Fixplan® Türkiye | Blog

iPad Şarj Olmuyor Sorunu Nedenleri & Çözümleri

iPad tabletlerde iPhone’larda olduğu gibi kronik sorunlar sık görülmez. Fakat zamana zaman, kullanıma bağlı olarak dokunmatik veya şarj sorunları meydana gelmektedir. Bu sorun iPad Pro, iPad Air ve iPad Mini olmak üzere bütün modellerde görülebilmektedir. Yazımızın devamında iPad şarj olmuyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

iPad Şarj Olmuyor: Nedenleri #

iPad’iniz şarj olmuyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bunların çoğu donanımsal sorunlardır ve cihazın onarım görmesi gerekmektedir. iPad şarj sorunlarının başlıca nedenleri;

  • Kullanım süresini tamamlamış batarya,
  • Şarj adaptörü veya kablosu,
  • iPad şarj soketi arızası,
  • Darbe, düşme ve sıvı teması sonucunda oluşan anakart arızaları olarak sıralanabilir.

iPad Şarj Olmuyor: Çözümleri #

Hard Reset #

iPad’iniz şarj olmuyorsa denenecek ilk şey cihazınızı hard reset ile yeniden başlatmaktır. 

  • Ana ekran düğmesi olan iPad modellerinde ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesi ve orta tuşa basılı tutun. 
  • Ana ekran düğmesi olmayan iPad modellerinde ilk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın. Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşuna yapın. Son olarak, ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesine basılı tutun. 

Şarj Kablosu ve Adaptörü #

Çoğu zaman insanlar şarj kablosunun ömrünün uzun olduğunu düşünürler. Fakat durum pek de böyle değildir. Şarj kabloları, eğilme, yıpranma ve bükülme gibi sebeplerden dolayı kolayca bozulmaktadır.

Böyle bir durumda, bozuk bir şarj kablosu iPad’inizin şarj olması için gereken elektrik akımını ulaştıramayacaktır. Bu yüzden, iPad şarj sorunu ortaya çıktığında ilk önce şarj kablonuzun çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. 

Aynı şekilde sorun şarj adaptöründe de olabilir. Hangi parçanın çalışmadığını tespit etmek için iPad’inizi farklı güç noktalarında şarj etmeyi deneyin.

Örneğin iPad’inizi bilgisayardan şarj etmeyi deneyebilirsiniz. Cihazınız bilgisayara bağlıyken şarj oluyorsa sorunun adaptörde olma olasılığı yüksektir. 

Şarj aleti kaynaklı şarj sorunlarının bir diğer sebebi ise cihaza uygun adaptör kullanılmamasıdır. Bunu yapmak, cihazınıza uzun vadede zarar verecektir. Çünkü cihazınızla birlikte gelen adaptörler, cihazı şarj etmek için gereken akımı göndermesi için tasarlanmıştır. Farklı bir adaptör kullandığınızda cihazınıza çok az veya çok fazla akım gönderiyor olabilirsiniz. Bu da iPad şarj sorunlarına neden olabilir. 

iPad Batarya Değişimi #

iPad’lerin bataryaları, iPhone’larla kıyaslandığında daha uzun kullanma ömrüne sahiptir. Fakat, kullanım ömürleri bittiğinde veya arızalandıklarında mutlaka değişim iPad batarya değişimi yapılması gerekmektedir. Çünkü eskiyen bir iPad bataryası, şarj ve performans sorunlarına yol açmaktadır. 

  • iPad Batarya Değişimi Sonrası Şarj Olmuyor

Bu sorunun birkaç sebebi olabilir. Bunlardan biri, batarya değişimi sırasında cihazın diğer parçalarına zarar gelmiş olmasıdır. Eğer bütün parçalar olması gerektiği gibi çalışıyorsa değiştirilen batarya arızalı olabilir. Bu tür durumlarda mağdur olmamak için yapılan işlem ve ürünlere garanti veren bir teknik servis tercih edilmelidir.

iPad Şarj Soketi Değişimi ve Temizliği  #

iPad tablet şarj olmuyor veya yavaş şarj oluyor gibi sorunlar yaşıyorsanız, cihazın şarj girişinde temassızlık yaratan toz veya kalıntı birikmiş olabilir. iPad şarj girişini cihaza zarar vermeden temizlemek önemlidir. Bu yüzden, doğru ekipmanları sağlayarak iPad şarj soketi temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz

Eğer şarj girişini engelleyen herhangi bir toz yoksa veya temizlik işleminden sonra da şarj sorunları devam ediyorsa iPad şarj soketi arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda iPad şark soketi değişimi sorunu çözecektir.

iPad Anakart Arızaları

Yukarıda belirttiğimiz basit bir şarj aleti incelemesi veya donanımsal bir işlem sorunun çözümü olabilir. Ancak bu çözümlerin dışında, eğer cihazınız yakın zamanda sıvı teması aldıysa veya düştüyse anakartında problem meydana gelmiş olabilir.

Apple iPad Teknik Servis Ankara #

Eğer iPad cihazınızı kullanırken şarj sorunları yaşıyorsanız Fixplan teknik servisimizi ziyaret edin. Şarj arızası, şarj soketinden kaynaklanıyorsa şarj soketi değişimi veya iç-dış temizliği, bataryadan kaynaklanıyorsa iPad batarya değişimi yaptırarak cihazınızı eski performansıyla kullanabilirsiniz.

Fixplan, Apple onaylı bağımsız onarım servisidir. Orijinal Apple parçalarıyla onarım yapma hakkına sahiptir.

iPad servis ücretleri için sayfamızı inceleyebilir, daha fazla bilgi için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.