Fixplan® Türkiye | Blog

iCloud Hesap Kurtarma Kişisi Ekleme

iCloud hesabına erişememek çok can sıkıcı bir durumdur. Hatta bu durum telefondaki etkinlik seviyenizi bitirecek seviyeye gelebilir. Apple iOS ile birlikte hesabınıza erişemeseniz bile iCloud hesap kurtarma için kullanabileceğiniz bir özellik geliştirdi. Bu yazımızda iCloud Kurtarma Kişisi Ekleme özelliğini inceliyoruz!

icloud hesap kurtarma

iCloud Şifremi Unuttum #

iCloud şifresini unutmak çok can sıkıcı bir durumdur. Çünkü Apple aygıtlarınızı yönetmek ve iCloud verilerinize erişim sağlamak için bu şifreye ihtiyacınız vardır. Neyse ki iOS 15’in iCloud Kurtarma Kişisi Ekle özelliği sayesinde iCloud şifremi unuttum diye kara kara düşünme devri bitti!

Yine de, iCloud şifremi unuttum dediğiniz durumlarda izleyebileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur. Örneğin, yeni iCloud şifrenizi Apple’dan mail talep ederek alabilirsiniz. Fakat, bu hem uzun hem de uğraştırıcı bir süreçtir. Üstelik yeni şifrenizi almak için birkaç gün beklemeniz gerekecektir. Bu nedenle, iCloud Kurtarma Kişisi Ekle özelliği çok büyük bir kurtarıcı.

O halde, gelin bu özellik nedir ve nasıl kullanılır inceleyelim!

iCloud Hesabı Kurtarma #

Aşağıda, iCloud şifremi unuttum diyen kullanıcılar için alternatif hesap kurtarma yöntemleri göreceksiniz.

 • İlk olarak, Apple ID parolanızı sıfırlayarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.
 • iPhone’umu Bul uygulamasını kullanarak hesabınızı kullanabilirsiniz.
 • Apple Destek hizmetini kullanarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.
 • Kurtarma Anahtarı özelliği ile hesabınızı kurtarabilirsiniz.
 • Son olarak, E-posta ve güvenlik sorusu ile hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Gelgelelim, bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa veya uzun süre beklemek istemiyorsanız iOS 15’in yeni iCloud hesap kurtarma kişisi ekleme özelliğini kesinlikle kullanmalısınız .

icloud hesap kurtarma kişisi ekleme

iCloud Kurtarma Kişisi Ekle #

Artık, iCloud Kurtarma Kişisi Ekle özelliği ile birlikte, iCloud şifrenizi unutsanız bile kısa sürede hesabınıza erişebileceksiniz. 

Seçeceğiniz kurtarma kişiniz, kimliğinizi doğrulayabilecek, hesabınıza ve tüm verilerinize yeniden erişmenize yardımcı olabilecek kişidir. Bu yüzden, güvendiğiniz bir kişiyi seçmelisiniz. Çünkü işleminizi gerçekleştirmek için hızlı iletişim kurmanız gerekecek. 

Ayrıca bu ilgili kişinin de cihazında iOS 15 kurulu olmalı ve 13 yaşından büyük olmalıdır.

iCloud Kurtarma Kişisi Ekle Etkinleştirme #

Bu özelliği etkinleştirmek için:

 1. Öncelikle seçtiğiniz kişiye bir davetiye göndermelisiniz.Bunun için Ayarlar‘ı açın ve Apple Kimliği kısmına dokunun. 
 2. Daha sonra Parola ve Güvenlik‘e giriş yapın.
 3. Sonraki adımlar ise Hesap Kurtarma > Hesap Kurtarma Kişisi Ekle, şeklinde olmalıdır.
 4. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza bir bilgi metni çıkacaktır. Bu metnin alt kısmındaki Hesap Kurtarma Kişisi Ekle seçeneğini seçin. 
 5. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra seçtiğiniz kişiye, onları kurtarma kişiniz olarak eklediğinizi bildiren bir mesaj gidecektir. Gönder seçeneğine tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.
icloud hesap nasıl kurtarılır

Kurtarma Kişisi Nasıl Kod Oluşturur #

Eğer biri sizi kurtarma kişisi olarak seçtiyse onlara kurtarma kodu

oluşturarak yardım edebilirsiniz.

 1. Ayarlar‘ı açın ve Apple Kimliği kısmına tıklayın.
 2. Parola ve Güvenlik > Hesap Kurtarma 
 3. Çıkan ekrandan yardımcı olacağınız kişinin ismini seçin ve Kurtarma Kodu Al seçeneğini seçin
 4. Son olarak, kurtarma kodunu ilgili kişi paylaştığınızda bu kodu kullanarak parolalarını sıfırlayabilecek.

Kurtarma Kişisi Olmayı Bırakma #

Artık birinin kurtarma kişisi olmak istemiyorsanız, kendinizi listeden çıkarabilirsiniz. 

 1. Ayarlar > Apple Kimliği > Parola ve Güvenlik > Hesap Kurtarma > Şu Kişi İçin Hesap Kurtarma, seçeneğinin altındaki isme dokunun > Kişiyi Sil

Son olarak ise ilgili kişi otomatik olarak artık onun hesap kurtarma kişisi olmadığınızı açıklayan bir mesaj alacak

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.