Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Isınma Sorununu Çözmenin 10 Farklı Yolu

iPhone cihazlarda görülen en sık problemlerden biri ısınma sorunudur. Birçok kullanıcı, cihazlarını kullanırken ısınma sorunu ile karşılaşmaktadır. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu yazımızda iPhone ısınma sorunu nedenleri ve çözümlerini sizin için anlatıyoruz!

iPhone Isınma Sorununu çözmenin 10 farklı yolu
iPhone Isınma Sorununun 10 Adımda Çözümü

iPhone Cihazlar Neden Isınır? #

Isınma sorununun çözümlerine geçmeden önce bu sorunu tetikleyen temel nedenleri bilmek gerekir. Sorunun nedenini tespit etmek, hangi çözüm yöntemini kullanmanız gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır. 

 • Aşırı şarj etme ve şarjdayken telefonu kullanmak.
 • Cihazın fiziksel durumu ve içinde bulunduğu ortamın sıcaklığı.
 • Kalitesiz batarya.
 • CPU kullanımı.
 • iPhone kılıfı ve materyali.

iPhone Isınma Sorunu Çözümleri Nedir? #

 1. Hard Reset:

Cihazınızı soğutmak istiyorsanız iPhone cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.  

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

 1. Airdrop ve Bluetooth’u Kapatın

iPhone aşırı ısınma sorunu bu yöntemi kullanarak çözülme ihtimali vardır. Bazen, aşırı ısınmaya neden olabilecek Bluetooth ve AirDrop, arka planda çalışır durumdadır. Kullanmanız gerekmiyorsa bunları kapatın.

 1. Olası Dış Hasarları Kontrol Edin

Isınma sorununu tetikleyen fiziksel ve çevresel faktörleri kontrol edin. Cihazınızı en uygun çalışma sıcaklığında tutmalısınız. iPhone cihazınızı çok sıcak ve çok soğuk ortamlara maruz bırakmak cihazın sağlığı için hiç iyi değildir.

Çevresel faktörlerden oluşan ısınma sorununu en aza indirgemek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

 • Cihazınızı direkt olarak güneş ışığı alacak yerlerde bırakmayın.
 • Telefonunuzu şarj ederken kullanmayın.
 • Orijinal USB ve şarj adaptörü kullanın.
 • Bataryanızın ömrü bittiyse ve değiştirilmesi gerekiyorsa, bu işlemi ertelemeyin.
 1. Konum Servislerini Devredışı Bırakın

İşlemcinin üzerine binen yükü azaltmak ve cihazınızı soğutmak için konum servislerini devre dışı bırakmayı deneyin. Konum hizmetlerini kullanmak, işlemcinin ve cihazın aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı iPhone ısınma sorunu ortaya çıkar.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri, adımlarını izleyerek bu özelliği kapatın.

 1. Cihazınızı Aşır Şarj Etmeyi Bırakın

Bazen, cihazınızın şarj olurken çok ısındığını fark edersiniz. Bu durumda, şarj aletini çıkarmalı ve cihazınızı aşırı şarj etmekten kaçınmalısınız. 

iPhone cihazınız şarj halindeyken ısınmasının bir diğer nedeni yanlış şarj kablosu ve adaptörü kullanmanızdır. 

 1. Gereksiz Uygulamaları iPhone’unuzdan Silin

Cihazda ne kadar fazla uygulama varsa, işlemciye o kadar fazla yük biner. Bu sorunla baş etmek için uzun zamandır kullanmadığınız, gereksiz uygulamaları cihazınızdan silin.

Bazı uygulamalar diğerlerine göre daha fazla güç ve şarj tüketir. Bu uygulamaları tespit edip kaldırmak sizi sorunun çözümüne bir adım daha yaklaştırır. 

 1. Düşük Güç Modunu Kullanın

iPhone ısınması, telefonunuzun şarjı azaldığında da ortaya çıkabilir. Bu yüzden batarya ayarını düşük güç moduna getirerek kullanmalısınız. 

Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu

 1. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın
 • iPhone X ve üzeri bir model kullanıyorsanız ekranın alt tarafından yukarı doğru kaydırın. 
 • iPhone 8 ve daha eski bir model kullanıyorsanız Home tuşuna iki kere basın. 

Karşınıza arka planda açık olan uygulamalar çıkacak. Bu uygulamaları yukarı kaydırarak kapatın. 

9. Cihazınızın Kılıfını Çıkarın

iPhone cihazların çok ısınmasının yaygın bir nedeni de telefon aksesuarlarıdır. Bazı telefon kılıfları, materyallerinden kaynaklı olarak iPhone ısınma sorunu ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Telefon kılıfını çıkarın ve birkaç gün bu şekilde kullanın.

10. Ekran Parlaklığını Ayarlayın

iPhone’lar ekran parlaklığını bulundukları ortamdaki ışığa göre ayarlamaktadır. Bu yüzden iPhone’unuz sürekli olarak yüksek parlaklıkta çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum cihazın batarya ve işlemcisine ekstra yük bindirerek iPhone ısınma sorunu ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Otomatik ekran parlaklığı ayarını kapatmak için;

Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Otomatik Parlaklık, adımlarını takip edin.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.