Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone 14 Beklenen Özellikleri & Çıkış Tarihi

iPhone 13 modelleri çıktığı andan itibaren, iPhone 14 söylentileri yayılmaya başladı. Çoğu analist, iPhone 14 modellerinde tasarım ve donanım olarak çok büyük değişiklik olacağı tahminini yürütüyor. Bu tahminleri güçlendiren bir diğer unsur ise iOS 16’nın da aynı yıl tanıtılacak olması. Bu yazımızda iPhone 14 özellikleri ve tasarımı hakkındaki söylentileri ve bazı analistlerin tahminlerini paylaşıyoruz.

Çoğu kaynağa göre Apple iPhone 14 modellerini 13 Eylül Çarşamba günü tanıtacak.

Yazımızda bulunan tahminler ve söylentiler çeşitli kaynaklardan alınmıştır. Bu yüzden, kesin doğru gözüyle bakılmamalıdır. 

iphone 14 özellikleri, iphone 14 ne zaman çıkıyor
iPhone 14 Özellikleri ve Fiyatı

iPhone 14 Özellikleri: Genel Bakış #

İlk olarak, iPhone 14 modellerinin boyutunun değişmesi söylentiler arasında yer alıyor. Apple, artık daha büyük iPhone boyutlarına odaklanacak gibi görünüyor. Bu tahminlere göre;

  • iPhone 14: 6.1-inç ve iki kameralı tasarım.
  • iPhone 14 Pro: 6.1-inç ve üç kameralı tasarım.
  • iPhone 14 Plus veya Max: 6.7-inç iki kameralı tasarım.
  • iPhone 14 Pro Max: 6.7 inç ve üç kameralı tasarım.

İlk söylentiler modeller arasında iPhone 14 mini olacağını söylese de daha sonra sızan bilgilere göre Mini modelinin yer almayacağı belirtildi. iPhone 14 mini yerine iPhone 14 Plus veya iPhone 14 Max modelinin yer alması çok daha büyük bir olasılık. Bu modelin hangi isme sahip olacağı kesin değil.

Bir diğer tahmin ise ekran tasarımı ile ilgili. 2017’den beri Face ID özelliğine sahip olan iPhone’ların ekranında, yüz tarama için gerekli olan tüm donanımları barındıran bir çentik bulunuyor. Ancak bu çentik görünümü iPhone 14 modellerinde değişecek. iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin çentiksiz bir görünüme sahip olması bekleniyor.

Yeni telefon tasarımında arka kamera için de bir değişiklik söz konusu. iPhone 12 ve 13 modellerinin çıkıntılı arka kamera tasarımı çok kullanışlı bulunmamıştı. Çıkıntılı kamera tasarımı, darbe ve düşmelere karşı cihazları daha hassas hale getirmişti. 2022 modelerinde bu sorunu ortadan kaldıran bir tasarımı ile karşılaşmamız mümkün.

Fakat daha sonraki söylentiler bu çıkıntıların iPhone 13 modellerinden daha yüksek olacağını söylüyor.

Yeni iPhone’lardan bazılarının titanyum kasaya sahip olacağı düşünülmekte. Bunun yanı sıra hoparlör ve mikrofon ızgaralarının tasarımlarının da değişmesi büyük bir olasılık. Yeni dış görünüm ile iç tasarımda da değişiklikler olacak. 

Güçlü çiplerin ve 5G bağlantısının ortaya çıkardığı ısının, cihaza vereceği olası zararları en aza indirgemek için iPhone’u serin tutacak bir iç tasarım bekleniyor. 

Son tahminler fotoğraf ve video kalitesiyle ilgili. Yeni iPhone modelleri her zaman kamera iyileştirmeleriyle gelmektedir. iPhone 14 modelleri de bir istisna değil ve bu modellerin daha iyi bir kamera ve kamera modları ile gelmesi beklenmekte.

iphone 14 özellikleri, iphone 14 tasarımı nasıl olacak, iPhone 14 ne zaman çıkacak

iPhone 14 Özellikleri: Çentiksiz Ekran #

Apple, bazı iPhone 14 modellerinde Face ID için gereken donanımı barındıran çentiği ortadan kaldırmak için çalışıyor. iPhone ekranlarındaki çentik çok tartışmalı bir tasarım. Şimdiye kadar çıkan modellerde ise çentik görünümü için yeni bir tasarım yapılmadı.

iPhone 13 modellerinde daha küçük bir çentik tasarımı mevcut. Ancak, yine de bu tasarım kullanışlı bir alan sağlamıyor. Çünkü kullanıcılar hala üst çubukta pil yüzdesini göremiyorlar. Bunun yerine, ekranın sağ üstünden denetim merkezini aşağıya doğru kaydırıp pil yüzdesine bakmaları gerekiyor.

