Fixplan® Türkiye | Blog

iOS 16 Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır & iOS 16 Nasıl İndirilir

Apple, WWDC 2022 açılış konuşmasında iOS 16 özellikleri ve bu özelliklerin nasıl kullanılacağını duyurdu. Yeni iOS işletim sistemi birçok kullanışlı, uzun zamandır beklenen özellikle dolu. Bu yazımızda Apple’ın yeni iPhone işletim sisteminin en iyi özelliklerinin yanı sıra iOS 16 nasıl indirilir sorusunun cevabını veriyoruz.

ios 16 özellikleri nedir, iOS 16 public beta nasıl indirilir, ios 16 mesajları geri alma
iOS 16 Yeni Özellikleri & Kullanımı

iOS 16 Beta Nasıl İndirilir? #

Her Haziran ayında olduğu gibi bu yıl da iOS’un yeni sürümü tanıtıldı. Ancak bu yeni işletim sistemi, kullanıcılar için genellikle Eylül ayında yayınlanmaktadır. Bu süreç içerisinde, Eylül ayından önce iOS Beta sürümleri yayınlanmaktadır. 

iOS Beta sürümlerinde performans sorunları, telefonda kasma ve donma olayları, bazı hatalar yaşanabilmektedir. Bu yüzden Apple, iOS’u kullanıcılara sunmadan önce Beta sürümleriyle test etmektedir.

Yine de Temmuz ayında iOS 16 Public Beta çıktığında aşağıdaki adımları izleyerek yeni güncellemeyi telefonunuza kurabilirsiniz.

  • Linke tıklayarak Apple Beta sayfasına gidin ve Apple kimliğiniz ile giriş yapın.
  • Daha sonra açılan sayfanını üst tarafında yer alan “Apple Beta Software Program” seçeneğine tıklayın.
  • Bu işlemden sonra “Enroll your iOS device” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza çıkacak seçeneklerden Download Profile > İzin Ver, işlemlerini tamamlayın.
  • Bütün işlemler tamamlandıktan sonra telefonunuz açılıp kapanacaktır. Telefonunuz açıldıktan sonra Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme, adımlarını takip ederek iOS 16 Beta sürümünü indirin.

iOS 16 Yeni Özellikleri & Kullanımı #

iOS 16: Mesaj Özellikleri #

Yeni tanıtılan iOS ile birlikte iMessage’a da önemli ölçekte iyileştirilmiş özellik geldi. Bu özellikler arasında gönderilen mesajları düzenleme, geri alma ve okunmadı olarak işaretleme yer alıyor. Bu özellikleri, mesaj gönderildikten sonra 15 dakika içinde kullanılabilecek. 

iOS 16 mesaj özelliklerini kullanmak için gönderdiğiniz mesajın üzerine uzun tıklamanız yeterli olacak. Daha sonra çıkan menüden mesajlarınızı düzenleyebilir veya geri alabilirsiniz.

Yeni Kilit Ekranı #

En dikkat çekici özellikler arasında yeni iOS 16 Kilit Ekran tasarımı yer alıyor. Bu ekranı tasarımını istediğiniz şekilde düzenlemeniz, ihtiyaç ve isteklerinize özelleştirmeniz mümkün. Yeni tasarım sayesinde kilit ekranında bulunan öğelerin yazı tipini, rengini veya yerleşimini kolayca özelleştirebilirsiniz.

Ek olarak iOS 16 kilit ekranına Widget’ları, yani araç takımlarını ekleyebilirsiniz. Yalnızca Apple uygulamalarının değil diğer uygulamaların araç takımlarını da eklemek mümkün.

iOS 16 ile birlikte gelen kilit ekran düzeniyle birlikte, iPhone 14 modellerinin ekranında yapılacak yeni çentik tasarımı kesinleşmiş gibi görünüyor.

Kilit ekranını özelleştirmek için ekranın üzerine uzun tıklamanız yeterli olacak. Sonrasında, ekran görünümünü istediğiniz şekilde düzenleyip tasarlayabilirsiniz.

Canlı Metin Özelliği Geliştirmeleri #

Canlı metin özelliği iOS 15 ile birlikte gelmişti. iOS 15’de sadece fotoğraflardan metinler kopyalanabilirken iOS 16 ile birlikte videoları duraklatarak da medyanın içerisinde bulunan metni kopyalayabilirsiniz. 

Fotoğraflarda veya videolardaki metinlerin üzerine uzun tıklayarak uçuşları ve gönderileri takip edebilir, metni başka bir dile çevirebilir veya bir para birimini başka bir birime dönüştürebilirsiniz.

Canlı metin özelliğini kullanmak için:

Genel > Dil ve Bölge > Canlı Metin, adımlarını takip edin ve özelliği etkinleştirin. 

Mail Özellikleri #

Mail uygulamasında da yeni ve kullanışlı özellikler yer alıyor. Bunlardan biri de, göndermek istediğiniz maili belirli bir tarih ve saate göre planlamanızı sağlayan Daha Sonra Gönder özelliği.

Maili yazdıktan sonra, gönder butonuna uzun basın. Sonrasında karşınıza çıkan Daha Sonra Gönder ekranından mailinizi istediğiniz şekilde zamanlayın. 

iOS 16: Fotoğraf Özellikleri #

iOS 16 ile birlikte kullanıcılar bir fotoğraftaki nesneleri arkaplandan ayırabilecekler. Başka bir deyişle fotoğraftaki nesneler bir sticker şeklinde, sadece üstüne tıklayarak ayırabilecekler.  Ayırdığınız fotoğrafları ise Mesajlar, Notlar ve Mail olmak üzere diğer uygulamalara sürükleyip bırakabileceksiniz.

Bu özellik sadece çektiğiniz fotoğraflarda değil, ekran görüntülerinde de çalışmaktadır. Fotoğrafta, arkaplandan ayrıştırmak istediğiniz nesnenin üzerine basılı tutmak yeterli olacaktır. 

Bunlara ek olarak, duraklatılmış videolardaki fotoğraf karelerinde de bu özelliği kullanabileceksiniz. Bu özellik gelişmiş makine öğrenimi ve görüntü analizi gerektirdiğinden yalnızca A12 Bionic çipe sahip olan telefonlarda kullanılabilecek. Bu da demek oluyor ki, bu özellik iPhone X ve üzeri modellerde mevcut olacak. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.