Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Islandığında Ne Yapılmalı ve Yapılmamalı?

iPhone Sıvı Teması​ #

Islanan bir iPhone için neler yapılmalı?​ iPhone sıvı teması nedir? En önemlisi ise ne yapılmamalı?

Ne kadar dikkatli olursak olalım, iPhone cihazlarımız bazen sıvı temasına maruz kalıyor.

Ancak ıslak bir iPhone mutlaka bozulmuş bir iPhone manasına gelmez. Bazı iPhone cihazlar ne yaparsanız yapın kurtarılamazken, umudunuzu tamamen kesmeden önce bahsettiğimiz ipuçlarını denemenizde fayda var. Unutmadan, telefonunuzu bozan su değil, suyun içerisindeki mineraller ile elektronik devrelerin verdiği tepkimelerdir.

iPhone Islandığında Yapılması Gerekenler​: iPhone Sıvı Teması #

Her iki iPhone 7 serisi modelinin yanı sıra iPhone 8 serisi ve iPhone X modelleri IP67 derecesinde suya dayanıklıdır. Bu, iPhone cihazınızın 1 metreye kadar olan su içerisinde 30 dakika boyunca zarar görmeyeceği manasına gelir. Bu nedenle bir iPhone 7 cihazına içecek döker ya da kısa süreliğine lavaboya düşürürseniz çok fazla endişelenmenize gerek yok. (Önemli Not: Tüm cihazlar su geçirmezlik özelliğini zamanla kaybeder. Eğer daha önce cihazın üzerine asitli bir içecek döküldü ve hiç bir sorun olmadıysa, bir sonraki en basit sıvı temasında cihazınız su geçirebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

Daha da iyisi, iPhone XS serisi ve iPhone XR  IP68 derecesinde su geçirmezliğe sahiptir. Bu ise, telefonunuzun 2 metreye kadar olan su içerisinde 30 dakika boyunca zarar görmeyeceği manasına gelir. (Yeni alınan bir cihaz için geçerli olan verilerdir. Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.)

Eğer bu modellerden birine sahip değilseniz, ıslak cihazınızı kurtarmak için vereceğimiz ipuçları daha çok işinize yarayacaktır.

Yapılmaması Gerekenler!​ #

iPhone cihazının ıslandığında, yaptıklarınız kadar yapmadıklarınız da önem taşımaktadır. Eğer dikkatli olmazsanız cihazınıza daha çok zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla, iPhone cihazınız ıslandığında aşağıdakileri yapmaktan kaçının.

Asla Açmayın Çalıştırmayın!
iPhone cihazınız su hasarlıysa, asla açmayı denemeyin. 

Muhtemelen çalışıp çalışmadığını öğrenmeye can atıyor olacaksınız. Fakat telefonunuzu ıslak durumdayken açmayı denersiniz içerisindeki elektronik aksamlar kısa devre yaparak kalıcı hasara neden olabilir.

Telefonunuz ıslandığı sırada kapalıysa, sorun yok. 

Cihazınız açıksa da, önce kapatmayı unutumayın. (Bu biraz riskli de olsa, tüm fonksiyonları çalışır durumda bırakmaktan daha iyidir).

Saç Kurutma Makinesi Kullanmayın
Bu teknik bazı durumlarda işe  yarıyor olsa da, suyun daha fazla yayılıp telefona zarar vermesine neden olabilir. 

Cihazınızı bir radyatörde bırakmaktan da kaçının. Bu, iPhone cihazınızın çok fazla ısınıp başka şekillerde zarar almasına neden olur.

Pirinç dolu bir kaba koymayın!
Çok sık yapılan ve faydalı olduğuna inanılan bir hata. Doğru bilinen bir yanlış.

Pirinç içinde bulunan ve belki gözle görmenin mümkün olmadığı tüm minik toz parçacıkları telefonun içine girip yapışır. Bu hem telefonun daha fazla hasar görmesine, hem de onarım sürecini zorlaştırmasına neden olur. Birçok kişi pirinç içine koydum ve çalıştı dese de, asıl gerçek hiç pirinç kullanmasanız da çalışacağıdır.

Islanan bir iPhone nasıl kurtarılır?​ #

Yukarıda bahsedilen durumlardan kaçındıkdan sonra, ıslak iPhone cihazınızı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

iPhone Kılıfını Çıkarın
iPhone cihazınız bir kılıfın içerisindeyse kılıfı çıkarın. 

Böylece, telefonunuz daha hızlı kuruyacaktır.

 iPhone Cihazınızı Silin
Yumuşak bir bez kullanarak görünürde olan tüm su damlacıklarını silin.

 SIM Kartı Çıkarın
iPhone cihazınızın içerisine ne kadar fazla hava girerse kuruması da o kadar hızlanacaktır.

iPhone bataryanızı çıkaramazsınız ve iPhone cihazınızda çok fazla açıklık da yoktur, ancak SIM kartı çıkararak az da olsa açıklık sağlayabilirsiniz. 

Sıcak Bir Yere Bırakın 
iPhone cihazınıza temas eden sudan olabildiğince kurtulduktan sonra cihazınızı kurumaya ılık bir yere bırakın.

Bunun için, çok sıcak olmamak kaydıyla güneşli bir pencereyi tercih edebilirsiniz.

Silika Jel Paketleri 
Yeni kıyafetlerin içerisinden çıkan ve üzerinde yenmemesi hakkında uyarı olan küçük paketleri hatırlıyor musunuz? 

Bu küçük paketlerin özelliği nemi emmesidir.

Eğer iPhone cihazınızı tamamen kapatacak kadar silika jel paketiniz varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yeterli sayıya ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için donanım ve sanat malzemeleri satan mağazalara gitmeyi deneyin.

Fixplan Uzmanlarından Destek Alın​ #

Islak iPhone cihazlarını onarma konusunda tecrübeli uzmanları deneyin.

Bu taktiklerin hiçbiri işe yaramazsa, iPhone sıvı teması hasarı alan cihazları kurtarma konusunda uzman Fixplan Teknik ekibinden yardım alın.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.