Yeni iPhone modellerinde bu çentikli ekran tasarımının daha fazla ekran deneyimi sağlayan bir tasarım alacak gibi görünüyor.

Çentiksiz ekran tasarımıyla Apple, Face ID için farklı bir çözüm uygulayacak. Söylentilere göre Face ID donanımını ekranına altına yerleştirecek. 

iPhone 14 Özellikleri: Genel Tasarım #

iPhone 14 modellerinin, birkaç değişiklik dışında iPhone 13 modelleri gibi görünmesi beklenmekte. Ekran değişikliklerine ek olarak gövde tasarımında da yenilikler olacak. 

Bazı analistler, Apple’ın arka kamera çıkıntısı olmayan daha kalın bir kasa tasarlayacağını iddia ediyor. Gömme kamera dışında, ses tuşlarının tasarımı da değişme ihtimali var. Yeni ses tuşu tasarımının iPhone 4 ve 5 modellerindeki yuvarlak tuşlara benzeyeceği tahminler arasında yer almakta. 

Cihazın alt kısmındaki hoparlör ve mikrofon tasarımıysa tek tek delikler yerine uzun ağ oyuklarına sahip olacak.

  • Boyut

2022’de 5.4-inç iPhone modeller olmayacak. Bunun nedeni ise iPhone mini modellerin satışlarının bekleneni karşılamaması. iPhone 13 mini modelinin son mini model olacağı ve Apple’ın daha büyük boyutlu tasarımlara odaklanması beklenmekte.

  • Titanyum Kasa

Bir rapora göre, iPhone 14 modellerinin yüksek kaliteli titanyum alaşımlı kasa ile üretilmesi beklenmekte. Apple, Apple Watch için titanyum kullanmıştı. Ancak bu malzemeyi bir iPhone için ilk kez kullanacak.

Titanyum, çizilmeye karşı dayanıklı bir materyaldir. Ayrıca titanyum, hem çelikten hem de alüminyumdan daha güçlüdür. 

  • Soğutma

Güçlü işlemcileri ve 5G bağlantı hızı sebebiyle, yeni model iPhone’larda bir tür soğutma mekanizması olması gerektiği düşünülmekte. Böyle bir mekanizmanın, cihaz içindeki donanımlara zarar verebilecek herhangi bir sıcaklığı engellemesi amaçlanmaktadır. Böylece, cihazda ısı kaynaklı bir arıza meydana gelmeyecek.

  • Şarj Girişi

Apple’ın şarj girişini tamamen kaldırmayı hedeflediğine dair söylentiler var. Böylece, iPhone’lar şarj girişi olmadan MagSafe ile şarj edilecek. Bu tasarımın 2022 model telefonlarda olup olmayacağı belli değil, fakat yine de söylentiler arasında yer alıyor. 

iPhone 14 Özellikleri: Kamera Teknolojisi #

2022 iPhone Pro modellerinde 48 megapiksel kameralar bulunacağına dair söylentiler var. Bu gelişme, mevcut 12 megapiksel kameralarla karşılaştırıldığında çok büyük bir adım. 

48 megapiksel kameralar ayrıca 12 megapiksellik fotoğraflar da çekecek. Bu işlem, pixel birleştirme adlı bir teknoloji sayesinde gerçekleşecek. 

Bu özellik sayesinde iPhone 14 Pro modelleri, ışığın fazla olduğu yerlerde 48 megapiksel fotoğraflar çekebilecek. Işığın daha zayıf olduğu yerlerde ise 48 megapiksel lensin avantajını kullanarak yüksek kalitede 12 megapiksel fotoğraflar çekebilecek.

A16 Çip #

Apple her yeni iPhone modelini yeni A seri çip ile tasarlıyor. Bu yüzden, 2022 modelleri için de A16 çipler beklenmekte.

RAM

Bazı analistler, iPhone 14 Pro modellerinin 8GB RAM’e sahip olacağını tahmin ediyor. iPhone13 Pro modelleri 6GB RAM ile piyasaya sürülmüştü. Standart iPhone 14 modellerinin ise 6GB RAM ile piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Araba Kazası Algılama Sistemi #

Apple, iPhone ve Apple Watch için 2022’de piyasaya sürüleceği tahmin edilen kaza algılama özelliği üzerinde çalışıyor. iPhone’ların, araba kazalarını tespit etmek için sensörler kullanılacağı tahmin ediliyor. Bu özellik için iOS 16’da da geliştirmeler yapılacağı söylentiler arasında yer alıyor.

2TB Depolama Alanı #

Apple, iPhone 13 Pro modellerinde 1TB depolama alanı eklemişti. Söylentilere göre, 2022 modellerinde 2TB modeller de olacak.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.