Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Arka Kamera Titriyor

Cep telefonu kamera performanslarının artmasıyla birlikte Apple da iPhone kameralarının performansını git gide artırıyor. Yine de teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin iPhone kameralarında kronik sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan biri de iPhone arka kamera titremesi. Siz de iPhone arka kamera titriyor, düzgün fotoğraf ve video çekemiyorum diyenlerden misiniz? Bu yazımızda iPhone kamera titreme sorunun nedenleri ve çözmeniz için bilmeniz gereken ipuçlarını yazıyoruz.

iPhone Arka Kamera Titremesi #

Telefonuzun fotoğraf veya video çekerken titremesi, kameranın odaklanamamasına bu yüzden de fotoğrafların buğulu çıkmasına neden olur. iPhone 6 Plus, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone SE modellerinde, “iPhone arka kamera titriyor” sorunu diğer modellere göre daha çok görülüyor.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek iPhone arka kamera titremesi sorununu çözebilirsiniz. Eğer ki giderilemezse bir teknik servise gitmeniz gerekmektedir.

iPHone arka kamera titriyor
iPhone Arka Kamera Titriyor Ne Yapmalıyım?

Lensi Temizleyin #

Lens temizliği, iPhone arka kamera titremesini çözmenin en kolay yolu olabilir. Kameraya toz biriktiyse bu toz, kameranın ağırlığını artırabilir ve bu da kameranın dengesini etkiler. Bu sorunu gidermek için kuru bir bez ile kamera lensinizi temizlemeyi deneyin. Sakın sıvı bir temizleyici veya ıslak bir bez kullanmayın! Çünkü bu kameranın içine su girmesine neden olarak başka sorunlar açığa çıkaracaktır. 

Telefonunuzu Hard Reset ile Yeniden Başlatın #

iPhone cihazınızı yeniden başlatmak, sistemsel sorunları çoğu zaman çözmektedir. Yeniden başlatma işlemi yaptığınızda sistem, süresi dolmuş ve önbelleğe alınmış içerikleri otomatik olarak silecek ve tüm yazılımları yeniden başlatacaktır. Cihazınız yeniden açıldığında ise sistemsel sorunlar çözülmüş olacaktır iPhone arka kamera titremesi yazılımsal bir sorunsa hard reset yaparak bu sorunu çözme ihtimaliniz vardır.

iPhone Modeline Göre Hard Reset Yöntemleri:

6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun. İnsanların genelde yaptığı hata bu tuşlara yeterince uzun basmamaktır. 

iTunes Kullanarak Telefon Yazılımınızı Güncelleyin (DFU Modu) #

iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayarak yazılımını güncelleyebilirsiniz. Bu işlem telefonun yazılımsal olan bütün hatalarını düzeltecektir. Eğer ki, iPhone arka kamera titremesi de yazılım kaynaklı bir sorun ise bu yöntemin işinize yarama ihtimali vardır. Bu yöntem için ilk önce telefonunuzu DFU moduna almanız gerekiyor;

1) İlk önce bilgisayarınızdan iTunes programını açın ve ara kablo ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

2) Daha sonra, iPhone’u DFU moduna almak için yukarıdaki hard reset adımlarını izleyin.

3) iTunes üzerinde cihazınız gözüktüğünde üzerine tıklayın.

4) Çıkan ekranda “Geri Yükle” seçeneğini seçin.

Not: Bu işlem telefonunuzdaki verileri siler, fabrika ayarlarına döndürür. Bu yüzden, arızanın kaynağından emin değilseniz ilk önce mutlaka bir teknik servise gidin.

Mıknatıs Kullanın #

Arka kamera titremesi, yazılım kaynaklı bir sorun değilse donanımsal bir sorundur. Bu da demek oluyor ki sorun direkt olarak arka kameradadır. iPhone arka kamera titremesi genellikle kameranın optik odaklayıcısının arızalanmasından kaynaklanır. Optik odaklayıcının bozulması ise telefon düştüğünde ya da darbe aldığında meydana gelmektedir.

Kameranın optik odaklayıcısını düzeltmek için mıknatıs kullanılabilir. Kameranın üst tarafına bir mıknatıs yerleştirdiğinizde titremenin kesildiğini göreceksiniz. Fakat bu geçici bir çözümdür ve mıknatısı kameradan uzaklaştırdığınız anda kamera tekrar titremeye başlayacaktır. 

Fixplan iPhone Servis Arka Kamera Tamiri #

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa iPhone arka kameranızın değişime ihtiyacı var demektir.

Ne kadara mal olacak?

Arka kamera değişim fiyatları, modele göre değişmektedir. iPhone modelinize göre arka kamera fiyatı öğrenmek için websitemizin iPhone Servis Ücretleri kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Arka kamera değişimi ortalama yarım saat içerisinde yapılmaktadır. Sadece aramanız ve randevu oluşturmanız yeterlidir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.