Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone İç Ekran (LCD) Kırıldığını Nasıl Anlarsınız? 

Telefonunuzu yere mi düşürdünüz? Ya da suya mı düştü? Hayatımızın her alanında telefonlarımız yanımızda. Ne kadar dikkatli olursak olalım telefonu düşürmek veya bir yere vurmak kaçınılmaz hale geliyor. iPhone ekranları darbelere dayanıklı şekilde tasarlansa da düştüğü zaman kırık cam veya kırık iç ekran ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu yazımızda iPhone iç ekran kırılması ve cam kırılmasının farklarını açıklıyoruz. 

iPhone
iPhone İç Ekran Kırılması

iPhone İç Ekran Kırılması #

Kırılmış bir ekran iPhone’unuzun bozulduğu anlamına gelmez. iPhone ön cam kırılması ve iç ekran kırılması durumunda tek tamir yolu iPhone ekran değişimidir.

Cam ve LCD arasındaki fark nedir? #

iPhone ekranlar birçok katmandan oluşmaktadır. Bu katmanların görevi ışığı dağıtmak, görüntü sağlamak, dokunmatik özelliğini çalıştırmaya yaramaktadır. iPhone ekran katmanlarının içten dışa doğru sıralaması aşağıdaki şekildedir.

 • Metal plaka
 • Backlight
 • LCD
 • Polarizer
 • Dokunmatik
 • OCA
 • Cam

Cam ve LCD arasındaki farklar ise:

1. Cam ekran, iPhone ekranının dış katmandır. Apple, iPhone cihazlarda ince, güçlendirilmiş ve çizilmeye karşı dayanıklı Gorilla Glass kullanılmaktadır.

2. İç ekran denilen LCD ise, cihazın görüntü ve dokunmatik işlevinden sorumludur.

Peki hangi ekran kırıldı? #

Çoğu zaman, ekrandaki hasar oldukça belirgindir. Kırık ön cam üzerinde örümcek ağı desenlerini  gibi kırıklar görürsünüz. Ancak bazen cam ekran sağlam olur ve kullanmaya çalışana kadar hasarı fark etmeyebilirsiniz.

iPhone iç ekran kırıldıysa:

 • Ekranda siyah noktalar, renksiz alanlar, mürekkep benzeri lekeler veya bulanık bölümler görebilirsiniz. Ekranda beliren yeşil çizgi de bu belirtilerden biridir.
 • Ekran tamamen siyah olabilir. Bu durumda ekranın üzerine bir ışık tutarak kırık olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
 • Dokunmatik hassasiyetinin azalması, dokunmatiğin tamamen çalışmayı durdurması.

Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, kırık bir LCD ekranla karşı karşıyasınız demektir. Cam kırılmış ancak ekran görüntüsü netse ve dokunmatik özelliği çalışıyorsa cam ekran kırılmış demektir.

iPhone Ön Cam Değişimi & Ekran Değişimi #

iPhone iç ekran kırılması, cihazın dokunmatik ekranının çalışmasını engeller veya görüntüyü bozar. Bu durumda, iPhone ekran değişimi yapmılması gerekir.

İç ekranın sağlam olduğu fakat ön camın kırıldığı durumlarda ise iPhone ön cam değişimi yapılmaktadır. Fakat bu işlem her açıdan sağlıksızdır. Ön cam değişimi yapılan iPhone cihazların ekranı kırılmaya daha yatkındır, kolay çizilir, görüntü kalitesi düşüktür ve iPhone dokunmatik arızası çıkarır.

Bu yüzden sadece iç ekran veya ön cam kırılmış olsa bile en güvenilir işlem iPhone ekran değişimi olacaktır.

Diğer iPhone İç Ekran Arızaları #

İç ekran (LCD) direkt olarak zarar görmemiş olsa bile dolaylı yollardan zarar gördüğü için arızalanabilir.

 • Kırık ekranı tamir ettirmemek: iPhone’unuzun ekranı kırıldığında zaman kaybetmeden tamir ettirmeniz önemlidir. Çünkü toz ve su ekrandaki çatlaklardan sızarak ve LCD ekran hasarına neden olabilir. Kırık ekran kullanmak hem telefon sağlığı hem de kullanıcı sağlıyı açısından zararlıdır.
 • Su veya sıvı hasarı: Telefonunuzu suya veya başka bir sıvıya düşürürseniz, sıvının bir kısmı telefonun içine sızabilir ve LCD ekrana zarar verebilir.
 • Isı: Telefonunuzu ısıya maruz bırakmak LCD sorunlarına neden olabilir.
 • Düşme: Cam ve ekran koruyucunun telefonunuzun LCD’sini herhangi bir hasardan koruması beklenir. Ancak, telefon sert bir şekilde düşerse, darbe yine de LCD arızalarına neden olabilir.
 • Servis geçmişi: iPhone ekran değişimi sonrası iç ekran arızası ortaya çıktıysa bunun sebebi ekran değişimini uzman bir teknisyen tarafından yapılmamış olmasıdır. Teknisyen yeterli teknik bilgi sahip olmayabilir veya düşük kalitede bir ekran kullanmış olabilir

Fixplan iPhone Teknik Servis #

Fixplan, Apple Onaylı Bağımsız Onarım Sağlayıcısıdır ve orijinal parçalar kullanarak hizmet verme yetkisine sahiptir. iPhone cihazların ekranlarında oluşan sorunlar için hem orijinal Apple ekranlar hem de en yüksek kalitede Fixplan ekranlar kullanılmaktadır. Fixplan servisleri tarafından yapılan ekran değişimlerinde, ekran değişimlerinde 6 aya kadar garanti sağlanmaktadır.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.