Fixplan® Türkiye | Blog

Tehlikeli iPhone Şarj Kablosu

Bu tehlikeli iPhone şarj kablosu bilgisayarınızı ele geçirebilir !

Çoğu kişi bir şarj kablosunu alıp telefonuna takmayı ikinci kez düşünmez. Ancak bir bilgisayar korsanının yeni projesi, bu algıyı değiştirmeyi ve potansiyel olarak kötü niyetli şarj kablolarının tehlikeleri hakkında farkındalığı arttırmayı hedefliyor.

iPhone Şarj Kablosu

Kendini “MG”olarak tanıtan bir bilgisayar korsanı, masum görünümlü bir Apple USB şarj kablosunu aldı ve onu Wi-Fi özellikli bir implantla donattı. Bu implant sayesinde kablo bilgisayara bağlandığı zaman yakınlardaki bir bilgisayar korsanı istediği komutları adeta bilgisayar başında oturuyormuşçasına rahatça çalıştırabiliyor.

 Bu kablo normal bir iPhone şarj kablosundan neredeyse ayırt edilemez şekilde görünüyor ve çalışıyor. Bu durumda bir saldırganın tek yapması gereken, kötü amaçlı kablo ile orijinal kabloyu değiştirmek. Daha sonra ise hedefin kabloyu bilgisayarına takmasını beklemek. Wi-Fi menzilinde bulunan bir cihazdan (veya yakındaki bir Wi-Fi ağına bağlı olarak), saldırgan önceden ayarlanmış komutları kullanır. Ya da kendi yazdığı yeni kodlarla bilgisayara kablosuz olarak kötü amaçlı yazılımları iletir.

Tüm Kablolarda Dikkatli Olunmalı #

 Bir saldırgan bir kez bilgisayara bağlandığında, etkilenen bilgisayarı kurbanın ekranına gerçeğinden ayırt edilemeyen kimlik avı sayfaları göndermek için uzaktan kontrol edebiliyor.

 MG ilk denemesini bir Apple Lightning kablosu üzerine yaptı, ancak implant hemen hemen her kabloda ve çoğu hedef bilgisayara karşı kullanılabiliyor.

MG, “Bu özel Lightning kablosu, platformlar arası saldırı yüklerine izin veriyor ayrıca oluşturduğum implant diğer USB kablo türlerine de kolayca uyarlanabilir” dedi. “Apple kablosu implant yapılması en zor olanı, bu nedenle bu proje yeteneklerimin iyi bir kanıtıydı.” şeklinde devam etti.

 Kırmızı şapkalı bilgisayar korsanı olarak görev yapan MG, kötü niyetli saldırganlar bulmadan önce güvenlik açıklarını tespit etmek ve düzeltmek için yenilikçi saldırı yöntemleri ve teknikleri geliştiriyor.

iPhone Şarj Kablosunun Bir Tehdit Olduğunu Kimse Bilmiyor #

Her ne kadar kişisel bir proje olsa da, MG kötü niyetli kablosunun siber savunma uzmanları tarafından farklı tehditlere karşı yaratıcı savunmalar düşünmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

 “Birdenbire, çok uzun süre fark edilemeyebilecek ve kötü sonuçlar doğurabilen bir donanıma sahibiz” diye açıkladı. “Bu savunma taktikleri hakkındaki düşüncelerinizi değiştiriyor. NSA’nın on yıldan uzun bir süredir benzer yeteneklere sahip olduğunu gördük, ancak yeterince yaygın olmadığı için bir çok insan için herhangi bir tehdit oluşmuyordu.’’

 “Çoğu insan bu günlerde rasgele flash sürücüler bilgisayarına takmaması gerektiğini biliyor, ancak bir kablonun tehdit olmasını beklemiyorlar” dedi.

 MG, kendi parasından binlerce dolar ve sayısız saatini projesi üzerine harcadı. Her kablonun yapımı yaklaşık dört saat sürdü. Ayrıca, kodun bir kısmını yazmak ve yeni ataklar geliştirmek için birkaç bilgisayar korsanı ile birlikte çalıştı ve yakın gelecekte çevrimiçi olarak satma planıyla Def Con katılımcılarına el yapımı kablolardan bazılarını verdi.

 Ancak MG kablosunun henüz tamamlanmadığını söylüyor. MG, kablonun işlevselliğini geliştirmek ve özellik setini genişletmek için başkalarıyla birlikte çalıştığını da söyledi.

“Bu noktadan sonra olay artık zaman ve kaynaklara bağlanıyor. Kafamda gerçeğe dönüşmesini istediğim çok büyük bir listem var ”dedi.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.