Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Bataryası Ne Zaman Değiştirilmeli?

iPhone cihazlarınızda bataryalar zaman içinde ömrünü yitirir. Peki, iPhone batarya değişimi ne zaman yapılmalı?

iPhone Batarya Değişimi
iPhone Batarya Değişimi

Değişim Zamanı​ #

iPhone Pil Değişimi Ne Zaman Yapılmalı

  • iPhone pil şişti ise
  • iPhone aniden kapanıyorsa
  • iPhone eskisinden daha yavaş çalışıyorsa
  • iPhone pil sürekli ısınıyorsa
  • Şarj yüzdesi birden düşüyorsa
  • Kullanım süresi çok düştü ise

Batarya Değişimi #

iPhone bataryanızı değiştirmenin zamanı geldi mi? Yoksa biraz daha beklemeli misiniz?

iPhone telefonunuzun düşen hızına ve performansına alışmak zorunda mı kaldınız? Sürekli hata veren telefonunuzu yeniden başlatmak bir rutininiz mi oldu? Uygulamalarınızın düzgün bir şekilde açılmasını, şarjınız bitene kadar Youtube’da rahat rahat bir şeyler izlemeyi özlediniz mi?

iPhone bataryalarının en sıkıntılı parçalarından biri olduğu bilinen bir gerçek. Bize batarya ile ilgili gelen bir çok sorudan sonra biz de böyle bir liste yapmayı uygun gördük.

Batarya Şişmesi​ #

Böyle bir probleminiz varsa bunu okumaya cidden ihtiyacınız var! Eğer batarya şişti ve ekrana baskı yapıyorsa, o batarya mutlaka değişmeli. Bataryanın şiştiğini farkettiyseniz sakın bastırmaya ve sıkıştırmaya çalışmayın. Çünkü batarya patlayabilir, içindeki toksik maddeler size ve çevrenize zarar verebilir.

Bataryanızın şişmeye başladığını birkaç şekilde anlayabilirsiniz. Ekranın hafif puslu beyaz bir örtüyle kaplanmış gibi görünmesinden veya ekranın telefondan yavaş yavaş çıkmaya başlaması gibi. Bu problemler sizin telefonunuzda da bulunuyorsa telefonu şarja takmayın, ısıya maruz bırakmayın ve sakın endişelenmeyin! Fixplan kapınıza kadar çözümü getiriyor.

iPhone batarya şişti
iPhone batarya şişti

iPhone Aniden Kapanması​ #

Eğer telefonunuz bataryası yarıya kadar dolu olduğu halde aniden kapanıyorsa veya %50’den %30’lara düşüyorsa kalibrasyonu bozuk olabilir. iPhone’unuzu şu şekilde kalibre edebilirsiniz:

1. iPhone pili bitip kapanana kadar telefonu kullanın.

2. Telefonunuzu orijinal bir şarj cihazıyla ve kablosuyla kesintisiz bir şekilde %100’e kadar doldurun.

3. iPhone’un şarjı dolduğunda telefonun açma-kapama ve home tuşlarına (iPhone X ve üzeri modeller için ses tuşlarından herhangi biri veya açma-kapama tuşu) ekranda Apple logosu gözükene kadar uzunca basın.

Eğer bu işlem telefonunuzu düzeltmedi ve aynı problemleri yaşamaya devam ediyorsanız, pilinizin değişim zamanı gelmiş demektir.

Meraklılar için Açıklama: Li-ion bataryaları sahip olduğu devre elemanları tarafından belirlenen bir gerilim alanına sahiptir. Bu bataryalar yaşlandıkça kendi iç dirençleri de zamanla artar. Telefon yoğun işlemci kullanan bir aşamadan geçerken, içerisinde güçlü bir akım oluşur. Bu akım bataryanın iç direncinin üzerinden geçtikçe, ısı üretilir ve bu önemli derecede bir gerilim düşüşüne neden açar. Bu gerilim düşüşünden dolayı devre, bataryada ani bir iniş olmaması için bataryayı devreden keser. Böylece batarya akım çekmeyi bırakır ve gerilimi eski haline döner. Bu döngü sürekli devam eder.

