Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Orijinal Ekran ve Yan Sanayi Ekran Kıyaslaması

iPhone ekran değişimi sırasında size orijinal ve yan sanayi ekran önerebilirler. Böyle bir durumda hangi seçeneği seçmeniz gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ekran Farkları #

Fiyat #

Orijinal ile kaliteli bir yan sanayi arasında büyük bir fiyat farkı yoktur.​

Görüntü Kalitesi​ #

Orijinal ekranların görüntü kalitesi her zaman daha iyidir.​

Dayanıklılık​ #

Orijinal ekranlar daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.​

Batarya​ #

Orijinal ekranlar, yan sanayi ekranlara göre daha az pil tüketir.​

iPhone XS Ekran Değişimi
iPhone XS Ekran Değişimi

Neden Orijinal Ekran ?​ #

Orijinal iPhone Ekran Kalite Farkları

 • Daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü
 • Renk kalibrasyonu ve çözünürlüğü daha yüksek
 • Batarya kullanımı daha az, pil ömrü uzun
 • Kalite farkları yok (A, A+, AAA)
 • Fixplan tarafından bir yıl garantili

Bizim Tavsiyemiz​ #

Bizim tavsiyemiz Orijinal ekranlardır. Orijinal ekranlar üzerinden daha fazla para kazandırdığımızı düşünebilirsiniz, ancak durum öyle değil. Orijinal ekran öneriyoruz çünkü; çok daha yüksek kalitelidir, daha uzun ömürlüdür ve fiyat farkı oldukça azdır.

Orijinal & Yan Sanayi​ #

iPhone ekran değişimi için Fixplan, müşterilerine iki seçenek sunar. Orijinal veya bir “yan sanayi” ekran sunulur.
En yaygın soru “Fark var mı – hangisini önerirsiniz?”.

iPhone Orijinal Ekran ve Yan Sanayi Ekran Farkı​ #

Orijinal iPhone ekranları, Apple için üretilmiş ve Apple tarafından onaylanarak kullanılan ekranlardır. Yan sanayi ekranlar ise iPhone cihazlar ile uyumlu alternatiflerdir ve çoğu Çin’deki şirketler tarafından, tamamen bağımsız olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Cevabımız basit – orijinal ekran her zaman bizim tavsiyemizdir. Bazı insanlar orijinal ekranlar üzerinden daha fazla para kazandırdığımızı düşünebilir, ancak durum öyle değil. Orijinal ekran öneriyoruz çünkü; çok daha yüksek kalitelidir, daha uzun ömürlüdür ve fiyat farkı oldukça azdır.

Aslında sadece orijinal ekranlar ile hizmet sunmayı tercih ediyoruz ancak birçok insanın sadece fiyatı odaklı olması, alternatif seçenek sunmamızda en büyük sebep. Kaliteli yan sanayi ekranlarda, ilk bakışta bir fark olduğunu bile anlamazsınız!

Fixplan servisleri, orijinal ekranların dışında, yer yüzünde üretilmiş en kaliteli yan sanayi ekranları kullanmaktadır. Buna rağmen, müşterilerimize orijinal ekranları tavsiye etmekteyiz.

Ekranların Farkını Görün​ #

Fixplan servislerine gelen birçok müşteri, daha önce farklı yerlerde taktırdıkları yan sanayi ekranların kalitesinden gerçekten memnun kalmadığını belirtir.

Bu duruma çok şaşırmıyoruz. Fotoğraflarda, takılan kopya ekran ile orijinal bir Apple ekranı arasında büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz.

Yan sanayi ekranlarda çok daha düşük parlaklık, kontrast ve canlılık vardır – genellikle “solmuş” görünür. Mikroskop ile yapılan yakın çekimlerde çok daha düşük çözünürlüğe sahip olduğu açıkça görülmektedir.

Düşük kaliteli kopya ekranlar kullandığınızda tekrar ekran değiştirmek için iki kez ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

ÖNEMLİ DETAY
Yan sanayi ekranlarda 10’dan fazla kalite standartı vardır ancak hiç kimse ekranlarına “B Kalite” demez. Piyasada hep A, A+, A++, AA, AAA gibi kalite isimleri mevcuttur.

iPhone Ekran Değişimi
iPhone Ekran Değişimi

Orijinal Ekran Fiyat Farkı Değer Mi?​ #

Kopya ekranlar ve orijinaller arasındaki fiyat farkı cihazlara göre değişmekle birlikte, aradaki fiyat farkı çoğu kez buna değer.

Fiyatlarımızı rakiplerimizle karşılaştırıyoruz ve çok ekonomik fiyatlara hizmet sunduğumuzu biliyoruz. Rekabet edebilmek için piyasadaki en yüksek kalitede yan sanayi ekranları sunmamıza rağmen, müşterilerimize her zaman orijinal tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Retina veya Oled ekranlı bir iPhone için binlerce lira harcadığınızda, 10.000₺ değerindeki telefonunuzu sahte gibi gösteren, düşük kaliteli bir ekranla değiştirmenin bir anlamı yoktur! Aynı zamanda sorun yaşamamanız ve daha uzun ömürlü bir ekran olması da çok önemlidir.

iPhone Ekran Kalitesi
iPhone Ekran Kalitesi

Yan Sanayi Ekranlarda Sıklıkla Görülen Problemler​ #

 • Zayıf parlaklık, kontrast ve canlılık
 • Yüksek pil kullanımı
 • Çok daha düşük çözünürlük ve sonuçta “kaba” bir görünüm
 • Düşük görüntü yenileme hızı
 • Dokunmatik hassasiyeti
 • Uyuşmayan Parçalar

Batarya Kullanımı
Çoğu iPhone yan sanayi ekranının performans özellikleri (batarya kullanımı vb.) orijinal ekranlar ile aynı değildir. Sonuç olarak, daha fazla pil kullanırlar, pil ömrünün daha çabuk bitmesine ve cihazın daha fazla ısınmasına neden olabilirler.

Dokunmatik ve Sensörler
Orijinal ve “kopya” ekranı arasındaki en önemli farklardan biri, digitizer’ın (dokunmatik sensör) nasıl tasarlandığıdır. Apple, ekranın bir parçası olarak üretmekte, ancak yan sanayi ekranlarda ise camın üzerindedir. Bu nedenle orijinal ekranda cam değişimi yapılabilmekte ancak yan sanayi ekranlarda yapılamamaktadır.

Bakınız: Cam değişimi avantaj ve dezavantajları hakkındaki yazımız.

Düşük Kaliteli LCD Paneller
LCD panelin görüntü kalitesi diğer önemli bir konudur.

Bu uyumsuzluğun cihazınıza farklı zararlar vermesi de mümkündür.

Diğer sorunlar
Genel olarak, yan sanayi ekranlar ve ekran camları orijinaller kadar dayanıklı değildir. Telefonu düşürmüş olmanıza bile gerek yok; gündelik kullanımda dahi kırılabilir veya bozulabilir.

Muhtemel Sorunlar
Apple yan sanayi ekranların bir iOS güncellemesi ile çalışmasını durdurulabilir.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.