Fixplan® Türkiye | Blog

iPad Yaygın Sorunları & Çözümleri

iPad’ler piyasadaki en iyi tablet olarak görülüyor. Apple, şimdiye kadar dünya çapında 350 milyondan fazla iPad sattı. Bunun sebebi ise bütün iPad modellerinin iyi tasarlanmış ve ihtiyacı karşılar teknolojide olması. Ne kadar iyi tasarlansa da iPad cihazlarda da yaygın problemler görülebilmektedir. Bu yazımızda iPad Air, iPad Pro ve iPad Mini modellerinde görülen iPad sorunları ve çözümlerini inceliyoruz.

iPad Ekranında Nokta veya Çizgi Oluşması #

Kullanıma bağlı olarak iPad ekranında nokta veya çizgi oluşması olası bir durumdur. Darbe veya düşme gibi olaylarda bu sorunun ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise darbeye bağlı olarak ekrandaki piksellerin zarar görmesidir. 

 • Yanıp sönen, parlak renklerin ekranda açılması piksellerin sıfırlanmasına yardımcı olabilir. Fakat bu çok düşük bir olasılıktır. Yine de şansınızı denemek istiyorsanız YouTube’da “pixel fix” videolarını açıp ekranın düzelip düzelmediğine bakabilirsiniz.
 • iPad ekranında nokta veya çizgi oluşmasının kesin çözümü iPad ekran değişimidir. Arızalı ekranın çıkarılıp yeni ekranın takılması gerekmektedir. 

iPad Sorunları: iPadOS Yüklenmiyor #

Yeni iPadOS güncellemelerini kurmak heyecan vericidir. Fakat bazı durumlarda iPad’inizin güncellemeyi reddettiğini fark edersiniz. Neyse ki bu sorun genellikle donanımsal değildir ve güncelleme için gereken belirli gereksinimlerin karşılanmamasından kaynaklanır.

 • iPad şarjının en az %50 olduğundan emin olun. Büyük bir güncelleme yapmadan önce iPad’inizi şarja takmak güncellemenin yarıda kesilmesini engelleyecektir. 
 • Hücresel veriye değil bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun. 
 • Düşük Güç Modunu kapatın. 
 • VPN kullanıyorsanız kapatın ve güncellemeyi tekrar deneyin. 
 • Son olarak iPad cihazınızda yeterli saklama alanı olduğundan emin olun. 

iPad Ekran Donuyor Sorunu #

iPad ekranının donması ve dokunmatiğin çalışmaması yaygın bir problemdir. Bunun en olası nedenleri bozuk bir uygulama, eski bir iPadOS güncellemesi veya yeterli saklama alanının bulunmamasıdır. 

 • Öncelikle bozuk olabilecek uygulamaları tespit edin ve cihazınızdan silin ve cihazı yeniden başlatın. 
 • Sorun devam ediyorsa iPad hard reset işlemini gerçekleştirin. Orta tuşu olan modellerde Güç tuşu ve orta tuşa aynı anda basılı tutun ve on saniye bekleyin. Orta tuş bulunmayan daha yeni iPad modellerinde ise sırasıyla Ses Açma ve Ses Kısma tuşuna bir kere basıp bırakın. Daha sonra Güç tuşuna uzun basılı tutun.
 • Sorun hala devam ediyorsa iPad’inizi iTunes yüklü bir bilgisayara bağlayın. iTunes’tan cihazınızı seçin ve “iPad’i Geri Yükle” seçeneğini seçin. Bu işlem verilerinizi silecektir. Bu yüzden iPad’i geri yüklemeden önce verilerinizi yedekleyin.

iPad Açılmıyor #

Elektronik cihazların açılmaması korkutucu bir durumdur. Böyle bir durumda deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. 

 • iPad’i hard reset ile tekrar başlatmaya çalışın. 
 • Sorun şarj ile ilgili olabilir. Şarj aletini kontrol edin ve iPad’i şarj etmeye çalışın.
 • Eğer hard reset sırasında iPad logoda takılı kalıyorsa cihazınızı bilgisayara bağlayıp iTunes’tan geri yükleyin. 

iPad Sorunları: iTunes Görmüyor #

Yukarıda bahsedilen bazı sorunları çözmek için cihazınızı iTunes’a bağlamanız gerekmektedir. Fakat iPad iTunes’a bağlanmıyorsa bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Aşağıdaki yöntemleri deneyin ve yeniden bağlanmaya çalışın. 

 • iPad ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 • iTunes’u güncelleyin. 
 • Ara kabloda bir sorun olup olmadığını kontrol edin. 
 • “Bu Bilgisayara Güvenilsin mi?” sorusu çıkıyorsa iPad kilidini açın ve Güven seçeneğini seçin.

iPad Şarj Olmuyor #

Bu sorunun birçok sebebi vardır. Bu sorunlar genellikle şarj kablosu ve adaptörü, batarya, şarj soketi ve anakarttan kaynaklanmaktadır. 

iPad Sorunları: Yavaş Şarj Oluyor #

Normal durumlarda iPad’ler yaklaşık birkaç saat içerisinde tam şarj olmaktadır. Cihazın yeni veya  eski  model olmasına göre bu süre değişmektedir. Buna rağmen bazı kullanıcılar iPad’lerinin şarj olmasının saatler sürdüğünü belirtiyor. Bu durumun sebebi eskiyen bir batarya veya şarj girişinde meydana gelene bir temassızlık olabilir. Cihazınızın daha hızlı şarj olması için:

 • En son iPadOS sürümünü edinin.
 • Şarj aleti ve şarj girişinde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.
 • Mümkünse cihazınızı şarj olurken kullanmayın.
 • Cihazınızı çok sıcak veya soğuğa maruz bırakmayın.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.