Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor

Dokunmatik ekran, iPhone cihazınızı kullanırken ihtiyaç duyduğunuz en önemli kontrol aracıdır. iPhone dokunmatik çalışmıyor ise, telefonunuzu da etkin bir şekilde kullanamazsınız.

  • iPhone dokunmalara hiç yanıt vermiyor,
  • Ara sıra yanıt veriyor,
  • Ekran kendi kendine basıyor,
  • Sadece belirli bölgelerde yanıt veriyor.

Yukarıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasını yaşıyorsanız telefonunuzun dokunmatiği arızalı demektir.

iPhone dokunmatik çalışmıyor, ekran basmıyor
iPhone Dokunmatik Ekran Çalışmıyor

iPhone Dokunmatik Sorunu Nedenleri Nedir? #

Herhangi bir düşme, darbe alma veya sıvı teması sonucunda ekran dokunmatik özelliği bozulmaktadır. Dokunmatik sorunu, ekran veya anakart üzerinde oluşmaktadır. Sorunun çözümü iPhone ekran değişimi veya iPhone dokunmatik entegresi tamiridir.

Bunun yanı sıra, telefonumu düşürmedim fakat dokunmatik yine de çalışmıyor diyor olabilirsiniz. Bu durum da telefonunuzun modeli ile ilgili olabilir. Eğer iPhone 6 Plus veya iPhone X modeli bir telefonunuz varsa, dokunmatik sorunu üretimsel bir hatadan meydana gelmiş olabilir.

iPhone Dokunmatik Sorunu Çözümleri Nedir? #

Ekran Koruyucunuzu Kontrol Edin #

Kullandığınız ekran koruyucusu ya da başka bir aksesuar dokunmatik özelliğini engelliyor olabilir. Öncelikle telefonunuzdaki kılıf, kulaklık gibi aksesuarları çıkarıp dokunmatiğin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Daha sonra ekran koruyucusunu çıkararak tekrar deneyin.

Hard Reset #

Bu yöntem kullanıcıların aklına ilk gelen çözümdür. Çünkü, hard reset sistemsel sorunları çoğu zaman çözmektedir. Yeniden başlatma işlemi yaptığınızda sistem, süresi dolmuş ve önbelleğe alınmış içerikleri otomatik olarak silecek ve tüm yazılımları yeniden başlatacaktır. Cihazınız yeniden açıldığında ise sistemsel sorunlar çözülmüş olacaktır. Eğer, iPhone dokunmatik sorunu yazılımsal bir problemse bu yöntem işinize yarayacaktır.

  •  iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • 7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara, ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun.

Bir Teknik Servise Gidin #

Dokunmatik sorunu her zaman yazılımdan kaynaklı bir sorun değildir. Hatta çoğu zaman donanımsal bir sorundur. Yani, sorun ekranın kendisinden kaynaklanıyordur. Bir teknik servise gidip ekran değişimi yaptırarak dokunmatik sorununu çözebilirsiniz.

Sorun ekrandan kaynaklanmıyorsa anakart üzerindeki dokunmatik entegresinde bir sorun vardır. Dokunmatik sorunu anakart üzerinde olduğunda genellikle ekran kendi kendine basıyor sorunu yaşanmaktadır. Çözümü iPhone anakart tamiridir.

Fixplan iPhone servis fiyatları için websitemizi ziyaret edin.

iPhone Dokunmatik Sorunu Nasıl Engellenir? #

iPhone dokunmatik sorunu çoğu zaman engelleyebileceğiniz bir problemdir. Tabi ki bu durum dokunmatik sorununun kronik bir sorun olmadığı modellerde geçerlidir. Cihazınızın ileride dokunmatik sorunu çıkarmaması için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Telefonunuzdaki Uygulamaları Kontrol Edin

Dokunmatik çalışmaması, telefonunuzdaki hatalı bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Eğer şüphelendiğiniz bir uygulama varsa hemen silin ve uygulamaları güvenilir bir kaynaktan indirdiğinize emin olun.

  • iPhone Cihazınızı En Son Sürüme Güncelleyin 

Telefonunuzu en son sürüme güncelleyerek telefonunuzda yazılım kaynaklı sorunların oluşma ihtimalini düşürün.

  • Ekranınızı Düzenli Aralıklarla Temizleyin

Ekran kirli ya da ıslak olduğunda dokunmatik çalışmayabilir. Bu yüzden, telefonunuzu ıslak ve kirli ellerle kullanmamaya özen gösterin. Ekranınızı düzenli bir şekilde silerseniz bu ihtimali en aza inecektir. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.