Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Model Sıralaması

Apple’ın iPhone modelleri dünyada en popüler telefon olmaya devam ediyor. Düzenlenen son Apple etkinliğinde iPhone 14 ve 14 Pro modelleri, Apple Watch Ultra ve Airpods Pro 2 gibi çok ses getiren ürünler tanıtıldı. iPhone modelleri her zaman çığır açıcı özelliklerle tanıtıldı. Bu yazımızda geçmişten günümüze iPhone model sıralaması hakkında bilgi veriyoruz.

iPhone 1. Nesil ( 29 Haziran 2007) #

29 Haziran 2007’de piyasaya sürülen ilk ve en eski iPhone modeli, 3,5 inç ekrana sahipti, 11,6 mm kalınlığındaydı. Zamanına göre şaşırtıcı bir şekilde 16 GB depolama alanına sahipti. Bugünün telefon hafızasıyla karşılaştırıldığında bu çok fazla görünmüyor. Ancak o yıllar göz önüne alındığında oldukça iyi bir depolama alanı.

iPhone 3G (11 Temmuz 2008) #

Yeni Özellik: 3G Bağlantısı

İlk iPhone’un piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra iPhone 3G tanıtıldı. 3G bağlantısı dışında önceki modelle arasında çok fark yoktu. Buna rağmen piyasaya sürüldüğü ilk hafta sonunda bir milyon adet sattı.

Aradan bir yıl kadar geçtikten sonra 19 Haziran 2009’da iPhone 3G(S) piyasaya sürüldü. O zamanlar şimdiye kadar yapılmış “en güçlü” telefon olarak kabul ediliyordu. App Store’un da yakın zamanda tanıtılmasıyla 16GB depolama alanının yeterli olmayacağını düşünen Apple bu modeli maksimum 32GB depolama alanıyla piyasaya sürdü.

iPhone 4 (24 Haziran 2010) #

Yeni Özellik: Siri

Apple iPhone 4 ile birlikte yine çığır açan değişiklikler getirdi. 9.3 mm kalınlık, 3.5″ ekran, 5.0 MP kamera ve 512 MB bellek ile Apple iPhone’u tüm boyutlarıyla geliştirdi.

iPhone 4S modeliyse 14 Ekim 2011 yılında 8 MP kamera, 64 GB depolama alanı, dijital kişisel asistan Siri ve 1080p video kaydı özellikleriyle tanıtıldı. İlk haftasında 4 milyon adet satıldı.

iPhone 5 (21 Eylül 2012) #

Yeni Özellik: Lightning şarj girişi

Bu model iPhone piyasaya sürüldüğünde devrim niteliğinde bazı değişiklikler getirdi: 1 GB bellek, LTE bağlantısı, ağır çekim video çekimi, çift flaş, touch ID, 4 inç ekran ve 8.0 MP kamera. 

ve lightning şarj girişi. Önceki modellerden bile başarılı olan bu telefon ilk haftasında 5 milyon adet sattı. Bu modelin daha yeni versiyonları olan 5C ve 5S yaklaşık bir yıl sonra, 30 Eylül 2013 tarihinde piyasaya sürüldü.

iPhone 6 ve 6 Plus (19 Eylül 2014) #

Yeni Özellik: 6GB’a kadar bellek

Retina HD ekran, 128 GB depolama alanı, 5.5″ ekran ve ilk haftada 10 milyon satış. Apple için bir başka bir başarı olan iPhone 6 modelleri 12 MP kamera ve 2 GB bellek ile Apple’ın teknolojisi için büyük bir gelişmeydi. Önceki iPhone’ların ve rakip telefon şirketlerinin çoğunun ötesine geçerek daha da popüler hale geldi büyüdü.

 iPhone 7 ve 7 Plus (16 Eylül 2016) #

Yeni Özellik: Kulaklık girişi kalksın

iPhone 7 modelleri 16GB, 32 GB ve 256 GB depolama alanı, çift kamera ve Jet Black rengiyle tanıtıldı. Bu, Apple’ın kulaklık jakını kaldırdığı model oldu. Bu telefon, piyasaya sürülmeden önce bile çok sayıda ön sipariş aldı.

