Fixplan® Türkiye | Blog

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonları fiyatlarında son zamanlarda yaşanan fiyat artışları ile beraber sıfır telefon almak oldukça masraflı ve lüks oldu. Vatandaşlar da ikinci el telefon piyasasına yöneldi. İkinci el telefon ise beraberinde birçok sorun ve soru işareti getiriyor. Doğru testleri ve araştırmaları yaparak sorunsuz bir, ikinci el telefona sahip olabilirsiniz. Gelin, özellikle ikinci el iPhone alırken yapılması gereken testlere beraber göz atalım.

Ekran
Ekran

iPhone Ekran ve Dokunmatik Testi​ #

iPhone ekranlarınızı, ana menü ekranları arasında hızlıca sağ sol yapın. Bildirim ekranını ve kısayol ekranını hem hızlı hem de yavaş yavaş açın kapatın.  Bir takılma veya yavaşlama olmamalıdır.

Daha sonra herhangi bir uygulamanın üzerine basılı tutup, uygulamanın yerini değiştirir gibi yapın. Ekranın her noktasında gezdirin. Uygulamaya basılı tutup gezdirirken bir noktada elinizden kaçıyorsa, problem var demektir.

Aynı şekilde yer değiştirme işlemini yapar gibi, uygulama simgesini tutun ve olabildiğince hızlı bir şekilde yukarı-aşağı gezdirin. Elinizden kaçmaması dokunmatik hassasiyeti için önemlidir. Eğer sürekli elinizden kaçıyorsa, dokunmatik arızalı veya yan sanayi kalitesiz bir üründür.

İkinci el iPhone alırken parça değişimi yapılıp yapılmadığını anlamak için kontrol edeceğiniz bir diğer unsur ekran rengidir. Ekran rengi soluk ve cansı görünüyorsa telefonunuza iPhone ekran değişimi yapılmış demektir.

Ahize
Ahize

iPhone Ahize, Hoparlör ve Mikrofon Testi​ #

İkinci el telefon almadan önce iPhone cihazlarda mutlaka ahize, hoparlör ve mikrofonlar kontrol edilmellir. Özellikle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus telefonlarda kronik bir ses problemi vardır. Bu sorun sadece anakart tamiri ile problem çözülmektedir.

Testler için ‘Ses Kayıt’ uygulamasını açın ve sesinizi kaydettikten sonra hem hoparlörden hem de ahizeden dinleyin. Ayrıca bir arkadaşınızı arayarak yapacağınız test sayesinde, telefonunuzda şebeke sorunu olup olmadığını da test etmiş olursunuz.

Çoğu iPhone modelinde 3 ayrı mikrofon bulunur. Bunarın bir tanesi telefon görüşmesi yaptığınız, biri ön kamera içinde, diğeri ise arka kamera içindedir. Her iki kamera ile çekim yapıp sonra sesleri dinlemek faydalı olacaktır.

Ön-Kamera
Ön-Kamera

iPhone Kamera Testi​ #

Bazı telefonlarda kamera bozulmuş veya değişmiş olabilir. Kamera arızaları genellikle arka kamera titremesi, siyah ekran vermesi kameranın donması veya flash çalışmaması gibi sorunlardır. Arızaları tespit etmek nispeten daha kolaydır. Değişen kameraları anlamak ilk bakışta çok kolay olmasa da, bir iki taktik ile farkı anlayabilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi direk olarak ışığa doğru çekim yapmaktır. Eğer kameranız ışığı kısmak ve netleştirmek yerine bulanıklaştırıyor ve ışığı dağıtıyor ise bir sorun olabilir. Aynı model farklı bir telefon ile aynı açıdan çekip yapabilirseniz net bir kıyaslama yapabilirsiniz. Ayrıca kameraları test ederken, kamera mikrofonlarını test etmeyi unutmayın.

iPhone Fiziksel Düğme Testi​ #

iPhone 8 modellerine kadar cihazlarda parmak izi okuyuculu bir Ana Ekran (Home) düğmesi mevcuttur. Bu düğme değiştiği taktirde parmak izinizi okumaz. Düğme ana ekrana dönme fonksiyonu çalışabilir ancak parmak izi okumaz. Dolayısıyla parmak izi okuyup okumadığını test etmek oldukça önemlidir.

