Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Home Tuşu Çalışmıyor & Home Tuşu Tamiri

iPhone cihazlarımızdaki Home tuşunu ne kadar sık kullandığımızı bozulana kadar fark etmeyiz. Home tuşu bozulduğunda, tuş hiç çalışmaz, arada sırada çalışır ya da tuşa bastığınız anda çalışmaz. Her halükarda home tuşunun çalışmaması sinir bozucudur. Bu yazımızda, iPhone Home tuşu çalışmıyor sorununu, arıza nedenleri & çözümlerini, AssistiveTouch özelliğini geçici bir çözüm olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

iphone home tuşu çalışmıyor, touch id çalışmıyor, iPhone home tuşu arızası çözümleri

iPhone Home Tuşu Arızası Nedenleri Nedir? #

Home tuşu bozulduğunuzda ilk önce arıza nedeni tespit edilmelidir. Çünkü arızayı çözme yöntemi, arızanın kaynağına göre farklılık gösterecektir. iPhone home tuşu çalışmıyor sorununun nedenleri yazılımsal ya da donanımsal olarak ikiye ayrılmaktadır. iPhone orta tuş çalışmıyor sorunu iPhone 6, iPhone 7 ya da iPhone 8 modellerinde görülmektedir.

Yazılımsal Sorunlar

Yazılımsal sorunlar Home tuşunun çalışmamasına neden olabilir. Bu tür sorunlar evde deneyebileceğiniz yöntemlerle çözülebilir. Fakat, Home tuşu donanımdan kaynaklı bir problem nedeniyle çalışmıyorsa, cihazınızın bir teknik serviste onarıma ihtiyacı vardır.

Home tuşuna bastığınızda iPhone cihazınız doğru bir yanıt vermiyorsa veya arada sırada çalışıyorsa yazılımsal bir sorun olma olasılığı yüksektir. Tuş, fiziksel olarak sinyal gönderse de yazılım bu sinyale yanıt vermiyor olabilir. iPhone’unuzun yazılımı bozulduğunda veya aşırı yüklenme olduğunda da Home tuşu çalışmayı durdurabilir.

Donanımsal Sorunlar

  • Aşınma ve yıpranma

Bazı durumlarda, özellikle telefonların tozlu ya da kirli ortamlarda kullanıldığı durumlarda, Home tuşu dokunmalara karşı daha az duyarlı hale gelmektedir. Böyle bir durumda tuş temizlenip, çalışıp çalışmadığı yeniden kontrol edilmelidir.

  • Darbe ve Düşme Sonucu Bağlantı Kopması, Sıvı Teması

Home tuşu,iPhone cihazınızın ekranına bağlıdır ve iki adet kablo buradan gelen sinyalleri anakarta iletir. Eğer iPhone cihazınızın ekranı zarar gördüyse ya da ıslandıysa Home tuşunun kablolarından biri de zarar görmüş olabilir. Böyle bir durumda, hasarın ciddiyetine göre onarım veya değişim yapılmaktadır.

  • Hatalı İşlemler ve Teknisyen Hatası

Eğer, ana ekran tuşu çalışmıyor sorunu başınıza bir onarım sonrası geldiyse cihazınızın onarımı sırasında teknik hata meydana gelmiş olabilir. Örneğin, iPhone ekran değişimi sırasında gerekleşen bir teknisyen hatası, home tuşunun bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden, iPhone onarım işlemlerinizi garanti belgesiyle çalışan uzman teknik servislerde yaptırmalısınız.

iPhone Cihazımı Tuş Olmadan Nasıl Kullanırım ? #

Home tuşu çalışmadığı zaman kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorun, uygulamalardan çıkıp ana ekrana dönememeleridir. Neyse ki, iPhone cihazlarımızda AssistiveTouch adlı bir erişilebilirlik özelliği bulunmaktadır. AssistiveTouch, iPhone ekranına sanal bir giriş tuşu eklemenize yarar.

Eğer siz de şu an bu yazıyı okuyorsanız ve bir uygulamanın içinde sıkışıp kaldıysanız, iPhone’unuzu tamamen kapatıp yeniden açın. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin.

  • AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir?

Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > AssistiveTouch

Bu özellik ekrana dokunma güçlüğü çekiyorsanız veya Home tuşu çalışmıyorsa iPhone’unuzu kullanmanızı sağlar. AssistiveTouch ekranda belirdikten sonra, ekran üzerinde istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. iPhone home tuşu çalışmıyorsa bu özelliği geçici olarak kullanabilirsiniz.

iphone home tuşu tamiri, iphone touch id tamiri, home tuşu onarımı

iPhone Home Tuşu Arızası Çözümeleri Nedir? #

  • Home Tuşunda Fiziksel Bir Zarar Olup Olmadığını Kontrol Edin

Baş parmağınızla tuşu basın. Normal mi yoksa sıkışmış gibi mi hissettiriyor? Parmağınızı hafifçe bir yandan diğer yana hareket ettirin. Home tuşuna dokunduğunuzda gevşemiş ya da olduğu yere sıkışmış bir his verebilir. Eğer bu tür, normal olmayan bir durum varsa donanımsal bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

  • Home Tuşunu “Kalibre” Edin

Kalibre etmek teknik bir terimdir ve tuşun, telefonunun yazılımıyla uyumlu bir halde çalışma durumudur. Home tuşu yazılımla kalibre olmadığı zaman tuşa bastıktan sonra yavaş geri dönüt alırsınız. Bu yüzden, aşağıdaki adımları takip ederek tuşu kalibre etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle, iPhone cihazınızda önceden kurulmuş olan bir uygulamayı açın. Fotoğraflar, Takvim, Notlar gibi bir uygulama olabilir.

Daha sonra ekranda telefonu kapat seçeneği çıkana kadar telefonunuzun kapatma tuşuna uzunca basın. 

Telefonunuzu kapatmayın. Bunun yerine, çıkan ekran kaybolana kadar Home tuşuna yaklaşık 10 saniye basılı tutun.

  • Cihazınızı iTunes ile Yeniden Yükleyin

Home tuşunun arada sırada çalışması yaygın bir sorundur ve bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Öncelikler, cihazınızda en son iOS güncellemesinin kurulu olduğundan emin olun.

Cihazınızı geri yüklemeden ve iOS yazılımını yükseltmeden önce, tüm verilerin icloud veya iTunes’a yedeklendiğinden emin olun. Telefonunuzu geri yüklemek için telefonunuzu iTunes’a bağlayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan cihazınızı bulup “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın. 

  • Home Tuşunu Temizleyin

Tahmin edeceğiniz üzere, telefonunuzun parçaları belirli bir süre sonra kiri ve tozu toplayabilir. Bu parçalar şarj soketi, hoparlör, mikrofon olabileceği gibi Home tuşu da olabilir. Bu durum, iPhone Home tuşu çalışmıyor sorununun bir diğer yaygın nedenidir. Cebinizdeki veya çantanızdaki toz, kir ve küçük parçalar home tuşunu çevreleyen çatlağa kolayca girmektedir. 

iPhone Home Tuşu Değişimi & Touch ID #

iPhone home tuşu çalışmıyor sorunu; sıvı hasarı, darbe ve düşme gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa iPhone home tuşu değişimi veya onarımı  gerektirmektedir. Sorunun kaynağına göre home tuşu tamir edilebilir. Böylece Touch ID özelliği bozulmaz. Fakat, onarımın mümkün olmadığı durumlarda home tuşu değişimi gerekmektedir. Bu durumda tuş, Touch ID özelliğini kaybetmektedir. 

Fixplan Çözümleri #

Fixplan teknik servislerimizde, iPhone home tuşu onarımı ve iPhone home tuşu değişimi yapılmaktadır. Bu işlemler, özen ve uzmanlık gerektirmektedir. Uzman ve sertifikalı teknik ekibimiz, her işlemi titiz bir şekilde yapmaktadır. Yapılan tüm işlemlere garanti verilmektedir.

iPhone servis fiyatları ve onarımlar hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edin.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.