8. iPhone 8 ve 8 Plus (17 Eylül 2017) #

Yeni Özellik: Kablosuz şarj

Arka kapağın cam tasarlanması ve kablosuz şarj özellikleriyle iPhone 8 modelleri piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı. iPhone 8 ve 8 Plus modelleri dünyaya kablosuz şarjın büyüsünü gösterdi. Kamera artık gelişmiş düzenleme kabiliyetine ve resim filtreleme özelliğine sahipti. Ekran özellikleri, mavi ışığa maruz kalmanın otomatik olarak azaltılması ve görüntülerin keskinleştirilmesi ile devrim yarattı. Kullanıcılar adapte oldukça kablosuz şarj daha popüler hale geldi. 

iPhone X (3 Kasım 2017) #

Yeni Özellik: Face ID

Portre modu, ekstra bir ön kamera, geliştirilmiş ekran çözünürlüğü ve Face ID özellikleriyle insanların bu telefona büyük bir ilgi duydu. Bununla birlikte, Apple telefonun ana ekran düğmesini (home tuşunu) kaldırdığı için bazı eleştiriler de aldı. Diğer modellere göre daha pahalı bir fiyatlar çıktı. Bu temel modelin birkaç yinelemesi oldu. 

iPhone XS ve XS Max (21 Eylül 2018) #

Bu modeller Super Retina HD ekrana, harika bir tasarım ve bir kameraya sahipti. A12 Bionic çip bu telefonların verimliliğini ve pil ömrünü artırdı.

iPhone XR bu modelin bir başka versiyonuydu. Bu model XS ve XS Max’ten daha küçüktü ancak 7 ve 8 plus’tan daha büyüktü. X ya da XS kadar çığır açıcı ya da özel değildi, ancak renk seçenekleri ve daha uygun fiyatlıyla iyi bir seçenekti.

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max (20 Eylül 2019) #

Yeni Özellik: Üçlü kamera

iPhone 11, Apple’ın yıllık sunumunun en uygun fiyatlı modeli olarak tanıtıldı. Altı farklı renk seçeneğine sahip 6,1 inç Liquid Retina ekrana sahipti. En büyük değişiklik, modelin arkasındaki ikinci kamera olmasıydı. Her iki kamera da 12 MP, geniş ve ultra geniş lenslere sahipti.

Bazı Apple kullanıcıları daha büyük ekranların hayranı değil. Durum buyken iPhone 11 Pro ekran boyutlarına yeni bir soluk getirdi. Üç adet 12 MP HDR kamera lensi, kullanıcıya geniş, ultra geniş ve telefoto lensler sundu. Bu modelin renk seçenekleri iPhone 11 kadar fazla değil.

2019’un en büyük – ve en pahalı – modeli iPhone 11 Pro Max oldu. Aynı zamanda iPhone 11 Pro’da yer alan üçlü kamerayı bu modelde bulmak mümkün. iPhone 11 Pro modeliyle arasındaki en büyük farksa ekran boyutu.

iPhone 12 Modelleri (13 Ekim 2020) #

Yeni Özellik: İlk mini iPhone modeli

Apple, 13 Ekim 2020’de iPhone 11’in devamı niteliğindeki, uçtan uca Super Retina XDR ekranlara ve iPhone’un en dayanıklı olduğunu iddia ettiği Seramic Shield kapağa sahip iPhone 12 modellerini duyurdu.

A14 Bionic çipten güç alan ve Ultra Geniş kamera ve yeni Geniş kamerada Dolby Vision ile HDR video çekebilen çift kamera sistemine sahip olan 12 modelleri, o dönemde piyasadaki tüm akıllı telefonlar arasında en iyi video kalitesine sahipti. iPhone’lar için bir ilk olan 5G bağlantısı da bu modellerde tanıtıldı.

iPhone 13 Modelleri (24 Eylül 2021) #

Yeni Özellik: Artırılmış performans

Apple, Eylül 2021’de iPhone 13 modellerini tanıttı: iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max. Bazı yeni renkler dışında 13 modellerinde tasarım iPhone 12 modelleriyle neredeyse aynıydı. Çentik tasarımının hala yer alması çoğu kullanıcı tarafından eleştirildi.

iPhone 13 modellerinde önemli olan gelişmeler performans alanında oldu. A15 Bionic çiple batarya ömrü ve performans artırıldı.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max (16 Eylül 2022) #

Yeni Özellik: 48 megapiksel kamera, Dinamik Ada

Apple’ın 7 Eylül 2022’deki ‘Far Out’ etkinliğinde duyurulan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max A16 Bionic çipe sahip. Bunun yanı sıra iPhone 14 Pro Max, iPhone X’dan bu yana iPhone’un çentik tasarımında yapılan ilk büyük güncellemeyi kullanıcılara sunuyor. Yeni ‘Dinamik Ada’, ön kamera ve Face ID sensörlerini barındırırken aynı zamanda bir bildirim çubuğu görevi de görüyor.

iPhone 14 Pro Max aynı zamanda 48 megapiksel birincil kamera ile iPhone’un kamerası için önemli bir yükseltmeye sahip ve önceki 12 megapiksel standardına kıyasla çözünürlüğü dört kat arttı. Hem iPhone 14 Pro hem de iPhone 14 Pro Max ayrıca iki yeni özellikle birlikte geliyor: Çarpışma Algılama ve Uydu Üzerinden Acil SOS özelliği.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.