Fixplan® Türkiye | Blog

Apple Watch Karşılaştırması

Apple, 2022 yılında üç yeni Apple Watch piyasaya sürdü. Bu modeller Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE (2022). Bu üç Apple Watch’un piyasaya sürülmesiyle Apple Watch 7, Apple Watch 3 ve 2020’de piyasaya sürülen Apple Watch SE modellerini Apple’ın sitesinden kaldırıldı. Bu yazımızda Apple Watch karşılaştırması yaparak hangi Apple Watch alınmalı sorusuna cevap veriyoruz.

apple watch karşılaştırması, Son çıkan Apple Watch modellerinin karşılaştırması

Apple Watch Ne İşe Yarar #

Neredeyse şimdiye kadar üretilen her Apple Watch modeli aynı temel özelliklere sahiptir. Apple Watch, bir iPhone ile birlikte veya iPhone olmadan kullanılabilir. 

Apple Watch Özellikleri: #

 • Telefon görüşmeleri yapma veya cevaplama 
 • Metin mesajlarını okuma ve gönderme
 • E-posta okuma ve gönderme
 • Müzik veya podcast dinleme
 • iPhone ve Apple Watch uygulamalarıyla ilgili bildirimler alma 
 • Navigasyon için Haritalar, hesap makinesi veya pusula gibi uygulamaları kullanma
 • Adımlar ve yakılan kaloriler de dahil olmak üzere fitness takibi yapma
 • Always on display özelliğine sahip bir modeliniz varsa saati sürekli olarak görme 
 • El feneri kullanma
 • Uyku takibi yapma

En sık sorulan sorulardan biri Apple Watch’un çalışması için iPhone’a ihtiyaç olup olmadığıdır. Apple Watch’ların çoğu özelliğini kullanmak için iPhone’a ihtiyacınız yoktur.  

Apple Watch Yeni Modelleri #

Şu anda Apple resmi sitesinde üç farklı Apple Watch satmaktadır. Genel olarak her Apple Watch bir önceki modele göre birkaç yeni özellik daha sunar. Ancak bu her zaman böyle olmayabiliyor.

Yazımızın devamında hangi modelde hangi özelliklerin olduğunu inceleyeceğiz. Böylece sizin için en uygun Apple Watch’u seçebileceksiniz. İlk önce Apple Watch yeni seri modellere göz atalım. 

Apple Watch Ultra #

Ultra, son seri Apple Watch modelidir. Diğer modellere kıyasla daha farklı ve köşeli bir tasarımı vardır. Fakat günlük kullanım için çok işlevsel değildir. Apple, Watch Ultra modelini sporcular ve maceraperestler için tasarlandığını söyleyerek piyasaya sürdü. Bu yüzden Ultra modeli dağcılar, yüzücüler, tırmanıcılar için en uygun Watch modelidir. Eğer bu tür sporlarla ilgilenmiyorsanız bu saat sizin için maliyetli ve işlevsiz olacaktır. 

Diğer Apple Watch’lardan farklı olarak, hücresel destek ve çift frekanslı GPS özelliğiyle yalnızca tek bir boyutta, 49 mm’lik ekranı vardır. Daha kalın ve daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ekstrem sporcular için uygundur.

Ultra, diğer 2022 Apple Watch’ların iki katı pil ömrüne sahip – Seri 8 ve SE’de 18 saate karşılık 36 saat. Aancak özelliklerinin çoğu sporcular ve zorlu koşullarla uğraşan açık hava insanları için tasarlanmıştır. Güçlü dahili hoparlörleri, ormanda kaybolmanız durumunda yüksek sesli bir SOS sireni sağlar. 

Geliştirilmiş su geçirmezlik özelliğiyle dalgıçlar için de uygundur. Üç mikrofon dizisi, kar fırtınaları ve güçlü rüzgarlardan kaynaklanan güç parazitlerinin olduğu durumlarda arama netliğini artırmak için normalden daha güçlüdür. 

Fiyat farkı göz önüne alındığında, Apple Watch Ultra’yı yalnızca ciddi bir sporcuysanız, tırmanma, patika dışı yürüyüş ve dalış gibi özel ekipman gerektiren açık hava etkinliklerinin hayranıysanız almayı düşünmelisiniz.

Apple Watch Series 8  #

Apple Watch Seri 8, seri 7’den sonra gelmektedir. Önceki seriye kıyasla, fitness ve genel sağlığınız için incelikli takip özellikleri de dahil olmak üzere çok çeşitli özellikler sunuyor. Geliştirilmiş sensör dizisi sayesinde EKG tabanlı kalp atış hızı ölçümlerini, kandaki oksijen seviyelerini ve cilt sıcaklığını takip ederek yumurtlama dönemini izleyebiliyor ve gelişmiş adet döngüsü takibi sağlayabiliyor.

Ayrıca SE 2’ye göre daha büyük bir kasa boyutu (41 mm ve 45 mm) ve daha büyük, her zaman açık bir ekran (always on display) gibi bir dizi avantaja sahiptir.

Araba kazası algılama özelliği bu nesil Apple Watch için dikkat çeken diğer bir özelliktir. Bununla birlikte, araba kazası algılama özelliği Apple Watch SE(2022)’de de mevcuttur. Sıcaklık izleme özelliği ise Apple Watch Ultra’da mevcuttur.

Bu nedenle Watch 8 modeli, en son model Apple Watch isteyen ve bunun için bütçesi olan kişiler için uygun gözüküyor.

Eski Model Apple Watch Modelleri #

Apple resmi sitesinde sadece yeni modelleri satıyor olsa da diğer modelleri de farklı sitelerden satın alabilirsiniz.

