Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

iPhone kurtarma modu DFU modu adıyla da bilinmektedir. iPhone cihazınızda çözülemeyen bir sorun olduğunda başvurulan yöntemlerden biridir. Bu makalede, tüm iPhone modelleri için iPhone Kurtarma Modu’na nasıl girileceği ve bu moddan nasıl çıkılacağını açıklıyoruz. Kurtarma Modu’nun ne zaman kullanılacağına ilişkin bilgiler de içerir.

Kurtarma Modu Ne Zaman Kullanılır? #

Aşağıdaki durumlarda iPhone Kurtarma Modu’nu kullanmalısınız:

 • iOS güncellemesi yüklediğinizde aygıtınız sürekli yeniden başlatma döngüsüne takıldıysa. Güncellemeyle ilgili bir sorun çıkarsa veya yükleme sırasında şarjınız aşırı derecede azalırsa bu durum yaşanmaktadır.
 • İşletim sistemini güncellediğinizde veya aygıtı bir yedekten geri yüklediğinizde işlem başarısız olur ve aygıtı bağladığınızda iTunes artık aygıtı görmez. Böyle bir durumda kurtarma modunu kullanabilirsiniz.
 • iOS’un beta sürümünden yükseltme yapıyorsanız ve bir hatayla karşılaşıyorsanız.
 • Apple logosu takılı kaldıysa.

iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? #

iPhone ile ilgili birçok sorun yeniden başlatılarak çözülebilir, ancak iPhone logoda kalıyor gibi bazı daha karmaşık sorunlar için iPhone’u Kurtarma Moduna almak gerekir. Bu yöntem sorun gidermede en son yöntemdir. Çünkü iPhone kurtarma modu telefondaki verilerin silinme ihtimali vardır. Bu yüzden kurtarma modunu kullanmadan önce iPhone yedek alma işlemi yapmanız gerekmektedir. 

iPhone’u kurtarma moduna almak için aşağıdaki adımları izleyin: 

iPhone’u Bilgisayara Bağlayın #

 • macOS Catalina (10.15) veya üstünü çalıştıran bir Mac’iniz varsa Finder’ı açın.
 • İşletim sisteminin önceki bir sürümünü çalıştıran bir Mac’iniz veya Windows çalıştıran bir bilgisayarınız varsa iTunes’u en son sürüme güncelleyin ve iTunes’u açın.
 • iPhone’unuzu kabloyla bilgisayarınıza bağlayın.

iPhone’u Kapatın #

İkinci adımda:

 • iPhone 6s ve önceki modellerde: Telefonun sağındaki düğme ve Ana Ekran düğmesine aynı anda basılı tutun.
 • İPhone 7 ve iPhone 7 Plus: Sesi kısma düğmesi ve telefonun sağındaki düğmeye aynı anda basılı tutun.
 • iPhone 8, iPhone X ve sonraki modellerde: ilk önce sesi açma daha sonra sesi kısma düğmesine kısa bir süre basın. Ardından yan düğmeye basılı tutun.

Bu adımı gerçekleştirdikten sonra telefonunuzunda iPhone’un kurtarma moduna girdiğiyle ilgili bir ekran belirecek.

Finder’da veya iTunes’da, hangi programı kullandıysanız, telefonu güncellemenizi veya geri yüklemenizi soran bir pencere açılacak. Bu aşamadan “Güncelle” seçeneğini seçemeniz gerekmektedir. Güncelle seçeneğini seçtiğinizde verileriniz silinmeden telefonun yazılımının güncellenmesi gerekmektedir.

Güncelleme başarısız olursa, iPhone’unuzu tekrar kurtarma moduna alın ve bu kez Geri Yükle’ye tıklayın. Bu seçenek, telefonunuzdaki verileri daha eski bir yedekleme veya yeni bir iOS yüklemesi ile değiştirecektir. Eğer iPhone’u geri yüklerseniz verileriniz silinir.

iPhone Geri Yükleme #

iPhone’u geri yüklemek için fabrika ayarlarına döndürmeyi ya da verilerinizi yedekleyerek yukarıdaki adımları takip ettikten sonra Geri Yükle’yi seçebilirsiniz.

Bazen bir hata iPhone’unuzu geri yüklemenizi engelleyebilir. Bu genellikle iPhone 4013 hatası olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

iPhone Kurtarma Modundan Nasıl Çıkar? #

iPhone’u güncelleme veya geri yükleme işlemi başarılı olursa, telefonunuz yeniden başlatıldığında otomatik olarak Kurtarma Modu’ndan çıkacaktır.

Fakat telefonunuzu geri yüklemeden de Kurtarma Modu’ndan çıkarmanız mümkündür. Bunu yapmak için:

 • iPhone’u USB kablosundan çıkarın.
 • iPhone modeline göre tuşlara basarak telefonu yeniden başlatın ve Apple logosu yeniden görünene kadar basılı tutun.
 • Düğmeyi bıraktığınızda aygıt başlayacaktır.

iPhone Kurtarma Modu Çalışmıyor #

iPhone’unuzu Kurtarma Moduna almak sorununuzu çözmezse, sorun kendi başınıza çözebileceğinizden daha ciddi olabilir. Bu durumda, yardım almak için bir iPhone servis hizmetinden yararlan

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.