Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Ekran Değişimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

iPhone cihazlarda, kırık ekran en yaygın telefon hasarlarından biridir. Çünkü ekranlar, kırılgan ve darbeye açık telefon parçalarıdır. Servislere gelen iPhone vakalarının yarısından fazlası kırık ekran vakasıdır ve iPhone ekran değişimi gerektirir.

Çatlak veya kırık bir ekrana bakmak hoş değildir. Ek olarak kırık bir ekran, telefonunuzun diğer parçaları için de tehlike oluşturur. Kırık ekranlar telefonun içine nem ve tozun kolayca girmesine yol açar. Bunun yanı sıra ekranı kırık bir iPhone açılmıyor ya da şarj olmuyorsa onarım maliyeti daha da artar. Çünkü, bu anakartta oluşan bir soruna işarettir.

Bu yazımızda iPhone ekran değişimi hakkında sıkça sorulan cevaplara cevap veriyoruz.

iPhone ekran değişimi hakkında en sık sorulan sorular

iPhone ekran değişimi nasıl anlaşılır?

iPhone modellerinde ekranın değişip değişmediğini Ayarlar > Genel > Hakkında adımlarını izleyerek anlayabilirsiniz. Eğer iPhone ekranı orijinal olmayan bir parça ile değiştirildiyse servis geçmişi kısmında aşağıdaki uyarıyı görürsünüz.

“iPhone’unuzun ekranının orijinal bir Apple parçası olup olmadığı belirlenemedi. Bunun nedeni parçanın orijinal olmaması, beklendiği gibi çalışmaması veya yüklemenin tamamlanmamış olması olabilir.”

Bu uyarı sadece iOS 15.2 sürümü ve sonrasını çalıştıran modellerde görülür.

iPhone ekranın orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

iPhone ekranının orijinal olup olmadığını ekranda gölgelenmeler ve renk değişimleri varsa, True Tone çalışmıyorsa, ekran boyutu ve çıtaları kalınsa, şarj pilde sorun olmadığı halde daha hızlı bitiyorsa anlayabilirsiniz.

iPhone orijinal ekran nasıl anlaşılır? yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

iPhone ekran değişimi garantiyi bozar mı?

Apple onaylı olmayan servislerde yaptırdığınız ekran değişimi Apple garantisini bozar. Ekran değişimi dışında herhangi bir parça değişimi ve onarım yapıldıysa da orijina garanti bozulmaktadır. Ekranı değişine iPhone daha sonradan garantiye girmez.

Ekran değişimini Apple serviste yaptırmak ve garantiyi bozmak istemiyor fakat yine de orijinal parça değişimi istiyorsanız Apple bağımsız onarım sağlayıcı veya Apple yetkili servise gitmeniz gerekmektedir.

iPhone ekran çizilmesi garantiye girer mi?

iPhone ekran kırılması, çizilmesi, çatlaması ve iç ekranın kırılması garantiye girmemektedir. Bu tür arızalar kullanıcı hatası olarak kabul edilir ve iPhone garanti kapsamı adı altında onarımı yapılmaz.

iPhone ekran değişimi kamerayı etkiler mi?

Ekran değişimi uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında kamerayı etkileyebilir. iPhone ekran değişimi yapılırken anakarta bağlı olan flex kabloları kopabiliir. Bu yüzden ekran değişimi yapılırken ön kameranın da söküldüğü modellerde işlem dikkatli yapılmalıdır.

Apple onaylı servislerde orijinal ekranlar üzerinde diğer parçalar ve sensörlerle gelir. Ön kameranın birlikte geldiği modeller iPhone 8 Plus ve daha eski modellerdir. Örneğin iPhone 7 ekran değişimi yaptırmak isiterseniz ön kamera değişimi de birlikte yapılmaktadır. iPhone X ve üzeri modellerde ön kamera ayrı parça olarak değiştirilir. Çünkü bu modellerde ön kameranın üzerinde Face ID donanımı mevcuttur.

iPhone ekran değişimi bataryayı etkiler mi?

Ekran değişimi yapılırken ilk önce bataryanın sökülmesi gerekmektedir. Batarya sökülmeden yapılan ekran değişimi durumlarında cihaz kısa devre yapabilir. Bu yüzden anakart üzerindeki devreler zarar görebilir. 

Eğer yan sanayi bir ekranla değişim işlemi yapıldıysa batarya zarar görebilir. Çünkü yan sanayi ekranların güç tüketimi daha fazladır. Bu durumda bataryanın üzerine daha çok yük binmekte ve ömrü kısalmaktadır.  

Ekran değişiminde bilgiler gider mi?

iPhone ekran değişimi işleminde veri kaybı yaşanmaz. Veri kaybının yaşanabileceği durumlar anakart ile ilgilidir. Eğer ekran değişimi sırasında kısa devre nedeniyle anakart zarar görürse veri kaybı yaşanma durumu vardır.

iPhone ekran kaç tl?

iPhone ekran fiyatları modelden modele değişim göstermektedir. Servisimizde Apple orijinal ekranlar ve Apple muadili Fixplan Premium ekranlar kullanılmaktadır. Güncel iPhone ekran değişim fiyatları için iPhone servis fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

iPhone ekran değişimi ne kadar sürer?

iPhone ekran değişimi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu süre içerisinde uzman tekniksyenlerimiz cihazın 40 farklı noktadan testini yapar. Bütün parçaların ve sensörlerin çalıştığından emin olunduktan sonra cihaz teslim edilir. 

