Fixplan® Türkiye | Blog

Apple M1 Mac Cihazlar & Yaygın Sorunları

Apple’ın M1 işlemcili Mac cihazları, şirketin kendi tasarladığı silikonla çalışan bilgisayarlar üretmeye yönelik ilk girişimi oldu. Apple M1 çipten sonra M1 Max, M1 Pro ve M1 Ultra çiplerini de tanıttı. 2020 öncesi modellerde Intel çipler kullanılırken, 2020’den sonra Mac’lerde M1 çipler kullanılmaya başlandı.

Bu yazıda Apple M1 Mac’lerde yaşanan sorunlar ve çözümlerini inceliyoruz.

Apple M1 İşlemci Sorunları Nedir? #

En yeni Mac’lere güç veren M1 çip ailesi son derece güçlü işlemciler. Ancak, M1 Mac kullanıcıları, yeni işlemcili Mac’lerde ortak problemler yaşadıklarını belirtiyorlar. Neyse ki bu sorunların çoğu yeni macOS güncellemeleriyle düzeltildi. Siz de M1 çipli Mac cihazınızda aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız macOS’u güncellemeyi deneyebilirsiniz. 

M1 İşlemci & SSD Aşınması #

Bu sorun, M1 Mac’lerin ilk kullanıcıları tarafından bildirilen sorunlardan biri oldu. Bazı kullanıcılar, SSD’lerine kaydedilen toplam baytları (Total Bytes Written) kontrol ettiklerini ve çıkan rapora göre, SSD depolama değerlerinin Mac’in garanti kapsamındaki maksimum seviyeye ulaştığını fark ettiler.

Total Bytes Written, kısaca TBW, SSD’lere kaç byte veri yazıldığını göstermektedir. SSD’ye yazılan veriler belirli bir seviyeye ulaştığında ise cihazlar garanti kapsamı dışına çıkıyor.

Bu durumun, M1 çiplerin RAM ve SSD arasındaki veri değişimini Intel çiplerden daha fazla kullanmasından kaynaklandığı düşünüldü. Fakat sorunun SSD’nin kendisiyle ilgili değil, raporlama ile ilgili olduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak, M1 SSD sorunu macOS güncellemesi ile düzeltildi. 

  • Çözüm: M1 Mac’inizi en son macOS sürümüne güncelleyin.

M1 Çip ile Uyumlu Olmayan Intel Uygulamaları #

Intel Mac’ler ile uyumlu çalışan uygulamaların M1 çipli Mac’lerde çalışmaması sorunların bir diğeri oldu. Ancak, Apple bu duruma geçici bir çözüm yarattı. Bu çözüm, Rosetta 2 adı verilen bi uygulamanın M1 Mac’lere kurulması olarak açıklandı.

Rosetta 2’yi M1 Mac’inize kurduğunuzda Intel uygulamalarını kolayca kullanabilirsiniz. Rosetta’ya ihtiyaç duyan uygulamaların eski bir sürümünü kullanıyorsanız, uygulamalarda bir performans sorunu fark etmeniz muhtemeldir. Bu yüzden uygulamaları da en güncel hali ile kullanmalısınız.

  • Çözüm: Rosetta 2’yi kurun ve uygulamaları güncelleyin.

Apple M1 Bellek Sızıntısı #

Apple, M1’in belleği kullanma konusunda çok daha iyi olduğunu ve daha verimli kullandığı için daha fazla RAM’e ihtiyaç duymadığını açıkladı. Fakat kullanıcılar RAM kullanımı ve performans düşüklüğü hakkında şikayet etmeye başladı.

MacOS’un, birleşik bellek yapısını düzgün bir şekilde yönetmemesi ve artık ihtiyaç duyulmayan RAM’i boşaltmadan yeni RAM alanı ataması, bu şikayetlerin temelini oluşturmakta. Bu “bellek sızıntısı” olarak adlandırılıyor.

M1 çipli MacBook cihazınızı verimli bir şekilde; donmadan, kapanmadan veya kendini yeniden başlatmadan kullanabilmeniz için RAM’in kendini temizlemesini beklemeniz, uygulamaları kapanmaya zorlamanız veya cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Yoksa performans sorunları yaşamaya başlıyorsunuz. 

  • Çözüm: Görev Yöneticisi’ni açın ve RAM kullanımını takip edin. RAM kullanımını yönetmek için üçüncü parti uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra macOS güncellemelerini takip edin.

M1 Mac Bluetooth ve WiFi Sorunları #

Bu sorun, Apple M1 Mac’lerin ilk kullanıcıları tarafından bildirilen bir sorundur. Neyse ki, macOS güncellemesiyle çoğu kullanıcının sorunu çözülmüştür. MacOS güncel olmasına rağmen hala bu sorunu yaşıyorsanız WiFi bağlantısını açıp kapatmayı deneyin. Bluetooth sorunun çözmek için Bluetooth cihazlarının eşleşmesini kaldırın ve ardından yeniden bağlayın. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.