Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Face ID Tamiri & Face ID Sorunları

Face ID bir yüz tanıma sistemidir ve iPhone kullanıcılarına günlük hayatta büyük kolaylık sağlar. Face ID, ilk olarak iPhone X modelinde tanıtıldı. Daha sonra, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR da dahil olmak üzere iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde de yer aldı. Face ID’nin sağladığı kolaylıklar bir yana, arızalanması da kolay bir donanımdır. Arıza, bazen yazılımsal bir sebepten dolayı ortaya çıksa da genellikle parça kaynaklı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Sorunu çözmek için evde deneyebileceğiniz yöntemler vardır. Fakat, donanım sorunları için mutlaka iPhone Face ID tamiri yapılması gerekmektedir.

Face ID Parçaları Nedir? #

iPhone cihazınızın ekranında bulunan çentik kısmında True Depth adı verilen bir kamera sistemi bulunmaktadır. Bu kamera sisteminin içinde Face ID’nin çalışmasına sağlayan sensörler bulunur. Bu sensörler;

Dot Projector, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Flood Illuminator, Infrared Camera’dan oluşmaktadır.

Bu sensörlerin yanı sıra, ön kamera ve ahize de aynı mekanizma üzerinde yer alır. Bu yüzden, Face ID sensörlerinde bir sorun olmasa bile ön kamera ve ahizeye bağlı olarak Face ID bozulabilir.

iPhone Face ID tamiri, face id sorunları ve çözümleri, iPhone yüz tanıma çalışmıyor, Face id tamiri fiyatı

iPhone Face ID Arızaları & Uyarıları Nedir? #

 • Telefonu açtığınızda “Face ID Mevcut Değil” uyarısı.
 • Face ID belirlemeye çalışırken “Face ID Mevcut Değil” uyarısı.
 • Face ID belirlemeye çalışırken yüzünüzü aşağı/yukarı oynatın uyarısı.

Bu uyarıların yanı sıra Face ID çalışmıyor, Face ID yüzü tanımıyor, Face ID kullanılamıyor sorunları ile karşı karşıyaysanız yazımızı okumaya devam edin.

iPhone X Face ID Tamiri #

iPhone’larda yüz tanıma özelliği en çok bozulan model iPhone X modelidir. Çünkü Face ID özelliği ilk olarak iPhone X modelinde kullanıldı. Bu yüzden yüz tanıma özelliği en çok bu modellerde arızalanmaktadır.

Face ID Arızalanmasının Sebepleri Nelerdir? #

 • Sıvı hasarı,
 • Kısa devre,
 • Darbe ve düşme,
 • Ekran, ön kamera ve ahize değişimi sırasında teknisyen hatası.

Deneyebileceğiniz Hızlı Çözümler #

Face ID’yi kullanamıyorsanız evde deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler, telefonunuzda donanım ve parça kaynaklı bir arıza yoksa işe yarayabilir. Donanım ve parça kaynaklı bir sorun varsa Face ID tamiri yapılmalıdır.

 1. iPhone’unuzun kamerasını temizleyin. Ekranın çentik kısmını engelleyen herhangi bir toz, ekran koruyucusu ya da ekran kılıfı, Face ID’nin çalışmamasına neden olacaktır.
 2. iPhone’u doğru mesafede tuttuğunuzdan emin olun. Yüzünüz çok uzak veya çok yakın tuttuğunuzda Face ID yüzünüzü okumayacaktır.
 3. Etrafınızın çok kalabalık olmadığına ve ışığın arkanızdan vurmadığına emin olun
 4. Kaydedilmiş Face ID ayarlarını silin ve yeniden kurun.
 5. iOS’u güncelleyin.

iPhone Face ID Mevcut Değil Uyarısı #

Bu uyarıyı, telefonunuzu açtığınızda ya da Face ID’yi belirlemeye çalışırken görüyor olabilirsiniz. Eğer bu uyarıyı görüyorsanız, bunun birkaç sebebi olabilir. Arızanın sebebini bulmak için kendinize şu soruları sorun:

 • iPhone Face ID sensörleri telefonunuzla eşleşen orijinal parçalar mı?

