Fixplan® Türkiye | Blog

iOS 16 Beklenen Özellikleri, Desteklenen Cihazlar & Çıkış Tarihi

Her yeni iOS sürümü dikkat çekici bir özellikle piyasaya sürülmektedir. Bunun yanı sıra, her güncellemede bir dizi iyileştirmeler ve düzeltmeler de yapılmaktadır. Bu sene içinde tanıtılması beklenen iOS 16 için umutlar çok yüksek.

Yazımızın devamında, iOS 16 beklenen özellikleri, hangi cihazlarla uyumlu olduğu ve çıkış tarihini okuyacaksınız.

iOS 16 beklenen özellikleri nedir ve yeni güncellemeye ekelenecek yeni özellikler nedir, iPhone 14 ve iOS 16 uyumluluk, desteklenen cihazlar

iOS 16 Beklenen Özellikleri Nedir? #

Ana Ekran Görünümü: #

Modern Görünümlü Uygulama İkonları

Apple, iOS 15 ile birlikte bazı uygulamalarının ikon görünümünü yeni bir tasarım ile değiştirmişti. Bu uygulamalardan, özellikle Haritalar ve Hava Durumu ikonları dikkat çekmişti. Bu ikonlar, modern bir renk paleti ve daha fazla derinliği olan bir görünümle karşımıza çıkmıştı.

Söylentilere göre, iOS 16 güncellemesi ile birlikte bütün uygulamaların ikonları, iOS 15 ile yenilenen Hava Durumu ve Haritalar ikonlarına benzeyecek. Üç boyutlu ve derinlikli bir görünüme sahip olacağı düşünülen yeni ikonların macOS’daki ikonlara benzer olacağı düşünülüyor. 

Yeniden Tasarlanmış Denetim Merkezi Görünümü

Denetim Merkezi en son 2017 yılında iOS 11 güncellemesi ile birlikle tasarlanmıştı. Bu tasarım kullanıcılar tarafından da çok beğenilmişti. Fakat, yakında büyük tasarım değişikliği yapılacağı tahmin edilen iPhone 14 modeli tanıtılacak. iPhone 14’le aynı yıl tanıtılacak olan iOS 16 güncellemesinde de yeni bir Denetim Merkezi tasarımı ile karşılaşabiliriz. Bu tasarımın, macOS Denetim Merkezi tasarımına çok benzer olacağı düşünülüyor.

Yeni Ekran Görünümü

İlk fark edilen, görsel değişiklikler olsa da iOS16 güncellemesinden daha heyecan verici özellikler bekleniyor. Şu ana kadar güvenilir bir sızıntı veya rapor olmasa da tahmin edilen yeni özellikler var.

iPhone, iOS14 ile ana ekrana eklenebilen Widget’lar çok kolaylık sağlıyor. Yine de belirli işlevleri doğrudan bu widget’lar üzerinden gerçekleştirmek çok daha kullanışlı olurdu. Örneğin, widget aracılığıyla Müzik uygulamasına girmek zorunda kalmadan müziği değiştirip, duraklatıp, atlayabilseydiniz… Widget’lerin bu potansiyeli göz önüne alındığında, iOS 16 sürümünde widget düzenlemesi ve geliştirmesi yapılabilir. 

Dış Görünümle Uyumluluk: #

Yeni iPhone 14 Ekran Tasarımı ile Uyumluluk

Apple’ın yeni tasarlayacağı ekranın, iOS 16 ile de uyumlu olması tahmin ediliyor. iPhone X ve sonraki modellerin ekranında “çentik” denilen bir tasarım vardır. Ancak, yeni tasarlanacak ekranda bu çentik yerine “hole-punch” ya da “pill-shaped cutout” denilen farklı bir tasarımın olması beklenmektedir. Tasarlanması beklenen yeni ekranlar, kullanıcılara daha fazla kullanım alanı sunacak. Böylece yeni tasarım, “çentik” ekranların yerine geçecek gibi görünüyor.

Diğer Özellikler: #

Daha Fazla AR/VR Özellikleri

iOS 16’nın sonbaharda tanıtılması beklenen karma gerçeklik başlığına uyumlu olması bekleniyor. Apple’ın, uygulama geliştiricileri ve kullanıcılara gerçek dünyada daha fazla AR kullanım olanağı sunmak için LiDAR sensörünü yeni günceleme ile optimize edeceği düşünülüyor.

LiDAR sensörü, lazer ışınlarıyla çevredeki nesneleri üç boyutlu olarak tarayabilen bir teknolojidir. Bu teknoloji ile artırılmış gerçekliğe uyumlu oyunlar ve çeşitli uygulamalar kullanılabilecek.

İnternette, Apple’ın AR/VR planları hakkında sayısız söylenti mevcut. Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve önümüzdeki yıllar için planlarını açıklamasıyla birlikte Apple’ın 2022’de Metaverse konusunda büyük adımlar atması bekleniyor.

Bu beklentiler gerçekleşirse, iOS 16 bu yeniliklerin temeli olabilir. Apple’ın AR/VR başlığı ve Apple Glass ürünlerini tanıtma planları olduğu uzun süredir konuşulmakta. Bu ürünler yakın bir zamanda tanıtılır ise iOS 16 da AR/VR özelliklerini sahip olacaktır. Böylelikle, bu ürünleri iOS 16 sayesinde iPhone’unuzla da kontrol edebileceksiniz.

Kaza Algılama Sistemi

Söylentiler, iPhone 14 modellerinin kaza algılama sistemi özelliği ile geleceğini söylüyor. Bu özelliğe göre bir araba kazası meydana geldiğinde iPhone cihazınız bunu algılayacak ve acil servisi otomatik olarak arayacak.  

Eğer Apple bu özelliği kullanmaya karar verirse, özelliğin iOS 16’la birlikte gelecek yazılımsal bir yan desteğe ihtiyacı olacaktır.

Acil Durum Özellikleri

Apple’ın iPhone 14 modellerine, iOS 16’da desteklenecek olan uydu tabanlı acil durum özelliği eklemeyi planladığına dair söylentiler var. Eğer bu özellik yayınlanırsa, iPhone’la hattın çekmediği alanlarda acil durumlarda mesaj gönderebilecek ve büyük acil durumları bildirebilecek.

iOS 16 Hangi Modellerle Uyumlu Olacak? #

Apple’ın, iOS 15’i iPhone 6s ve SE (2016) gibi eski modellerle de uyumlu olacak şekilde tanıtması herkesi şaşırtmıştı. Fakat iOS 16, iPhone 6s, 6s Plus ve iPhone SE modelleri ile uyumlu olmayacak.

Bunun sebebi ise iOS sürümlerinin modele göre değil, iPhone modellerinin içinde bulunan çiplere göre tasarlanması. iPhone 6s modelinde kullanılan A9 çipi iOS 16 için uyumlu olmayacak. 

iOS 16 Çıkış Tarihi Nedir? #

Apple, yıllardır iOS güncellemelerini Haziran aylarının başlarında tanıtıyor. Bu durum, pandemi döneminde bile değişmedi. Bu yüzden, analistler iOS 16’nın Haziran ayında tanıtılacağına emin gözlerle bakıyorlar.

Apple’ın geleneği bozmayacağı ve iOS 16 güncellemesini Haziran ayında WWDC ‘de (Worldwide Developers Conference) tanıtacağı tahmin edilmektedir. Beta sürüm testi tamamlandıktan sonra ise Eylül ayında kullanıcılarla buluşması beklenmektedir.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.