç kimse bulunamadı sorunu

Airdrop Nedir ve Ne İşe Yarar? #

AirDrop, fotoğraf, video, belge, kişi gibi dosyaları gönderip almanıza olanak sağlamak için tasarlanmıştır. iPhone, iPad ve Mac’ler arasında kullanılabilir. AirDrop ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk şey aygıtlarınızın bunu desteklediğinden emin olmaktır.

Kullanışlı ve hızlı olmasına rağmen bazen beklendiği gibi çalışmayabilir. AirDrop çalışmıyorsa deneyebileceğiniz bazı adımlar vardır. 

AirDrop Neden Çalışmıyor #

Airdrop çalışmıyor veya Airdrop görmüyor sorunlarının nedenleri genellikle ayarlarla ilgilidir. Bunun yanı sıra eğer Wi-Fi ve bluetooth donanımında bir sorun meydana geldiyse Airdrop çalışmaz.

Airdrop Çalışmıyor Sorunu Çözümleri #

Cihazınızın AirDrop’u Desteklediğini Kontrol Edin #

iPhone ve iPad: iOS’ta AirDrop’u kullanmak için iPhone 5 veya üstü, iPad 4 veya üstü, iPad mini veya beşinci nesil iPod touch’a sahip olmanız gerekmektedir.

Mac: 2012 ve sonrasında piyasaya sürülen ve OS X Yosemite veya sonrası yüklü olan tüm Mac modelleri AirDrop’u destekler.

AirDrop Ayarlarını Kontrol Edin #

iPhone Airdrop görmüyor ve dosya paylaşamıyorsanız Airdrop ayarlarını kontrol edin.

AirDrop çalışmıyorsa “Alma Kapalı” seçeneği açık olabilir. Bu ayar herhangi birinin AirDrop üzerinden sizinle herhangi bir şey paylaşmasını engeller.

“Herkes” seçeneği herhangi bir göndericiden gelen bütün paylaşımları kabul eder. “Sadece Kişiler” seçeneği ise e-posta adresi veya cep telefonu numarası kişilerinizde kayıtlı olan kişilerden dosya kabul eder. 

Airdrop Ayarları Nasıl Kontrol Edilir? #

Airdrop ayarlarını kontrol etmek için bluetooth simgesinin üzerine basılı tutun. Daha sonra Airdop’u seçin. Karşınıza Alma Kapalı, Herkes ve Sadece Kişiler ayarları çıkacak.

Bir diğer yöntem ise Ayarlar > Genel > Airdrop adımlarını takip etmektir.

Mac’te AirDrop ayarlarını yapmak için

Mac’inizde Finder açın. Finder kenar çubuğundan AirDrop’u seçin. Airdrop seçeneğini göremiyorsanız Command-Shift-R klavye kombinasyonunu kullanın. “Beni şu kişiler bulabilsin” yazısının üzerine tıklayıp “Herkes”i seçin.

Wi-Fi ve Bluetooth Açın #

AirDrop, dosyaları kablosuz olarak aktarmak için Wi-Fi ve Bluetooth’u kullanmaktadır. Wi-Fi ve Bluetooth düzgün çalışmıyorsa Airdrop da çalışmaz. Bu yüzden Airdrop çalışmıyor sorunu ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken Wi-Fi ve Bluetooth’un da açık olduğundan emin olmaktır.

Kişisel Erişim Noktasını Devre Dışı Bırakın #

Başka bir aygıta internet erişimi sağlamak için iPhone’unuzda bir Kişisel Erişim Noktası açıksa AirDrop çalışmaz. Tek çözüm Kişisel Erişim Noktası’nı kapatmaktır. AirDrop üzerinden dosya aktardıktan sonra tekrar açabilirsiniz.

Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası adımlarını takip ederek kişisel erişim noktasını kapatın. Kişisel erişim noktası gri görünüyor ve üzerine basılmıyorsa ilk önce Hücresel Veri’yi açın. Daha sonra ikisini de kapatarak Wi-Fi açın.

Cihaz Kilidinin Açık Olduğundan Emin Olun #

Cihazınız kilitliyse veya kapalıysa başka birine AirDrop ile dosya göndermek için kullanılabilir bir aygıt olarak görünmez. AirDrop üzerinden bir dosya almak istiyorsanız iPhone veya iPad’inizin açık olduğundan ve ekran kilidinin açık olduğundan emin olun.

Aygıtları Birbirine Yakınlaştırın #

Paylaşım yapacak cihazlar aynı Wi-Fi ağına bağlı değilse bluetooth kullanır. Bluetooth, yeni iPhone modellerinde yaklaşık 10 metre menzile sahiptir. Bu nedenle AirDrop’u kullanmak istediğiniz iki cihazın da bu alan içinde olduğundan emin olun, aksi takdirde Airdrop çalışmayabilir.

Mac’inizdeki Güvenlik Duvarını Sınırlayın #

Dosyaları bir Mac’e AirDrop ile göndermeye çalışıyor ancak gönderen aygıtta seçenek olarak görünmüyorsa, Mac’inizin güvenlik duvarı seçeneklerini değiştirin.

Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Asma kilide tıklayın ve bilgisayar parolanızı girin > Güvenlik Duvarı, adımlarını takip edin. 

Tüm gelen bağlantıları engelle seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Cihazınıza Hard Reset Atın  #

Yukarıdakilerin hiçbiri AirDrop sorunlarını çözmediyse hard reset atmayı deneyin. Bu işlem cihazınızın modeline bağlı olarak farklılık göstermektedir.

  • iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • 7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.