Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Ekran Kararması Sorunu Nedenleri & Çözümleri

iPhone’lar dayanıklı ve sağlam cihazlar olsalar bile cihazı uzun süre kullandığınızda birçok sorun meydana gelmektedir. Gerçekten dikkatli ve özenli kullanırsanız telefonunuzun kullanma süresini uzatabilirsiniz. Fakat çoğu iPhone kullanıcısı, kullanımdan kaynaklanan aşınma ve yıpranma nedeniyle bir sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan biri de iPhone ekran kararması sorunudur. Bu genellikle cihaz özensiz kullanıldığında, darbe veya düşme olayları yaşandığında meydana gelmektedir.

iPhone ekran kararması sorunu çözümü, iphone backlight arka ışık sorunu
iPhone Ekran Karardı

iPhone Ekran Kararması Nedir? #

Bazen iPhone ekranının aniden karardığı durumlar yaşayabilirsiniz. Telefonun şarjı tamamen dolu olmasına rağmen telefon açılmıyor gibi görünür ve ekran görüntüsü gelmez. Bu gibi durumlarda, telefona gelen mesaj ve bildirim seslerini veya gelen arama sesini duyabilirsiniz. Fakat, görüntü bir türlü gelmez. 

Çoğu zaman, iPhone ekran kararması sorunu yaşayan kullanıcılar iPhone hiç açılmıyor sanmaktadır. sorunun ne olduğunu test etmenin kolay bir yolu vardır. Telefonunuzun ekranına bir ışık tutun. Eğer iPhone ekran karardı sorunu yaşıyorsanız, ekrana ışık tuttuğunuzda aslında telefonun açık olduğunu göreceksiniz. Eğer bir görüntü göremiyorsanız cihazınızda başka bir arıza vardır

Hangi Modellerde Arka Işık Sorunu Görülür? #

iPhone arka ışık sorunu, diğer adıyla iPhone backlight sorunu, ekranı LCD olan modellerde görülmektedir. Bu modeller, iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8 serisi; iPhone XR ve iPhone 11 olarak sıralanmaktadır. 

iPhone 6s Plus ve iPhone 6 Plus modellerinde iPhone ekran kararması kronik bir arızadır. Yani, bu modeller üretimden kaynaklı olarak arka ışık problemi göstermeye daha yatkındır. 

iPhone Ekran Kararma Sorunu Nedenleri Nedir? #

Yazılım Kaynaklı Sorunlar: 

Telefonun yazılımında bir problem veya doğru çalışmayan bir şeyler varsa, bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yazılım kaynaklı sorunların çözümü basittir. Bu yüzden kendiniz de bu sorunu çözebilirsiniz

Donanım Kaynaklı Sorunlar:

Cihazınızda ekran kararması sorunu yaşıyorsanız bu sorun, ekran veya anakart üzerinde meydana gelmiş olabilir. Her iki durumda da sorunun meydana gelme kaynağı aynıdır. Bunlar; düşme, darbe ve sıvı temasıdır. 

iPhone 7, 8, XR ve 11 modellerinde, backlight sorunu genellikle sıvı teması kaynaklıdır.

Eğer, telefonunuz fiziksel bir hasar almadıysa ve ekran kırılması gibi görülür bir hasar yoksa, ekran soketi yerinden oynamış olabilir. Ekran soketi, ekranı anakarta bağlayan kablodur. 

iPhone Ekran Kararması Sorunu Çözümleri Nedir?  #

  1. Hard Reset: Telefonunuzda yazılım kaynaklı bir sorun geldiyse hard reset atarak küçük problemleri düzeltme ihtimaliniz vardır. Hard reset işleminden sonra ekranda Apple logosu görüyorsanız büyük bir ihtimalle donanımsal bir sorunla karşı karşıya değilsiniz. 

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun.

  1. iPhone Teknik Servis: Backlight arızasının yazılım kaynaklı olması düşük bir olasılıktır. Eğer sorun LCD üzerinde meydana geldiyse backlight değişimi, anakart üzerinde meydana geldiyse ışık entegre değişimi yapılması gerekmektedir. Ekran ya da anakartta bir sorun görülmediyse ekran soketleri kontrol edilir ve yerine takılır.

Fixplan Çözümleri Nedir? #

Fixplan teknik servislerimizde iPhone ekran kararması sorununu hangi sebepten dolayı yaşıyor olursanız olur bir çözüm bulunmaktadır. Işık entegre değişimi, backlight değişimi, ekran soketi kontrolü gibi işlemleri garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Fiyatlar, modele ve telefonunuzun ihtiyaç duyduğu onarım türüne göre değişiklik gösterebilir. iPhone servis fiyatlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edin.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.