İnsan Bedeni Benzetmesi: Eskimiş bir Li-ion batarya, kolesterolle kaplanmış bir kalbe benzer. Eğer bu kalbi aşırı zorlarsanız, organlarınız için gereken kanı pompalamayabilir ve ölüme neden açabilir. Tıpkı kalp gibi, eskimiş bir batarya, telefon için gerekli enerjiyi sağlayamazsa, aniden devre dışı kalabilir.

iPhone batarya neden şişer
iPhone batarya neden şişer

iPhone 6 ve Üstü Kullanırken Eskisinden Yavaş Hissettirmesi​ #

Eğer iOS 11.3 ve üzeri kullanıyorsanız, telefonunuz yavaşlama mağduru olabilir. Yavaşlama olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

Ayarlar uygulamasına girin, ardından Pil seçeneğine tıklayın ve Batarya Sağlığı seçeneğini seçin. Eğer Maksimum Kapasite bölümünde alttaki yazıları görüyorsanız, telefonunuzda yavaşlama problemi vardır ve pilin değiştirilmesi gerekir.

iPhone 5s ve Altı Telefonların Vasat Altı Batarya Ömrü​ #

Eğer iPhone 5S veya altı bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuz kesinlikle CPU yavaşlamasından etkilenmiyordur. Yani batarya ile ilgili oluşacak tek probleminiz düşük kullanım ömrü olacaktır. Bataryalar sürekli kullanılan tüketim ürünleri olduğu için tutabildikleri şarj miktarı zamanla azalır. 

Bataryanızın kapasitesi telefonunuzu aldığınız ilk günden beri sürekli azalır ve bu süreçte sizde buna zamanla alışırsınız. 

Eğer bataryanız 5 saat bile olmadan bitiyorsa, değişim zamanı gelmiştir.

iPhone’un Sadece Şarja Takılıyken Çalışması​ #

Eğer bataryanız tamamen öldüyse, telefonunuzun şarja takılıyken bile çalışmadığı zamanlar olabilir. Ama telefonuz normalde çalışmayıp, şarja takılıyken çalışabiliyorsa, sıkıntı bataryada veya batarya bağlantı parçasında olabilir.

iPhone’un Çok Sıcak Olması​ #

Telefonunuz çalıştıkça batarya ısı üretir. Telefonunuzdaki lityum-iyon bataryalar bu ısıyı özümsemek ve diğer parçalar için bir kalkan görevi görmek için tasarlanmıştır. Yani eğer telefonunuza dokunduğunuz bir anda çok sıcak olduğunu hissettiyseniz, bataryanızı değiştirmeyi bir düşünün. Fakat şunu da unutmayın. Eğer sıcak bir plajda selfie çekiyorsanız, bu sıcaklığın sebebi büyük ihtimal Güneş’tir. Bataryalar sıcaklığa hassastır. Bataryanızı şu şekilde koruduğunuzdan emin olun.

  1. Ayarlar uygulamasına girin ve Pil seçeneğine tıklayın.
  2. Burada iki tane süre göreceksiniz: Kullanım ve Bekleme. Bu iki süreyi bir kenara not edin.
  3. Sonra telefonunuz ekranını kapatın ve 10 dakika hiç dokunmadan Beklemede bırakın. Eğer bir mesaj veya arama alırsanız bu teste tekrar başlamanız gerekir.
  4. 10 dakika sonra telefonunuzu açın ve gördüğünüz süreleri tekrar not edin.

Testin sonunda Bekleme süresinin 10 dakika artması, fakat Kullanım süresinin 1-2 dakikadan fazla artmaması gerekir. Eğer 1-2 dakikadan fazla arttıysa, sizi dertlerinizden batarya değişimi kurtarmayacak. Eğer test başarısız olursa sıkıntı direk batarya ile alakalı olmayabilir ve daha derin bir araştırma yapmanız gerekebilir. Aklınıza takılan konularda bizden yardım isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak, bataryalar diğer tüketim maddeleri gibi eskir ve değiştirilmeleri gerekir. Umarız bu liste bataryanızın eskiyip eskimediğini anlamanızda yardımcı olmuştur.

Unutmayın ki eğer bataryanızın değiştirilmesi gerekiyorsa, Fixplan sadece bir telefon uzağınızda!

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.