Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Cam Değişimi ve Ekran Değişimi

iPhone cam değişimi ile ekran değişimi farkı ve avantajları nelerdir?

iPhone Cam Değişimi Hakkında​ #

Telefonunuzun bir şekilde camı kırıldı ancak halen ekrana görüntü geliyor ve dokunmatik düzgün şekilde çalışıyorsa, komple ekran değişimi yerine düşük maliyetlerle sadece iPhone cam değişimi yaptırabilirsiniz. Tabii karşılaşabileceğiniz pek çok sıkıntı ve problemi de göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Unutmayın, çok daha ucuza yapılan hiç bir şey aynı kalitede ve standartlarda değildir. Eğer böyle olduğu söyleniyorsa, pek çok risk vardır demektir. Her zaman, her işte kural budur.

Ön cam değişimi işleminde, mevcut ekranınızdaki kırık camı sökerler yerine yeni bir cam yapıştırırlar. Peki cam değişimi işleminde ne gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz ?

iPhone Cam Değişimi
iPhone Cam Değişimi

iPhone Cam Değişimi Sorunları​ #

Öncelikle, orijinal iPhone ekranları ve camları güçlendirilmiş Gorilla Glass veya Apple Ceramic Shield ile gelmektedir. Bu camlar, normal bir camdan 10 kata kadar daha sağlamdır. Özellikle Ceramic Shield kullanan modeller, bugün dünyadaki tüm telefon camlarından 4 kat daha sağlamdır.

Yani cam değişimi yaptırdığınız bir iPhone 10 kata kadar daha kolay kırılacaktır. Bu da yapılan bu ekonomik işlemin en ufak bir darbede tekrar yapılması gerektiği anlamına gelir. Bu durumda, cihazınız sürekli olarak servise maruz kalacak ve telefonunuzda ekstra hasarlar gelecektir. Size kaybettireceği zamanı hesaba henüz katmadık bile…

iPhone cam değişimlerinde ayrıca dikkat edilmesi gereken konu, kötü niyetli kişilere karşı çok dikkatli olunması gerektiğidir. Yaptıracağınız tüm servis işlemlerinde elbette dikkatli olunması gerekir ancak çok düşük kar marjları ile yapılan bu işlemlerde maalesef sıklıkla cihaz içinden parça alındığı, orijinali ile yan sanayisinin değiştirildiği gibi durumlar gözlemledik.

Bu işlem gözünüzün önünde yapılamadığı için ne olduğunu tam olarak bilmek imkansız. Kapalı kapıların arkasında yapılana güvenmek zorundasınız…

 • Cam değişimi yaptırırken, gerçekten sizin ekranınıza mı cam değişimi yapıldı, yoksa yan sanayi bir ekran mı takıldı?
 • Cam değişimi yapılırken veya yapıldıktan sonra Face ID yüz tanıma sistemi veya diğer parçalarla ilgili sorun yaşanırsa garanti kapsamında olacak mı?
 • Dokunmatik ile ilgili hemen değil ama 3 ay içinde sorun görülmeye başlarsa garanti kapsamında olacak mı?
 • Telefona yere paralel olarak baktığımızda camda görülen dalgalanmalar tekrar ücretsiz olarak düzeltilecek mi?
 • Polarize güneş gözlüğü ile ekranı kullanabilecek miyim, yoksa kapkaranlık bir ekran mı çıkacak?
iPhone Cam Değişimi Fiyatları
iPhone Cam Değişimi Fiyatları

Özetle iPhone Cam Değişimi Hakkında​ #

iPhone cam değişimi yapıldığında size bir garanti veriliyorsa pek çok firma bu garantinin arkasında durmaz. Çünkü eğer camı tekrar kırarsanız bu kullanıcı hatası olacaktır. Bu yüzden de garanti dışı kalacaktır-ki 10 kat daha kolay kırılacağını düşünürsek bu kuvvetle muhtemeldir. Cam kırılmadı ama bir süre sonra dokunmatik ile ilgili sorun yaşamaya başladınız, o zaman da firma size dokunmatik ile ilgili bir işlem yapmadığını, sadece cam değiştirdiğini söyleyecek. Yani ortada aslında bir garanti yok.

Elbette bazı firmalar iPhone cam değişimi yaptığında dokunmatik ve diğer arızalar için de garanti verebilir ancak bu verilen garantinin hüküm ve koşullarını mutlaka yazılı ve imzalı olarak istemelisiniz.

iPhone cam değişimi yapıldığında en sık yaşanan sorunları özetlersek:

 • Ortalama 10 kat daha kolay kırılması
 • Camın daha kolay çizilmesi
 • Camın zamanla renginin solması
 • Ortada gerçek bir garanti olmaması
 • İzinsiz parça değişimi yapılması
 • Kısa sürede ortaya çıkan dokunmatik arızaları
 • Görüntü dalgalanmaları
 • Polarize gözlük ile kullanılamaması

Tüm bu sebeplerden dolayı ve işlemleri tamamen şeffaf şekilde gözünüzün önünde yapmak için Fixplan olarak cam değişimi yapmıyor komple ekran değişimi yapıyoruz.

Fixplan olarak cam değişimi yapmıyor ve komple ekran değişimi yapıyoruz

iPhone Teknik Servis İşlemi Planlayın​ #

Ne kadara mal olacak?
Fiyatlar, modele ve ihtiyaç duyulan onarım türüne göre değişiklik gösterebilir. En çok yapılan onarım fiyatlarını görmek için tıklayın ve iPhone modelinizi seçin seçin.

Ne kadar sürer?
iPhone onarımları ortalama 30 dakika sürmektedir. Sadece arayın ve randevunuzu alın.

Onarımımı nerede yaptırabilirim?
Bir randevu ayarlayın ve servis araçlarımız gelip dilediğiniz yerde onarımı sağlasın. Ayrıca yakınınızdaki herhangi bir Fixplan mağazasına da getirebilirsiniz. iPhone anakart onarımları Fixplan mağazalarında mevcuttur.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.