Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor

İster iletişim kurmak için ister bizi sabah alarm ile uyandırması için telefonlarımıza güveniyoruz. Bu yüzden de ortada görünür bir sorun olmadan telefonlarımızın birden kapanması çok can sıkıcı bir durum oluyor. Hele ki iPhone cihazımız şarj bitmeden kapanıyorsa! Bu yazımızda, iPhone cihazların neden şarj bitmeden kapandığını inceliyoruz.

iPhone cihazım şarj bitmeden kapanıyor, iPhone neden kapanıyor

iPhone Neden Şarj Bitmeden Kapanır? #

iPhone cihazınız, şarj bitmeden birden kapanıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir:

 • Hatalı uygulamalar
 • Sıvı teması
 • Darbe ve düşme olayları
 • Güncel olmayan yazılımlar 
 • Telefonun çok sıcak veya soğuğa maruz kalması

Bataryam Bozuldu Mu? #

iPhone cihazınızın şarj bitmeden kapanması illa batarya bozuk demek değildir. Telefonunuzun kapanmasının yazılım ile ilgili bir problemden kaynaklanma ihmali de vardır. Çünkü ekranda görünen şarj yüzdesi ve bataryadaki şarj arasındaki bağlantıyı yazılım kurar. Yazılımda aksaklıklar varsa bataryadaki şarj az kalsa bile ekrandaki pil yüzdesi çok daha fazla görünebilir.

Tıpkı iPhone cihazınızın yazılımı gibi, iPhone’unuzdaki uygulamalarda da aksaklıklar olabilir. Hatalı uygulamalar iPhone cihazınızın şarj bitmeden kapanmasının bir diğer sebebi olabilir.

iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor Hızlı Çözümler #

Yukarıda belirttiğimiz uygulama ve yazılım ile ilgili problemleri çözmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır

Hard Reset #

iPhone cihazınız pil bitmeden kapanıyor ise ilk ve en kolay çözüm yolu telefonunuzu hard reset ile tekrar başlatmanızdır. Bu tür bir yeniden başlatma, telefonunuzu kapatıp yeniden açmaktan biraz daha farklıdır. Çünkü, hard reset telefonun işletim sistemini ve belleği temizleyerek yeniden başlatır

 • iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
 • iPhone7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
 • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun

iOS’u Güncelleyin #

Telefon batarya yüzdenizi düzenlemek ve takip etmek iPhone yazılımının görevidir. Yani bataryanız bozuk olmasa bile yazılımdan kaynaklı bir sorun oluştuysa telefonunuz şarj bitmeden kapanıyor olabilir.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa bir de şunları deneyin:

 • iPhone’unuzu şarjı bitip kapanana kada kullanın.
 • Daha sonra, telefonunuzu şarja takın ve tam dolana kadar çıkarmayın. Tam dolduğundan emin olmak için bu işlemi akşam yatmadan önce yapabilirsiniz.

Bu işlem telefonunuzda herhangi bir kalibrasyon problemi varsa çözecektir. Çünkü, bu işlemle birlikte telefonunuza aslında en düşük ve en yüksek şarj noktalarını söylemiş olacaksınız.

Pil Sağlığını Kontrol Edin #

iPhone cihazım şarj bitmeden kapanıyor diyorsanız bunun bir sebebi de telefonunuzun çok soğuk veya sıcak bir ortamda kalması olabilir. Önemli bir not eklemek gerekirse de eğer telefonununuz soğuktayken çok fazla kapanıyorsa bu, bataryanızın arızalı olduğu anlamına gelmektedir.

iPhone’un şarj bitmeden kapanmasının nedeninin pil olup olmadığını öğrenmek için öncelikle pil sağlığını kontrol etmelisiniz. Pil sağlığı size iki önemli bilgi verir: Pilinizin maksimum şarj kapasitesi ve pil gücünün telefon performansını nasıl etkilediği. Ayrıca, pilinizin değişim zamanının gelip gelmediğini de anlayabilirsiniz.

 • iPhone aniden kapanıyor ve kullanım süresi çok düştü ise
 • Şarj yüzdesi birden düşüyorsa
 • Batarya şiştiyse
 • iPhone eskisinden daha yavaş çalışıyorsa
 • Pil çok ısınıyorsa, iPhone batarya değişimi zamanı gelmiş demektir.

iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor: Fixplan Çözümleri #

Cihazınızın şarjı olmasına rağmen neden kapandığını tespit edemiyorsanız ya da sorunu tespit ettiniz fakat profesyonel bir teknik servis arıyorsanız Fixplan sizin için doğru adres!

iPhone servis ücretleri ve Online Arıza Tespit sistemi gibi online hizmetlerimizden yararlanmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.