Fixplan® Türkiye | Blog

iCloud Saklama Alanı Yönetimi & Uygulama Yedekleme

iPhone cihazınızdaki tüm verileri kaybetseniz ne yapardınız? Telefonlar artık sadece arama yapmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Alışveriş yapmak, seyahat planlamak, fotoğraf albümlerini saklamak ve daha birçok şey… iPhone uygulamaları işlerimizi ne kadar kolaylaştırsa da büyük bir miktarda saklama alanı kaplıyor. Dolayısıyla sınırlı iCloud saklama alanınız varsa her uygulamayı yedekleyemezsiniz. Bu yazımızda iCloud saklama alanı yönetme yollarını ve uygulamaları iCloud ile nasıl yedekleyeceğinizi anlatıyoruz.

iCloud Saklama Alanı Nasıl Yönetilir?  #

Bir iPhone veya iPad satın aldığınızda cihazınız, belirli bir iCloud depolama alanıyla birlikte gelir. Ancak cihazınız kaybolur veya hasar görürse bu veriler sonsuza kadar kaybolabilir. Bu nedenle cihaz verilerinizi yedeklemek için iCloud kullanmak önemlidir. 

Apple herhangi bir Apple cihazı sahibine 5GB ücretsiz iCloud depolama alanı sunmaktadır. Fakat daha fazla depolama alanı için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. 

iCloud saklama alanınız tükeniyorsa iki seçeneğiniz vardır. Birincisi, daha fazla saklama alanı satın almak için iCloud planınızı ücretli olarak yükseltmektir. İkincisi ise iCloud saklama alanınızı boşaltıp daha iyi bir şekilde yönetmektir. Depolama alanını boşaltmayı seçerseniz artık kullanmadığınız uygulamalar ya da saklamak istemediğiniz fotoğraflar gibi gereksiz verileri silerek başlayın. 

Gereksiz verileri teker teker silmek zaman alıcı olabilir. Bunun yerine, iCloud’da yedeklenen belirli uygulamaların yedeklerini otomatik olarak devre dışı bırakabilirsiniz. 

iCloud’a Hangi Uygulamaları Yedeklemeliyim?  #

Telefonunuzdaki hangi uygulamaları iCloud’a yedeklemeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bunun cevabı hangi uygulamaların sizin için önemli olduğuna bağlıdır. 

Aşağıda bir uygulamayı iCloud ile senkronize edip etmeyeceğinizi belirlemenize yardımcı olacak bazı yönergelerin bir listesini derledik. 

  • Verileri çevrimiçi olarak depolanmayan iPhone uygulamalarını yedeklemeye öncelik verin. Mesela, Fotoğraflar, Mesajlar, veya Notlar uygulamalarını yedekleyebilirsiniz. Bu sayede, bir şekilde verileriniz kaybolursa fotoğraflarınız, videolarınız, notlarınız ve mesajlarınız elinizde kalır. 
  • Sık kullandığınız üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarını iCloud ile senkronize etmeye öncelik verin.
  • Çok fazla özelleştirilmiş ayarları ve verileri olan uygulamaları yedekleyin. Örneğin, iPhone’unuzda çok sayıda anımsatıcı kullanıyorsanız Anımsatıcılar uygulamasını iCloud’da yedekleyin. 
  • Facebook, Youtube, Instagram, Amazon gibi çevrimiçi platformları devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer telefonunuzun başına bir şey gelirse uygulamaları yeniden indirmeniz verilerinize erişmeniz için yeterlidir. Buna Apple Mail uygulaması veya Gmail uygulamanız gibi yeniden indirilebilen e-posta uygulamaları da dahildir.
  • Gerekli olmayan uygulamaları iCloud’a yedeklemeyin. Örneğin hobi uygulamalarını devre dışı bırakabilirsiniz. 

iCloud Uygulama Verileri Nasıl Yedeklenir? #

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta bir uygulamanın ne kadar iCloud depolama alanı kullandığıdır. Aşağıdaki adımlarla bunu nasıl kontrol edeceğinizi görebilirsiniz..

  • Ayarlar > [Adınız] > iCloud > Saklama Alanını Yönet > Yedekler > Cihazınızı Seçin > Tüm Uygulamaları Göster, adımlarını takip edin.

Açılan menüden her uygulamanın ne kadar iCloud Saklama Alanı kullandığını göreceksiniz. Eğer bir uygulamayı iCloud ile senkronize etmek istiyorsanız veya devre dışı etmek istiyorsanız yanındaki sürgüye dokunun. 

Devre dışı bıraktığınız uygulamalar için “Kapat & Sil” seçeneğini seçin. Bu uygulamaları devre dışı bıraktığınızda, veriler sadece iCloud’dan silinir. Yani sadece iCloud depolama alanını boşaltır ancak uygulamaların verilerini cihazınızda tutar. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.