Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Kamera Arızaları Nedir? Nedenleri & Çözümleri

iPhone, şık tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle benzersiz özelliklere sahiptir. Fakat yine de, kullanıcılar iPhone’daki kamera arızalarından şikayet etmektedir. Bu arızalar kullanıcılar için can sıkıcı olmaktadır. Bu yazımızda iPhone kamera arızalarının nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

Yaygın Kamera Arızaları Nedir? #

 • Arka kamera donuyor,
 • Arka kamerada siyah ekran çıkıyor,
 • Kamera uygulaması donuyor,
 • HDR, galeri ve flash gibi kamera özellikleri görünmüyor,
 • Arka kamera titriyor,
 • Flash çalışmıyor ya da geç çalışıyor.

Bu sorunlardan bazıları yazılımsal sorunlardır ve yazılım güncellemesi gibi yöntemlerle kolayca çözülmektedir. Fakat bazıları donanımsal sorunlardır ve teknik müdahale gerektirir.

iPhone Arka Kamera Siyah Ekran Sorunu Çözümleri Nedir? #

Kamera Uygulamasını Kapatın

Bazen telefonunuzdaki kamera uygulaması düzgün bir şekilde yüklenmez. Bu yüzden, kamera uygulamasını açtığınızda siyah bir ekran ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kamera uygulamasını kapatmak ve uygulama ara yüzüne geçip yukarı kaydırmaktır. Bunu yaptıktan sonra beş dakika kadar bekleyin ve telefonu yeniden başlatın. Bu, sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Ön Kamera ve Arka Kamera Arasında Geçiş Yapın

Bu yöntem, iPhone kamera sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Kamerada siyah ekran, uygulamanın düzgün yüklenememesinden kaynaklanıyor olabilir. Kameralar arasında her geçiş yaptığınızda kamera uygulamasını yeniden yüklemeye zorlarsınız. Kamera simgesine dokunarak ön-arka kamera arasında geçiş yapın. Birkaç dakika sonra kamerayı açtığınızda siyah ekran sorununun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

VoiceOver Özelliğini Kapatın

VoiceOver özelliği açıkken kamerada siyah ekran sorunu yaşamak birçok kişiye şaşırtıcı gelmektedir. Ancak, bu sorunu yaşayan kullanıcılar mevcuttur. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > VoiceOver, adımlarını takip ederek bu özelliği kapatın. Daha sonra bir süre bekleyin ve kamera uygulamasını açın. 

iPhone’u Yeniden Başlatın

iPhone kamerada siyah ekran sorununu düzeltmenin yaygın yollarından biri de cihazı yeniden başlatmaktır. Cihazınızı kapatın ve 30 saniye kadar bekleyin. Daha sonra telefonunuzu açın. Son olarak kamera uygulamasına girerek siyah ekranın kaybolup olmadığını kontrol edin. 

iOS’u Güncelleyin

iPhone kamera uygulamasını açtığınızda siyah ekran görmenizin bir nedeni de iOS güncellemesi olabilir. Kamera, FaceTime gibi uygulamalarda sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa sorunun yazılımsal bir sorun olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden denenmesi gereken ilk yöntem iOS güncellemek olacaktır.

Eğer iOS güncel değilse, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip edin. Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzun en az %60 şarjı olduğundan emin olun. Böylece, telefonunuz güncelleme sırasında kapanmayacaktır.

Ekran Süresi Sınırlaması Ayarı

Eğer iPhone’ununuzun ekran süresini sınırlandırdıysanız, iPhone kamera sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden, sınırlamaları kaldırın ve kamerayı kullanmayı tekrar deneyin. 

Ayarlar > Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları > İzin Verilen Uygulamalar > Kamera, adımlarını takip edin.

Bunları da Deneyin: #

 • FaceTime, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalarda kamerayı deneyin.
 • Flash’ı açıp kapatın, Live Photo özelliğini kapatın.
 • Tüm ayarları sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla
 • Son olarak, tüm ayarları ve içerikleri sıfırlayın. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla

iPhone Flash Çalışmıyor Çözümleri Nedir? #

iPhone flash çalışmıyor ya da siz fotoğrafı çektikten sonra çalışıyor olabilir.  Bu sorunu çözmek için;

 1. Lensin temiz olduğuna emin olun. 
 2. Telefon kılıfını çıkarın
 3. Telefonu yeniden başlatın.
 4. Kamera konum servislerini kapatın: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri
 5. Telefonunuzun şarjını kontrol edin. Yeteri kadar şarjı olmayan telefonlarda flash çalışmayabilir.
 6. Eskimiş ya da kalitesiz batarya, telefon hafızasının dolu olması flash problemlerine yol açabilir. 

iPhone Arka Kamera Arızaları: Donanım Sorunları Nedir? #

Darbe, düşme ve sıvı hasarı gibi durumlarda kamera bozulabilir. Bu yüzden, bu gibi durumlarda, iPhone kamera değişimi gerekmektedir. Kamerada fiziksel hiçbir hasar yok fakat yine de kamera çalışmıyorsa anakart arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumda ise iPhone anakart onarımı gerekmektedir. 

Fixplan teknik servislerimizde iPhone kamera arızaları ve anakart onarımı yapıyoruz. iPhone modelinize göre arka kamera fiyatlarını öğrenmek için iPhone Servis Ücretleri‘ni ziyaret edin. Daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.