Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Telefon Kaybolduğunda veya Çalındığında Ne Yapılabilir?

“iPhone cihazım kayboldu! iPad’imi bulamıyorum!” diyorsanız yazımızı okuyarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

iPhone kayboldu veya çalındı
iPhone kayboldu veya çalındı

Kayıp telefonu bulun!

iCloud üzerinden kaybolan cihazınızı bulabilir, bulan kişiye bir mesaj gönderebilir, alarm çalabilir veya verileri silebilirsiniz.

Yapılması Gerekenler #

iPhone güvenliği, telefonunuzu kullandığınız süreçte çok önemli bir rol oynar. iPhone genel olarak Android’den daha güvenli olsa da, bu yazımızda sizinle paylaşacağımız güvenlik ipuçlarını takip etmenizde fayda olacağını hatırlatalım.

 Bahsedeceğimiz güvenlik ipuçları iPhone, iPad veya iPod Touch cihazına  sahip tüm kullanıcılar için geçerlidir

iPhone Şifresi Oluşturun​ #

Telefonunuzu fiziksel bir kilit arkasına koymak ideal olacaktır ancak böyle bir şey mümkün olmadığından bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey bir şifre oluşturmaktır.

Böyle bir durumda iPhone cihazınız çalınırsa, hırsızın telefonunuza erişmesi için önce şifreyi bilmesi gerekir.

Telefonunuz çalındıktan sonra dahi iPhone’umu Bul uygulamasını kullanarak bir şifre oluşturabilirsiniz. Ancak, bu duruma düşmeden önce bir şifre oluşturmanız her zaman daha güvenli olacağını hatırlatalım.

iPhone Cihazınızda Touch ID veya Face ID kullanın​ #

Eğer cihazınız Apple’ın parmak izi tarayıcısını destekliyor ise bu özelliği aktif etmelisiniz. Aynısı, iPhone X modelindeki Face ID için de geçerlidir.

iPhone cihazınızın kilidini açmak için parmak izi veya yüz taraması kullanmak, unutabileceğiniz veya yeterli zamana sahip bir bilgisayar tarafından bulunabilecek bir paroladan çok daha güçlü bir güvenlik önlemidir.

iPhone’umu Bul’u Etkinleştirin​ #

iPhone cihazınız çalındığında, iPhone’umu Bul uygulamasını kullanmanız cihazınızı geri almanıza yardımcı olabilir.

 Bu ücretsiz iCloud özelliği, iPhone cihazınızın dahili GPS’ini kullanarak sizin ya da yetkililerin haritada cihazınızın yerine ulaşmasını sağlar. 

Bunun kayıp cihazları bulmak için de harika bir yol olduğunu hatırlatalım.

iPhone Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin​ #

Özel verilerinizin güvenliğinin kontrolüne sahip olmak, cihazınızın fiziksel güvenliği kadar önemlidir.

Bugünlerde verilerinizin karşı karşıya kaldığı tehditlerin çoğu telefonunuza yüklediğiniz uygulamalardan kaynaklanmaktadır. 

Neyse ki, iOS güçlü gizlilik kontrollerine sahiptir.

iPhone Yedeklemelerinizi Şifre ile Koruyun ​ #

iPhone cihazınızı bilgisayarınızla senkronize ederseniz, telefonunuzda bulunan veriler bilgisayarınızda da depolanır. Bu, bilgisayarınıza erişimi olan herhangi birinin verilerinize de erişebilecek olması anlamına gelir.

Bu nedenle yedeklemelerinizi şifreleyerek verilerinizi güvene alın.

 Bunu yapmak için, telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. iTunes uygulamasını açın, ‘’iPhone Yedeklemesini Şifrele’’ adlı onay kutusunu işaretleyin ve ardından bir şifre oluşturun.

Şifreli bir iPhone yedeklemesi kötü niyetli kişileri şifrenizi bilmek zorunda bırakır.

 Bunu bir iPhone şifresiyle birleştirdiğinizde verilerinizin çalınma olasılığının  büyük miktarda azalacağını söyleyebiliriz.

iPhone Cihazınızda Güvenlik Uygulamaları Kullanın​ #

Güvenlik ve gizlilik konusunda gelişmiş bir çok iPhone uygulaması bulabilirsiniz. Bu uygulamaların çoğu ücretsiz olsa da bazılarında ücretli seçenekler de bulunmaktadır.

iPhone cihazınızda internette gezinme alışkanlıklarınızı güvence altına almanın en popüler ve kullanışlı yolu bir VPN kullanmanızdır.  Aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok sayıda VPN servis sağlayıcısı bulunmaktadır.

Eğer hala iPhone cihazınızın güvenliği ile ilgili endişeleriniz varsa VPN’e ek olarak birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

 Örneğin, metin mesajlarınızı şifrelemek için bir mesajlaşma uygulaması kullanabilirsiniz.

Eğer internette çok fazla geziniyorsanız, özel bir web tarayıcısı kullanarak güvenliğinizi daha da güçlendirebilirsiniz.

VPN sağlayıcılarında olduğu gibi burada da seçim yapabileceğiniz çok sayıda internet tarayıcısı bulunmaktadır.

Şifre güvenliğinin de son derece önemli olduğunu unutmayın. 

Eğer biri telefonunuza erişim kazanırsa, bulmasını istediğiniz en son şey, bankalarınız ve diğer hesaplarınızın şifrelerinin bulunduğu bir listedir. 

iPhone cihazınızda kayıtlı şifreleri kimsenin göremediğinden emin olmak için bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

Kaybolduktan Sonra Yapılması Gerekenler #

iCloud Üzerinden Cihazı Bulun​ #

iCloud.com adresine giderek, iPhone’umu bul sekmesinden cihaz açık ise anlık konumunu görüntüleyebilir, kapandı ise en son açık olduğu yeri görüntüleyebilirsiniz.

iCloud Üzerinden Alarm Çalın​ #

iCloud.com üzerinden giriş yaparak, iPhone veya iPad cihazınız, eğer açık konumda ise, olabilecek en yüksek seste alarm çalmasını sağlayabilirsiniz.

iCloud Üzerinden Telefondaki Silin​ #

iCloud.com üzerinden giriş yaparak, eğer cihazınızda özel veriler varsa, tamamını tek tuşla silebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.