Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Ses Gelmiyor & Ses Az Geliyor

Arama sırasında; karşı tarafın sesinin size gelmemesi, sizin sesinizin karşı tarafa gitmemesi ya da sesin anlaşılmaz bir şekilde duyulması şüphesiz çok can sıkıcı bir durumdur. Eğer siz de böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. Gelin, size iPhone cihazımdan ses gelmiyor dedirten problemleri inceleyelim.

iPhone Ses Gelmiyor: Hızlı Yöntemler #

Herhangi bir nedenden dolayı arama sırasında ses gidip gelmiyorsa olası bir çözüm için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Her adımdan sonra, bir sonraki adıma geçmeden önce iPhone cihazınızdan ses gelip gelmediğini kontrol edin.

1) Ahizeyi Tıkayan Kir ve Tozu Temizleyin

iPhone cihazınızın ahizesi kir ve toz ile tıkanırsa yapılan sesli görüşmelerde, size gelen ses ve karşı tarafa giden ses olması gerekenden az olacaktır. Bu yüzden, öncelikle ahizenin temizliğini yapmalısınız. Bunun yanı sıra, ahizenin sesinizi almasını engelleme ihtimali bulunan ekran koruyucu ve telefon kılıfını da çıkarın. 

Bu temizliği kesici aletler veya iğne gibi eşyalarla yapmaya çalışmamalısınız. Bu yöntem telefon ahizesine fiziksel zarar verir.

2) Arama Sırasında Volume Tuşunu Kullanarak Sesi Artırın

iPhone cihazınızın yan tarafında bulunan ses tuşları, sadece video ve ses kayıtlarının sesini kısıp yükseltmez. Ayrıca, aramalardaki ses şiddetini de ayarlar. Sesin az geldiğini hissediyorsanız ses tuşlarını kullanarak ses yüksekliğini ayarlayın.

3) Kulaklık Takmayın

Kablolu veya kablosuz kulaklık kullanarak bir arama yaptığınızda, kulaklıktan kaynaklanan bir sorundan dolayı iPhone cihazınızdan ses gelmiyor olabilir. Bu durumda, aramalarınızı kulaklıksız yapmayı deneyerek sorunun kaynağını çözmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

4) Ekran Koruyucu ve Telefon Kılıfına Dikkat

Ekran koruyucuları düzgün takılmadığı zamanlarda ahizenin üzerini kapatabilir. Bu durumda, karşı taraftan sesin az geldiğini fark edersiniz. Aynı şekilde telefon kılıfları da mikrofon ve hoparlörü kapatıyor olabilir. Ekran koruyucu ve telefon kılıfını çıkararak arama yapmayı deneyin.

Mikrofon ve Hoparlör #

Telefonlarda bulunan mikrofonlar sesi almak ile sorumludur. Yani bir telefon görüşmesi sırasında sesinizi alıp karşı tarafa ileten parça mikrofondur. Karşıdan gelen sesi duymanızı sağlayan parça ise hoparlördür. 

Mikrofon ve hoparlörde toz, kir biriktiğinde arama sırasında ses az gidip gelir. Bu yüzden, aynı ahize gibi mikrofon ve hoparlörün de temizlenmesi gerekir.

Mikrofon: #

iPhone cihazlarında üç farklı mikrofon bulunur;

  •  Telefonun altında,
  • Ahizenin yanında-FaceTime ve ses kaydı için,
  • Telefonunuzun arkasında- video çekimleri için olan mikrofon.

Eğer arama esnasında sadece sizin sesiz az gidiyor veya hiç gitmiyorsa mikrofonunuzdan kaynaklı bir sorun vardır.

Hoparlör: #

iPhone cihazlarında modele göre bir veya iki tane hoparlör bulunmaktadır. Bunlardan biri telefonun altında diğeri ise ahizenin yanındadır.

Hoparlör bozulduğunda aramalar sırasında sesiniz karşı tarafa gider ama karşı tarafın sesi size gelmez veya az gelir. Bunun yanı sıra, video, müzik, ses kaydı seslerini de duymanız mümkün değildir.

Ahize, mikrofon ve hoparlör kir ve tozdan dolayı değil de başka bir sebepten çalışmıyorsa, bu parçaların mutlaka değişmesi gerekir

Ses Entegresi #

iPhone cihazınızda ses sorunu yaşamamanızın bir diğer nedeni de ses entegresi arızasıdır. Bu arıza ahize, mikrofon veya hoparlör üzerinde değil anakart üzerinde meydana gelmektedi.

Üretim kaynaklı bi sorun olabileceği gibi telefonun düşmesinden de kaynaklanabilir. Genellikle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde görülmektedir. Ses entegresi bozulduğunda;

  • Karşı tarafa ses gitmez,
  • Karşı taraftan ses gelmez,
  • Ses kaydı yapılamaz ve çekilen videolardan ses gelmez,
  • Hoparlör simgesi çalışmaz ve gri bir renk alır, üzerine basılamaz.

iPhone Cihazımdan Ses Gelmiyor: Fixplan Çözümleri #

Fixplan premium teknik servislerimizde her türlü ses sorunu çözümü vardır. Ahize, mikrofon ve hoparlör temizliği hizmeti verdiğimiz gibi anakart üzerindeki ses entegresinin onarımını da yapıyoruz. Eğer ses gelmemesinin kaynağını kendiniz bulamıyorsanız Fixplan Online Arıza Tespit sistemini kullanabilirsiniz.

Servislerimizde, anakart işlemleri de dahil her işleme garanti veriyoruz. iPhone servis fiyatlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.