Series 8’deki düşük güç modu, Araba Çarpması Algılama ve yumurtlama takibi için sıcaklık sensörleri gibi birkaç yeni özelliği almakla ilgilenmiyorsanız, Apple Watch Series 7 sizin için en iyi Apple watch modeli olabilir.

Benzer şekilde, Apple Watch Series 6 da Series 7 ve Series 8 ile aynı işlevlerin çoğunu sunmaktadır. Bu durumda bütçeniz Series 7 için yeterli değilse en uygun seçenek Apple Watch Series 6 olacaktır.

iOS sürümlerinde olduğu gibi watchOS’un her yeni sürümünde, şirket kaçınılmaz olarak her eski saat için desteği kapatacak. Bu da sizi yeni yazılım özelliklerine ve güvenlik güncellemelerine erişimden yoksun bırakacaktır.

Apple Watch 5 ve Apple Watch 4 gibi çok daha eski modeller daha ucuzdur. Fakat kullanım süresi az olacaktır. Bu yılın başlarında watchOS 9 ile birlikte Watch Series 3 desteği kesildi. Zamanla bu diğer modeller için de olacaktır.

Apple Watch Karşılaştırması #

Boyut  #

Apple Watch Ultra, Apple’ın şimdiye kadar tanıttığı en büyük Apple Watch. Altı satır metin görüntüleyebilen bir ekrana sahip ve 49 mm’lik bir kasası var. 49 mm’lik kasa 410 x 502 piksellik bir ekrana olanak tanıyor. 

Bir sonraki en büyük ekran 45 mm ile Apple Watch Series 8 modelinde bulunuyor. Bu ekran boyutu Series 7’de tanıtılmıştı. 

Series 6, Apple Watch Series 4 ile tanıtılan 44 mm’lik bir kasaya sahip. Apple Watch SE’de de bu kasa yer alıyor. 

Tasarım  #

Boyutlara ek olarak, Apple kasalar için üç malzeme kullanıyor. Watch SE için alüminyum; Series 8 için alüminyum veya paslanmaz çelik; ve ultra için titanyum. Watch Ultra dışında Titanyum kasa Türkiye’de bulunmuyor. Her bir kılıf için renk seçenekleri mevcut: 

Alüminyumun kasada gece yarısı, yıldız ışığı ve gümüş renkleri bulunuyor.

Paslanmaz çelik kasada ise grafit, gümüş ve altın renklerinde sunuluyor.

Titanyum sadece tek renk seçeneğine sahip.

Kasa renginin yanı sıra, Apple Watch ile birlikte kullanabileceğiniz çok sayıda kayış veya kordon seçeneği de mevcuttur. 

Apple Watch Ultra, sağlam ve ekstrem spor meraklıları için uygun olacak şekilde tasarlanmış üç kayış seçeneğine sahip. Bu yeni kayışlar daha büyük Apple Watch’larla da kullanılabiliyor. Bu renkler yeşil, tutuncu ve gün ışığı.

Dayanıklılık  #

En dayanıklı Watch Ultra’dır. Apple Watch Ultra tasarımının çeşitli unsurları yüksek irtifalara, yüksek sıcaklıklara, düşük sıcaklıklara, daldırma, donma/çözülme, şok ve titreşime dayanıklıdır. Dolayısıyla, 40 metre derinlikte uyarı verebilen ve 100 metreye kadar suya dayanıklı bir saat istiyorsanız Ultra tam size göre.

Watch modellerinin dayanıklılığı gittikçe artsa da ekranlar kırılıp çizilebiliyor. Böyle bir durumda Apple watch cam değişimi yaptırmak gerekiyor. Çünkü ekranı kırık bir watch kullanmak saati daha işlevsiz kılmaktadır. Fixplan olarak Apple Watch cam değişimi için dünyanın en iyi ekipmanları ve profesyonel sertifikalı bir ekip ile çalışıyor, işlemlere 1 yıla kadar garanti veriyoruz.

Ultra, Series 8 ile aynı IP6X toz direncini sunuyor. SE bu sertifikayı sunmuyor.

Ekran  #

Hem Apple Watch Ultra hem de Apple Watch Series 8, Apple Watch Series 5 ve sonrasında da paylaşılan bir özellik olan Her Zaman Açık ekran sunuyor. Apple Watch SE, Series 4 ve Series 3’de Always on Display bulunmuyor. 

Ultra ekran 2.000 nit’e kadar parlaklık sunuyor. Bu, her ikisi de 1.000 nit parlaklık sunan Series 8 ve SE’yi geride bırakıyor. 

Teknik Özellikler #

 • Çip: 2022 Apple Watch’ların tümü Apple’ın S8 çip üzerinde sistemini sunuyor. Apple Watch Series 7’de S7 yer alıyordu, ancak S8’in çok farklı olacağı düşünülmüyor.
 • GPS: Hem Apple Watch Series 8 hem de SE’de L1 GPS bulunurken Apple Watch Ultra’da Hassas çift frekanslı (L1 ve L5) GPS bulunuyor. L1 GPS standart GPS’tir, ancak yüksek binalar ve diğer engeller tarafından engellenebilir. L5 GPS daha gelişmiştir ve uydu sinyalini engelleyen binalardan etkilenmez.
 • U1: Apple Watch SE, U1 çipi içermeyen tek Apple Watch’tur. U1, Apple Watch’u yanlış yere koymanız veya çalınması durumunda yerini tam olarak belirlemek için kullanılabilir.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.