Ön cam mı ekran mı kırık?

iPhone ekran kırıldığında ön cam veya iç ekran kırılabilir. Bazı durumlarda iki ekran da kırılır. Cam kırıldığında sadece ekran üzerinde çatlaklar olur ve çoğu zaman dokunmatik çalışmaya devam eder. İç ekran kırıldığındaysa ekranda mürekkep lekesine benzer renklenmeler oluşur, dokunmatik çalışmaz. iPhone iç ekran kırılması durumunda da ön cam kırılmasında da komple ekran değişimi yapılmalıdır.

Apple ön cam değişimi yapıyor mu?

Apple ön cam değişimi yapmamaktadır. Çünkü bu işlem cihaz için sağlıklı değildir. Sadece ön camı değişen iPhone yeniden kırılmaya daha yatkındır ve dokunmatik sorunları çıkarır. Bu yüzden Apple ön cam değişimi değil komple ekran değişimi yapmaktadır.

Revize telefon ekran ne demek?


Orijinal çıkma ekran ve yenilenmiş ekran olarak da adlandırılan revize ekranlar camı kırılan iPhnone ekranlarının yenilenmesidir. Yani ön camı kırılan bir iPhone’a ön cam değişimi yaparak erkanı başka bir iPhone’da kullanma işlemidir. 

iPhone ekran değişiminde sonra görüntü kalitesi düşer mi?

iPhone ekran değişimi, görüntü veya ekran kalitesini düşürmez. Görüntü kalitesini düşüren asıl neden kalitesiz ürün ve kalitesiz işçiliktir.

Ekran, kaliteli olsa bile işlem sırasında yapılan hatalardan kaynaklı olarak görüntü kalitesi düşer ve başka sorunlar ortaya çıkar. Kalitesiz bir ekranda ise işlem ne  kadar profesyonelce yapılırsa yapılsın kalite ve performans düşüklüğü yaşarsınız. 

Neden kaliteli bir ekran almalıyım?

Size daha ucuz bir iPhone yan sanayi ekran seçeneği sunulduğunda “Farkı kim anlayacak!” diyerek bu seçeneği seçebilirsiniz. Fakat, kalitesiz ekranı seçmek ileride size daha çok maliyet çıkaracaktır.

Çünkü yan sanayi ekranlar orijinal ekranlardan bağımsız olarak tasarlanıp üretilmiştir. Bu nedenle kalitesizdir ve tesadüfen telefonunuzla uyumlu çıkmıştır. İleride size kullanım konusunda problemler çıkaracağı kesindir.

Kalitesiz ekran ve kalitesiz işçiliğin oluşturacağı sorunlar

· Renk tonları eşitsiz ve soluktur.
· Ekran yenileme hızı düşüktür.
· Ekran çabuk kırılır ve çizilir.
· Dokunmatik çalışmaz, Touch ID ve Face ID düzgün çalışmaz.
· Ekran parlaklığı düşüktür.
· Telefonun şarjı çabuk biter.

Ekran flex kabloları oldukça hassastır. Bu kablolara zarar geldiğinde ise ana ekran düğmesi çalışmaya devam etse bile Touch ID kalıcı bir şekilde bozulabilir.

Ekranı kırık kullanmaya devam ederseniz ne olur?

Telefonunuzun ekranının kırık olması göz hitap etmediği gibi sağlığınızı da tehlikeye atar. 

Telefonlar tarafından yayılan radyoaktif ışınların insanlar için kanserojen olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Ekranın kırık olması ise sizin bu ışınlara daha da fazla maruz kalmanıza neden olmaktadır. Ayrıca kırık ekran, cam parçaları nedeniyle yaralanmanıza da neden olabilir.

Kırık ekran kullanmak, kullanıcı sağlığı dışında telefonunuzun sağlığı açısından da iyi değildir. Ekranı kırık cihazın bataryası da çabuk ısınır. Bu nedenle şarjı kısa sürede biter veya aşırı ısınmaya bağlı olarak başka sorunlara yol açabilir.

· Elektrik çarpması
· Şarj etme sorunları
· Çatlaklar yüzünden herhangi bir sıvı temasında cihazın içine su girmesi kolaylaşır. Aynı şekilde, toz ve kir de cihazın içine kolayca girer. 

Bu sebeplerden dolayı iPhone cihazlarda ekran değişimi ertelenmemesi gereken bir işlemdir.

Neden cam değişimi yapmıyoruz?

iPhone model telefonların orijinal ekranlarının tamamı ve sızdırmaz özelliğiyle fabrikadan çıkar. Ekranlar, özel yapıştırıcılar ve vakum aletleri kullanılan, katı temizlik kurallarının uygulandığı odalarda üretilmiştir. Ayrıca, orijinal ekranın üzerindeki camda Gorilla Glass teknoloji kullanılmış bir cam vardır. Bu cam kırılma ve çizilmelere dayanıklıdır. Bu yüzden cam değişim işlemi aslında Gorilla Glass camının sökülmesi ve yerine daha kırılgan bir cam takılması demektir. Bu nedenle cam değişimi yapılan iPhone cihazların camı kolayca kırılcak ve her halükarda ekran değişimine gerek duyacaktır.

Bu sebeplerden dolayı iPhone cihazlara cam değişimi uygulanamaz, uygulanmamalıdır. Çünkü cam değişim işlemi, orijinal cam kriterlerinin hiçbirini karşılamaz.

Apple’ın onarım süreçlerini yönettiği yetkili servisler bile cam değişimi yapmaz, ekran değişimi yapar.

iPhone cam değişimi hakkında detalı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.