Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Portre Modu Çalışmıyor

iPhone portre modu, kullanıcıların arka planı bulanıklaştırılmış çarpıcı fotoğraflar çekmesine ve profesyonel görünümlü bir alan derinliği efekti oluşturmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Ancak bazen kullanıcılar iPhone’larında portre modunun düzgün çalışmadığı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu makalede, iPhone portre modu çalışmıyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini açıklıyoruz. 

iPhone portre modu çalışmıyor sorununun nedeni kamera üzerinde bulunan sensörler olabilir.

iPhone Portre Modu Nedir? #

Portre modu, iPhone kameranızda bir alan derinliği efekti yaratır. Bu da görüntünün öznesine odaklanıldığı ve arka planın hafifçe bulanıklaştırıldığı anlamına gelir. Bu özellik, profesyonel görünümlü bir vesikalık fotoğraf veya arka planı bulanıklaştırarak sadece bir selfie çekmek isteyenler için mükemmeldir.

iPhone’daki Portre Modu ayrıca birkaç farklı aydınlatma efektine sahiptir. Bu sayede sizin için en uygun aydınlatmayı bulabilirsiniz. Hatta bazı efektler arka planı tamamen kaldırmaktadır.

Portre Modu iPhone SE, iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X ve sonraki modellerde kullanılmaktadır. Portre Modu’nda selfie çekmek istiyorsanız iPhone X veya sonraki bir modele sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyebileceğiniz Hızlı Çözümler #

iPhone portre modu çalışmıyor sorununun yaygın nedeni donanımsaldır. Fakat bunların yanı sıra bu özelliğin çalışmasını engelleyen basit nedenler vardır. İşte deneyebileceğiniz hızlı çözümler:

  • Telefonunuzu hard reset ile yeniden başlatın.
  • Ekran koruyucu portre modu sensörlerini engelleyebilir. Koruyucuyu çıkarın ve tekrar deneyin.
  • Telefonunuzun iOS yazılımını güncelleyin.
  • Ekranın üst kısmında bulunun ahizeye temizleyin.
  • Aydınlatmanın çok düşük ya da çok yüksek olmadığı bir alanda çekim yapmayı deneyin.

iPhone Portre Modu Neden Çalışmıyor? #

Portre modunun iPhone’unuzda düzgün çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Bazı olası nedenler şunlardır:

iPhone portre modu çalışmadığında akla ilk gelen neden yazılımsal sorunlardır. Portre modunu daha önceden sorunsuz bir şekilde kullanıyor ve telefona donanımsal zarar gelmediyse çözüm yazılımı güncellemektir.

Bunun yanı sıra portre modunun çalışmama nedenleri arasında donanım sorunları vardır.

  • Face ID (yüz tanıma) çalışmıyorsa portre modu da çalışmaz. Çünkü bu modun çalışmasını sağlayan Face ID üzerindeki dot projector ve proximity gibi sensörlerdir. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa Face ID tamiri yaptırmanız gerekmektedir.
  • Sorun proximity sensör arızasından kaynaklanabilir. Bu durumda proximity tamiri yaptırmanız gerekmektedir. Sorunun hangi sensörden meydana geldiğini tespit etmek için uzman görüşü almanız gerekebilir. 
  • Diğer neden ekran üzerinde meydana gelen düşme veya darbedir. Portre modunun çalışmasını sağlayan sensörler ekranın üst kısmındadır. Bu yüzden kırık ekran gibi sorunlar Portre modunun çalışmasını etkilemektedir. Bu durumda iPhone ekran değişimi yaptırmanız gerekmektedir
  • iPhone portre modunun çalışmasını sağlayan sensörlerin bozulmasının bir diğer nedeni iPhone sıvı hasarıdır. Telefonunuzun ahize kısmından giren bir sıvı bu sensörleri bozabilir. Sonuç olarak portre modu çalışmaz.

Fixplan Çözümleri #

Donanım kaynaklı iPhone portre modu çalışmıyor sorunları %90 ihtimalle onarılmaktadır. Ancak telefonun daha önceden işlem görmemiş olması gerekmektedir. Bu durumda, yetkisiz bir müdahale görmüş cihazın onarımı daha zor olacaktır.

Fixplan iPhone teknik servislerimiz portre modunun neden bozulduğunu tespit ederek onarım sağlamaktadır. Sorunun kaynağına göre Face ID tamiri, proximity sensör tamiri, ekran değişimi ve diğer işlemler uzman teknik ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Apple Bağımsız Onarım Sağlayıcısı olan Fixplan, orijinal Apple parçalarıyla hizmet vermektedir. Servis fiyatlarını öğrenmek için iPhone servis fiyatları sayfamızı ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.