Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Pil Kıyaslaması

iPhone Modellerinden Hangisi Daha Uzun Ömürlü?  #

iPhone Pil Kıyaslaması

Pil ömrü günümüzde akıllı telefonlar için en önemli faktörlerden biri olma özelliğini taşıyor. Apple ise resmi olarak iPhone modelleri arasında pil kıyaslaması yapmaktan kaçınıyor. Bu nedenle bu yazımızda iPhone bataryalarıyla ilgili gerekli bilgileri topladık. Sizlere iPhone satın alırken inceleyebileceğiniz bir kaynak sunmayı amaçladık. 

iPhone arenasına son katılan telefon olan iPhone SE 2.Nesil en verimli batarya ömrüne mi sahip? Geri kalan iPhone modelleriyle nasıl kıyaslanıyor?

Pil ömrü, bataryanın fiziksel durumu, işlemci verimliliği ve işletim sistemi davranışlarının hepsi tarafından belirlenen bir olgudur.  Pil ömrü oyun, GPS gibi özelliklerin kullanılmasıyla, hatta coğrafi konumunuzun değişmesi ile dahi önemli ölçüde değişebileceğinden kesin veriler elde etmek zordur.

Örneğin, servis sağlayıcınızın uzağında bulunuyorsanız iPhone cihazınız hücresel bağlantıyı sağlayabilmek için daha çok çalışmaya başlar, dolayısıyla da batarya ömrünüz azalır. 

Bütün olarak baktığımızda, gerek artan batarya kapasiteleri gerek de yapılan yazılım güncellemeleri doğrultusunda iPhone cihazlarının batarya ömürlerinin son yıllarda arttığını söylemek yanlış olmaz. 

Apple tarafından her yıl yayınlanan ve batarya konusunda bilgi içeren içeriklerden biri ise ‘video oynatma’ testi. Bu test basit şekilde cihazın çevrimdışı sürekli video oynatma altında ne kadar süre açık kalabildiğini ifade eder. 

iPhone Pil Karşılaştırması
iPhone Pil Karşılaştırması

iPhone dünyasının batarya kralı beklendiği gibi Apple’ın en pahalı ve en büyük modeli olan iPhone 11 Pro Max olarak karşımıza çıkıyor. Bu modelde yaklaşık 4000mah kapasitesinde bir batarya bulunuyor ve diğer Android modellere bir rakip olarak görülüyor. 

Yeni iPhone SE’nin pil ömrü ise Apple’ın amiral gemileriyle rekabet edebilecek düzeyde değil.Muhtemelen maliyet nedeniyle iPhone SE modelinde bulunan batarya iPhone 8 ile aynı görünüyor. Bunun sonucu olarak da 13 saat çevrimdışı video oynatma verisi karşımıza çıkıyor.

Bu da orijinal iPhone SE ile yeni versiyonun bataryasının hemen hemen aynı olduğunu belirtiyor. Her ne kadar durum böyle olsa da, ılımlı kullanımda pilin bir gün boyunca dayanabileceğini unutmayalım. 

Apple’ın iPhone 11 modellerinden sonrası için yayınladığı diğer bir veriye göre ise çevrimdışı ve çevrimiçi olarak yapılan video oynatma testlerinde yaklaşık %40’lık bir fark ortaya çıkıyor.

Bu da kablosuz ağ ve hücresel verinin batarya ömrünü etkileyen önemli faktörlerden diğerleri olduğunu bizlere gösteriyor. 

Hızlı Şarj

Pil ömrü konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hızlı şarj konusudur. 

iPhone 8 ve sonrası modeller için kullanılabilen 18W’lık hızlı şarj cihazları sayesinde %50 pil doluluğuna yaklaşık yarım saatte ulaşılabilir durumda. 

Yalnızca iPhone 11 Pro modeliyle beraber verilen hızlı şarj cihazı diğer modellerde bulunmuyor. Bunun yerine SE modeli de dahil olmak üzere diğer cihazlarla birlikte 5W’lık normal Apple şarj cihazı geliyor olsa da hızlı şarj cihazlarını edinmek mümkün. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.