Ayrıca ses açma-kapama, sessize alma ve ekranı kilitleme veya telefonu açma kapama tuşlarını mutlaka test edin.

iPhone X ve üzeri modellerde Parmak izi yerine FACE ID (Yüz Tanıma) bulunmaktadır. Ana ekran düğmesi gibi Face ID değişirse, çalışmayabilir. Cihaz alırken mutlaka Face ID çalışıyor mu kontrol etmelisiniz.

Arka Cam
Arka Cam

iPhone Kasa ve Fiziksel Durumu​ #

Bir telefon alırken muhtemelen herkes telefonun fiziksel durumunu, yani çiziklerini kontrol eder. Burada dikkatli olunması gereken konu, kasanın üzerinde yazan IMEI numarası ile cihazdaki IMEI numarasının uyuştuğudur. Çünkü çok temiz gözüken ikinci el bir cihazın daha önce kasası, arka camı hatta içerinden bir çok parçası değişmiş olabilir.

IMEI Numarası​ #

Kasa ve Fiziksel Durum başlıklı paragrafta belirttiğimiz gibi, kasada yer alan IMEI numarası ile telefonun IMEI numarası eşleşmelidir. IMEI numarasını kontrol etmek için telefonunuzun arama bölümüne girip *#06# tuşlayın ve IMEI numaralarını karşılaştırın.

IMEI numarası kasadan farklı ise, çok güvenli olmadığı taktirde satın almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü bu farklılık kasanın ya da anakartın değiştiğini gösterir. Anakart değiştirmenin tehlikeleri hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca cihazın çalıntı olma ihtimalini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle fatura önem teşkil etmektedir.

Batarya
Batarya

iPhone Batarya Durumu​ #

Tüm pil ve bataryalar, hiç kullanmasanız bile, bir süre sonra ömrünü ve gücünü kaybetmeye başlar. iPhone ayarlarından ‘Pil Sağlığı’ menüsüne giderek cihazın pil sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer pil sağlığınız %90’ın altında ise, kısa süre sonra pil değişimi yapmanız gerekecek demektir. iPhone pil değişimi hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Garanti ve Kayıt #

İkinci el almayı planladığınız iPhone cihazların garantisi devam ediyor mu ve hala geçerli mi kontrol edin. Garantinin devam edip etmediğini Apple’ın sayfasından kontrol edebilirsiniz. Ancak, garanti devam ediyor gibi gözükse bile, eğer cihaza yetkisiz bir müdahale olmuşsa, telefonunuzu garantiye verdiğinizde, yetkisiz müdahale nedeniyle garanti dışı kalacaktır.

Cihaz yurtdışı mı yoksa yurtiçi mi, yurtdışı ise IMEI kaydı yapılmış mı gibi araştırmalarında yapılması gerekmektedir. Bunun için BTK sayfasına bakabilirsiniz.

Sonuç #

Bazı durumlarda, telefonlar 3-4 saatlik kullanımdan sonra hata vermektedir. Alacağınız kısa süreli bir garanti bile sizi bu tür durumlardan korur. Teknoloji geliştikçe ve cihazlara yeni özellikler eklendikçe test süreleri uzamakta ve daha komplike hale gelmektedir.

Sonuç olarak, ikinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Telefonun garantisi bitmiş olsa bile, alacağınız cihaza garanti veren bir firmadan alışveriş yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Aksi taktirde bir sorun çıkması durumunda binlerce liranızı çöpe atmış olabilirsiniz.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.