Fixplan® Türkiye | Blog

Ekran Koruyucu Film ve Ekran Camı Özellikleri

Ekran koruyucu film ve ekran koruyucu cam nedir? Özellikleri nelerdir?

EKRAN FİLMİ #

Gerekli mi? #

Çizilmelere ve kırılmalara karşı daha dayanıklı olur.

Plastik ve Cam #

Tempered Glass ekran filmlerini tercih ediyoruz.​

9H, 5D Terimleri #

Terimlerin ne anlama geldiğini öğrenin ve doğru seçim yapın.​

Dikkat! #

Hiçbir ekran filmi %100 koruma sağlamaz.​

En iyi ekran koruma filmi
En iyi ekran koruma filmi

Ekran Koruma Filmi​ #

Dikkat etmeniz gerekenler.

  • Terimlerin anlamlarını öğrenerek doğru ekran filmini alın.
  • Plastik ekran filmleri sadece çizilmeye karşı korur.
  • Tempered Glass çizilmeye ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır.
  • Bilmeniz Gerekenler​

Bilmeniz Gerekenler #

Telefonların en pahalı ve kırılgan parçalarından biri ekranlardır. Yeni nesil cep telefonlarında, özellikle OLED cihazların ekran değişim fiyatları ise oldukça yüksektir.

Ayrıca iPhone 8 ve üzeri modellerde telefonların arka camı da kırılabilmekte, ayrıca bu durum cihazınızı garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. Bu sebeple arka camı da korumanız çok önemlidir.

Peki ekran koruyucu alırken nelere dikkat etmelisiniz? 9H, 3D, 5D, Tempered-Glass gibi terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek, doğru ekran koruma filmi tercihi yapmak için önemlidir.

Ekran Koruyucu Gerekli mi?​ #

Yeni nesil telefonlar artık güçlendirilmiş ve çiziklere dayanıklı Gorilla Glass ile üretilmektedir. Fakat yine de iyi bir ekran koruyucu ile çok daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Unutmayın, adı her ne kadar kırılmaz cam olsa bile, hem ekran koruyucunuz hemde telefonunuzun ekranı darbenin şiddetine ve daha önemlisi darbeyi aldığı açıya bağlı olarak kırılabilir.

Ekran koruyucuları genellikle cihazınızı kırılmaktan öte, çizilmeye karşı korur.

Ekran Koruyucu Film veya Ekran Camı​ #

Plastik ve kağıt gibi ince ekran koruyucu film, telefonlarınızı darbeye karşı korumaz. Anlatılan teknolojisi her ne olursa olsun, reklamları her ne şekilde yapılıyorsa yapılsın, Fixplan olarak yaptığımız testlerde bunu gördük.

Ancak kaliteli ince ekran filmleri, telefonlarınızı ağırlaştırmaz, dış görünümünde kozmetik açıdan büyük bir fark yaratmaz ve çizilmelere karşı korur. Genellikle de Ekran Koruma Camlarına göre daha uygun fiyatlıdır.

Tempered Ekran Koruma Camı​ #

Temperli camdan üretilen ekran koruyucular ise son dönemde oldukça rağbet görmektedir. Telefon ekran camı üzerine, bir cam daha takılmış gibi görünen bu koruyucular, çizilme ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca, kaliteli olan Koruma Camları kullanım açısından daha doğal bir his sunmakta ve kılıfla birlikte kullanıldığında varlığı hiç belli olmamaktadır. Kılıf kullanılmadığı taktirde camınızın biraz daha kalın durduğu yan açıdan belirgin olabilir.

Tempered Glass (Temperli cam) camın ince bir tabaka halide gelene kadar ısıtılmasından ve ardından hızla soğutulması işlemi ile yapılır. Bu ekran koruyucular sert bir tabaka şeklindedir, bu sayede ekranınıza uygulaması da çok daha kolaydır.

Tempered Glass ekran koruyucular az miktarda bükülebilir, ancak zorlarsanız kırılacaktır.

Fixplan olarak, standart ve plastik ekran filmleri yerine, biraz daha yüksek bir ücretle Tempered Glass almanızı tavsiye ederiz.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara 

9H Ekran Filmi Nedir?​ #

Ekran koruma filmleri üzerinde çeşitli ibareler ile karşılaşabilirsiniz.

  • 9H Hardness
  • Military Grade Protection
  • Oleophobic Nano-Coating
  • 3D, 4D, 5D, 6D Terimleri
  • Privacy Layer

9H Hardness
Ekran koruma filminin en sert kalem standardı olan 9H kalemle çizilemediğini belirtir. Çok büyük bir dayanıklılık testi değildir ancak üreticinin bu konuya dikkat etmesi ürün kalitesi açısından önemlidir.

Oleophobic Coating
Ekran koruyucu üzerinde bulunan Nano seviyede bir kaplamadır ve bu sayede ekran koruyucunuz yağ tutmaz ve parmak izlerini çok fazla göstermez. Ancak bu kaplamanın geçici olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıma ve telefonu nasıl temizlediğinize bağlı olarak birkaç ay içerisinde bu özelliği yok olabilir. Bu özellik tüm yeni telefonlarda da mevcuttur ancak bu katman zamanla telefonunuzdan silinmekte ve parmak izleri daha görünür bir hal almaktadır. Ayrıca bu sebeple, ekranınız kırıldığında da orijinal ekran değişimi tavsiye ediyoruz

Military Grade Protection
Askeri derecede koruma sağladığını belirten bu ibare maalesef sadece bir pazarlama stratejisi. Koruma camının çok sert olması, çok daha iyi bir koruma sağlayacağı anlamına gelmez ve telefonun ekran camı yine de kırılabilir.

Privacy layer
Ekrana 90 derece dışında bakılan açılardan görünmesini engeller. Böylece yanınızdaki kişiler ekranınıza baktığında telefonunuzda sadece siyah veya çok karanlık bir ekran görür. Tabi bu beraberinde çeşitli sorunlarda getirir. Mesela arkadaşınıza bir şey göstermek istediğinizde telefonunuza tam karşıdan bakması gerekecektir. Ayrıca topluluk içinde telefonunuzdan bişey okuyorsanız, insanlar çalışmayan, simsiyah bir ekrana boş boş bakıyorsunuz sanabilir.

3D, 4D, 5D, 6D Ekran Koruma
3D ve 4D gibi değerler ekranın koruma sertliğini ve koruma filminin kıvrımlı olduğunu ayrıca ekran koruyucuları kırıldığı zaman parçalarının etrafa dağılmadığını belirtmektedir. Yeni nesil telefonların çoğu kıvrımlı ekran kullandığı için bu ibarelere dikkat etmek önemlidir.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.