Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Orijinal Ekran Nasıl Anlaşılır

iPhone ekranınızın orijinal olup olmadığını kontrol etmenin birkaç yolu vardır. iPhone orijinal ekran nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Orijinal ve Yan Sanayi Ekran #

İkinci el iPhone satın almayı düşünüyorsanız, ekranın orijinal olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bazı istatistiklere göre, iPhone kullanıcılarının üçte biri her yıl telefon ekranlarını kırıyor. Bu çok büyük bir oran olduğu için ikinci el iPhone alırken orijinal olmayan ekrana sahip bir iPhone alma şansınız çok yüksektir. 

iPhone cizhazların ekranının değişip değişmedini anlamak, değişen ekranın orijinal mi yan sanayi mi olduğunu anlamak için bilinmesi gerken birkaç karşılaştırma özelliği vardır.

Apple orijinal parça değişimini sadece Apple Yetkili Servis ve Apple Bağımsız Onarım Sağlayıcı Servisler yapmaktadır.

iPhone Ekranının Orijinal Olmadığını Gösteren İşaretler #

 • Uygulamalar arasında gezinirken, görüntü gölgelenmekte veya arkasında bir iz bırakmaktadır.
 • Ekranda aşırı mavimsi veya sarımsı bir renk tonu görülmektedir. 
 • iPhone 8 ve alt modellerde ana ekran düğmesi ile çerçeve rengi arasında gözle görülür bir renk uyuşmazlığı bulunmaktadır.
 • Yakınlık sensörü mor ve parlak bir renge sahiptir.
 • Yan sanayi ekranlar genellikle orijinal Apple ekranlarından daha kalındır.
 • Multi-Touch özelliği ekranın belirli alanlarında yanıt vermemektedir.
 • Telefon görüşmeleri sırasında telefon yanlışlıkla yapılan dokunuşları algılayabilir ve ekran açık kalabilir.
 • True Tone düzgün çalışmaz.
 • Ortam ışığı sensörü sorunları nedeniyle ekran parlaklığı çevre ışığına göre ayarlanmamaktadır.
 • Maksimum parlaklığa ayarlandığında bazı alanlar eşit derecede parlak değildir.
 • Şarj daha hızlı biter. Yan sanayi iPhone ekranları pil performansı için optimize edilmediğinden bu beklenen bir durumdur.

iPhone Orijinal Ekran Olup Olmadığı Nasıl Test Edilir #

Bazı Modeller Ekran Orijinal Değilse Sizi Uyarıyor #

Bir iPhone 11, iPhone 12 veya iPhone 13 cihazınız varsa ekranın orijinal olup olmadığını anlamak daha basittir. Çünkü bu iPhone modelleri, ekranın orijinal olmayan bir parça olduğunu tespit ederse otomatik olarak bir uyarı görüntüler. 

Uyarı şu şekildedir: “Önemli Ekran Mesajı, Bu iPhone’un özgün bir Apple ekranına sahip olduğu doğrulanamıyor.”

Aygıtınızda böyle bir uyarı olup olmadığını kontrol etmek için:

Ayarlar > Genel > Hakkında, adımlarını takip edin. 

Parlıklığı Maksimumum Olarak Ayarlayın  #

iPhone ekranınızın orijinal olup olmadığını test etmenin bir yolu, maksimum parlaklığa getirmek ve ardından siyah bir resim açmaktır.

Eğer ekran hiç açılmamış gibi görünüyorsa, orijinal bir OLED ekranınız var demektir. Öte yandan, en ufak bir gri veya beyaz fark ederseniz bu ekranın orijinal olmadığını gösterir.

OLED ekranlar keskin siyah pikseller üretebilir ve diğer ekran türlerine göre daha yüksek piksel yoğunluğuna sahiptir. Apple, çoğu yeni iPhone modelinde OLED ekranlar kullanmaktadır. 

Ancak iPhone 11, iPhone XR, iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8 modellerinde LCD ekranlar kullanılmaktadır. Bu yüzden bu yöntem, bu modeller için geçerli değildir.

Ekrana Fener veya El Feneri Tutun #

iPhone ekranınızın orijinal olup olmadığını kontrol etmek için bir başka yöntem de telefonunuzun ekranına bir el feneri veya flash tutmaktır. Ardından ışığın ekrandaki yansımasına yakından bakın. Orijinal bir iPhone ekranının üzerinde herhangi bir ızgara çizgisi bulunmamaktadır. Öte yandan, orijinal olmayan bir ekranın üzerinde görünür ızgara çizgileri vardır.

Ekran Boyutu ve Çerçevesini Kontrol Edin #

Fark edilebilir olan bir diğer ince fark da orijinal Apple ekranında camın kenarlarını çok daha pürüzsüz olmasıdır.

Geri dönüştürülmüş veya yan sanayi parçalar iPhone’un çerçevesine daha az oturmaktadır. Bu da kenarların pürüzlü hissedilmesine neden olmaktadır. Kısacası yan sanayi ekranlar orjinal ekranlara göre daha kalındır.

Su Testi Yapın #

Orijinal Apple ekranları, hidrofobik olmalarını sağlayan özel bir kaplamaya sahiptir. Bu sayede bir su damlası ekranın üzerinden hiçbir iz veya kalıntı bırakmadan akıp gitmektedir.  

Hidrofobik ekran üretmek maliyetlidir. Bu yüzden yan sanayi ekranlarda bu özellik bulunmamaktadır. Su damlası akarken arkasında iz ve kalıntı bırakmaktadır. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.