Face ID donanımının olduğu bölgede ahize hoparlörü bulunur. Face ID’nizde hiçbir problem olmasa bile ahize hoparlörü değişimi yaptırdıysanız, Face ID çalışmaz duruma gelebilir.

iPhone yüz tanıma özelliğini korumak için ahize hoparlörü değişim hizmetini uzman bir teknik serviste almanız gerekmektedir. Çünkü bu işlem basit bir parça değişimi değildir. Yazılım desteği ve orijinal parça tedariği gerektirir.

 • Sensörlerin flexleri sağlam mı? 

Uzman olmayan teknisyenler tarafından iPhone ekran değişimi yapıldığına Face ID sensör flexlerine zarar gelmektedir. Bu yüzden ekran değişimi öncesi çalışan Face ID’niz, işlem sonrası bozulduysa sensör flexleri zarar görmüş olabilir. Flexlerin zarar görmesi, darbe ve düşürme durumlarında da meydana gelebilmektedir.

 • Sensörlerde darbe, düşme ve sıvı kaynaklı bir hasar var mı? 

Telefonunuz sıvı hasarı aldığında telefonun çeşitli bölgelerinde kısa devre meydana gelebilir. Bu durum Face ID için de geçerlidir. Sensörlerden herhangi birinde sıvı hasarı meydana gelirse kısa devre sonucunda telefon, sensörlerin çalışması için gerekli olan gücü sağlayamaz.

Darbe ve düşme olaylarında ise sensör flexleri zarar görebileceği gibi sensörlerin kendisi de arızalanabilir.

Bu sorulardan bazıları, kendinizin cevap vermeyeceği, teknik sorulardır. Bu yüzden, mutlaka Face ID onarımı yapan bir teknik servise gidip arıza tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Gerekirse iPhone Face ID tamiri yapılmalıdır.

Telefonu Yukarı/Aşağı Kaldırın Uyarısı #

1. Face ID belirlemeye çalışırken telefonu yukarı/aşağı kaldırın uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir uyarı aldığınızda ilk önce Proximity sensörünün çalışıp çalışmadığını belirlemeniz gerekiyor. Çalışıp çalışmadığını test etmek için;

Bir arama yapın ve telefonu kulağınıza götürmeden, elinizle ekranın üst tarafını kapatın. Elinizi kapattığınızda ekran kararıyor, elinizi çektiğinizde ekran geri geliyorsa Proximity sensörü sorunsuz bir şekilde çalışıyordur.

2. Proximity sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa;

Ön kamerada portre modu ile fotoğraf çekin. Portre modu sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa arıza, ahize hoparlör flexinde olabilir.

Önceden de belirttiğimiz gibi, uzman olmayan kişiler tarafından değiştirilen ahize hoparlörü flexi, Face ID’nin bozulmasına neden olur. Face ID’nin çalışır duruma gelmesi için mutlaka anakart birimi bulunan, donanımlı servislerde uzman kişiler tarafından değişim yapılmalıdır. 

3. Proximity sensörü çalışıyor ve portre modunda fotoğraf çekebiliyorsanız, Dot Projector adlı sensör bozulmuş olabilir. Bu arızayı tespit etmek ve onarımını yapmak için Face ID tamiri yapan donanımlı bir teknik servise gitmeniz gerekmektedir. 

iPhone Servis Face ID Tamiri & Fiyatı #

Profesyonel, eğitimli ve sertifikalı Fixplan teknisyenlerimiz, Face ID tamiri işlemini antistatik özelliğe sahip anakart biriminde gerçekleştirmektedir. Face ID tamiri çok hassas bir işlem olduğu için,  profesyonelce müdahale edilmelidir. Ayrıca, ekran değişimi, ahize flex değişimi gibi işlemler de servislerimizde büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Face ID bozulduysa sorun yok, Fixplan var!

Ne kadara mal olacak?

iPhone Face ID tamiri fiyatları için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Face ID tamir süresi arızaya bağlı olarak değişmektedir. Tamir süreci hakkında detaylı bilgiyi yetkili müşteri temsilcimiz sizlere verecektir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.