Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Aşırı Isınması & Şarjın Hızlı Bitmesi, Nedenleri ve Çözümleri

Harika özellikleri sebebiyle herkes bir iPhone sahibi olmak ister. Sizi belirli bir telefonu seçmeni yapmanıza ikna eden özellikler vardır. Bunlar; kamera, tasarım, RAM, depolama alanı gibi özellikler olarak sıralanmaktadır. Fakat, ne kadar donanımlı bir iPhone seçerseniz seçin, mutlaka bazı sorunlar baş gösterecektir. Bu sorunlar, iPhone cihazınızın aşırı ısınma sorunu veya şarjının çabuk tükenmesi olabilir. 

iPhone cihazınız aşırı ısınıyorsa şarjın çabuk bitmesi ve telefonun aniden kapanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bazı durumlarda ise aşırı sıcaklık cihazınızın entegre ve işlemcisine zarar vermektedir.

iPhone cihazınızın aşırı ısınmasının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Gelin bu sorunların neden ve çözümlerini inceleyelim!

iPhone aşırı ısınıyor çözüldü
iPhone Aşırı Isınıyor

iPhone Aşırı Isınma Nedenleri Nedir? #

CPU

iPhone cihazlar da bilgisayarlar gibi çalışmaktadır ve CPU adlı işlemcisi vardır. CPU’nun aşırı çalışması, iPhone cihazınızın aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Bilgisayarlarda CPU işlemcisini soğutmaya böylece aşırı ısınmayı önmeleye yarayan fanlar bulunur. Ancak iPhone cihazlarında bu fan bulunmaz ve aşırı ısınmaya neden olur. Bu yüzden, CPU işlemcisine çok yük bindiğinde iPhone cihazlarında ısınma sorunu yaşarsınız.

UYGULAMALAR

iPhone cihazlarda arka planda aynı anda çeşitli uygulamalar çalışmaktadır. Normalde, bu uygulamaların çalışırken CPU işlemcisinin bir kısmını kullanması gerekir. Fakat, CPU’nun tüm kapasitesinin kullanıldığı durumlar vardır. Bu durumlarda ise iPhone cihazınız ısınır ve şarjı çabuk tüketir.

Bazı uygulamalar, iPhone’unuzun CPU’suna aşırı yüklenmektedir. Bu durum, cihazınızın iç sıcaklığını yükselteceği için hiç iyi değildir. 

KULLANIM SIKLIĞI & SÜRESİ

iPhone cihazınızda aşırı ısınma sorununa neden olan bir başka sebep ise telefonunuzu çok sık kullanmanızdır. Cihazınızını aralıksız ve çok sık kullandığınızda, hafif bir ısınma ile karşılaşmamanız imkansızdır. Ancak, telefonunuzu sık sık oyun oynamak veya video izlemek için kullanıyorsanız aşırı ısınma sorunu ile karşılaşmanız olasıdır. 

AŞIRI ŞARJ ETME

Şarjınız %100 olduktan sonra bile telefonunuzu çok uzun süre şarjda bırakıyorsanız bu, telefonunuzu aşırı şarj ettiğiniz anlamına gelir. Telefonunuzu aşırı şarj etmek telefon kullanma süresini uzatmaz, aksine telefonunuzu yorar. Bu yüzden iPhone aşırı ısınma sorunu oluşur ve cihazın şarjı çabuk biter.

iPhone Aşırı ısınma çözümleri
iPhone Aşırı Isınma Çözümleri

iPhone Aşırı Isınma Çözümleri Nedir? #

ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN #

iPhone cihazınızın ısındığını fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey, cihazdaki iş yükünü azalmaktır. Bunu yapmaya arka planda açık olan uygulamaları kapatarak başlayabilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalar, işlemcinin aşırı çalışmasına ve cihazınızın ısınmasına neden olur. 

Arka Plan Uygulamaları Nasıl Kapatılır? 

  • iPhone X ve üzeri bir model kullanıyorsanız ekranın alt tarafından yukarı doğru kaydırın. 
  • iPhone 8 ve daha eski bir model kullanıyorsanız Home tuşuna iki kere basın. 

Karşınıza arka planda açık olan uygulamalar çıkacak. Bu uygulamaları yukarı kaydırarak kapatın. 

TELEFONUNUZU YENİDEN BAŞLATIN #

Bazen arkaplan uygulamalarını kapatmak işe yaramaz. Bu gibi durumlarda telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekir. Kullandığınız modele göre telefonu yeniden başlatma yöntemi değişir. 

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

UÇAK MODU  #

iPhone cihazınızdaki aşırı ısınma sorununu çözmek için deneyebileceğiniz başka bir yol ise Uçak Mod’unu etkinleştirmektir. Böylece, telefonunuzdaki temel işlevleri kullanıp, batarya ve CPU’nuza zarar veren ağır işleri saf dışı bırakacaksınız.

iOS’U GÜNCELLEYİN #

Apple, iPhone cihazınızın aşırı ısınmasına ve aşırı şarj tüketimine yol açan hataları düzelten yazılım güncellemeleri yayınlamaktadır. Böylece, yazılım kaynaklı sorunların en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Bu güncellemeler, iPhone’unuzun aşırı ısınmasının nedeni olabilecek uygulamaların hatalı olarak çalışmasını önler. Diğer yöntemler aşırı ısınma sorununu çözmeye yardımcı olmadıysa, iPhone yazılımını güncellemeyi deneyin.

Güncel yazılımları kontrol etmek için;

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme, adımlarını takip edin.

Fixplan: iPhone Aşırı Isınma Çözümleri #

BATARYA DEĞİŞİMİ #

Telefonunuz tam olarak ne zaman ısınmaya başladı? Bu zaman, muhtemelen batarya ömrünün azalmaya başladığı zaman denk gelmektedir. iPhone cihazınızın batarya ömrü düşmeye başladığında eskiyen batarya cihazın ihtiyaç duyduğu gücü sağlayamaz. Bu yüzden, cihaz çok fazla ısınır, kendi kendine kapanır ve şarjı çabuk tüketir.

ANAKART #

iPhone aşırı ısınma sorunu, çoğunlukla batarya kaynaklıdır. Fakat, darbe, düşme, sıvı teması gibi sebepler sonucunda anakart üzerinde meydana gelen bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda, sertifikalı Fixplan teknisyenlerimiz, cihazınızı anakart incelemesine alır ve arıza yapan parça bulur. Sonuca göre ise değişim veya onarım sağlar.

Ayrıntılı iPhone servis fiyatları için sitemizi ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.