Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Sıvı Hasarı Tamiri & Sıvı Hasarı Göstergesi

Su, kahve, dezenfektan veya başka bir sıvı, iPhone’un suya duyarlı elektronik bileşenleriyle temas ettiğinde sıvı hasarı oluşmaktadır. Telefonunuz ıslandığında doğru adımları atmak, iPhone’unuzun onarılıp onarılamayacağı konusunda kara verici olacaktır. Ne yazık ki, iPhone ıslandığında veya farklı bir sıvı hasarı aldığında ne yapılması gerektiği hakkında çok az bilgi var. Mevcut bilgilerin de çoğu yanlış ve cihaza olduğundan daha fazla zarar vermektedir. Yazımızın devamında iPhone sıvı hasarı ve tamiri hakkında bilgiler bulacaksınız. 

iphone sıvı hasarı onarımı, iphone sıvı hasarı tamiri, iphone ıslandığında ne yapılmalı
iPhone Sıvı Hasarı Onarımı

iPhone Suya Dayanıklı Mı? #

Sıvı hasarı tamiri hakkında devam etmeden önce iPhone’ların su geçirmez olup olmadığını bilmek gerekmektedir. iPhone 7 ve sonraki modellerin hepsi suya dayanıklı olarak piyasaya sürülmüştür. Evet, iPhone suya dayanıklıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta iPhone’ların suya sadece dayanıklı olduğudur. Maalesef iPhone’lar su geçirmez değildir. Suya dayanıklılık özelliğini de zamanla kaybetmektedir. 

iPhone Sıvı Hasarı Belirtileri #

Sıvı hasarı bir iPhone’da çeşitli sorunlara neden olur. Bir cihaz sıvı hasarı aldığında nereye zarar vereceğini tahmin etmek zordur. Bu yüzden, öncelikle hasar tespiti yapılması gerekmektedir. iPhone sıvı temasının en yaygın belirtileri aşağıdaki şekildedir.

  • iPhone Aşırı Isınıyor

Sıvı teması almış piller çok fazla ısınabilir. Eğer telefonunuz sıvı teması sonrası normalden fazla ısınmaya başladıysa mutlaka bir iPhone servisine gitmeniz gerekmektedir. 

  • iPhone Şarj Olmuyor

En yaygın sıvı hasarı şarj sorunlarıdır. iPhone’ların şarj giriş kısmı sıvı almaya en müsait yerlerden biridir. Şarj girişindeki elektronik bağlantılara zarar geldiğinde ise iPhone şarj olmuyor sorunu ortaya çıkmaktadır. 

  • iPhone’dan Ses Gelmiyor

Sıvı teması almış bir iPhone cihazda ses ile ilgili problemler meydana gelmektedir. Bu sorun mikrofon, hoparlör ya da ahizeden meydana gelebileceği gibi anakart üzerinde de meydana gelebilir. Anakart üzerinde oluşan ses probleminin çoğunluğu ses entegresinden kaynaklıdır. 

  • iPhone Şebeke Sorunu

Bu sorun anakart üzerinde meydana gelmektedir. Islanan bir iPhone ıslandığı anda bu tür sorunları göstermeyebilir. Fakat, sıvının verdiği hasar zamanla ortaya çıkacaktır. Özellikle anakart problemleri bu şekildedir. Şebeke sorununda SIM kartı takılı olsa bile yaptığınız aramalarda sorun yaşarsınız ve “Servis Yok” uyarısıyla karşılaşırsınız.

  • iPhone Açılmıyor

Sıvı hasarı genellikle iPhone’unuzun açılmamasına ve hiç çalışmamasına neden olan ciddi bir sorundur. iPhone’un açılmamasına neden olan sıvı almış bir batarya, şarj soketi ya da anakart olabilir. 

iPhone Yağmurda Islandı Çalışmıyor #

Yağmurun da sıvı hasarına neden olabileceği doğrudur. Özellikle telefonunuz iPhone 7 modelinden daha eski bir model veya uzun yıllar boyunca kullandığınız bir cihazsa bu ihtimal daha da artacaktır. 

Ayrıca, özellikle eski model bir iPhone kullanıyorsanız yağmurlu günlerde kablolu kulaklık kullanma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü suyun, kablodan aşağı doğru akarak kulaklık veya şarj girişine girme ihtimali yüksektir.

iPhone Sıvı Teması Göstergesi #

“iPhone cihazıma su girip girmediğimi nasıl anlarım?” sorusuna cevap bulmak için sıvı teması göstergesini kontrol edebilirsiniz. iPhone cihazlarında, cihazın içini açmadan görebileceğiniz sıvı teması göstergeleri vardır. Bu gösterge LCI olarak adlandırılmaktadır. LCI normalde beyaz veya gümüş renkler olmasına karşın sıvı ile temas ettiğinde kırmızı rengini alır. 

LCI göstergesini kontrol etmek için SIM kartını çıkarın ve içeri bakın. Bunu yapmak için bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. SIM kartı girişinde kırmızı renkli bir bileşen görürseniz telefonunuz sıvı teması almış demektir.

iPhone Servis: Sıvı Hasarı Tamiri #

Su giren iPhone tamir olur mu sorusunun cevabı meydana gelen soruna göre değişmektedir. Eğer telefon sıvı teması aldıktan hemen sonra yapılması gerekenleri yaptıysanız cihazınızın kurtarılma ihtimali çok daha yüksektir.

iPhone sıvı hasarı tamiri sırasında telefon açılır ve sıvı alan alanların temizliği yapılır. Daha sonra hasarlı parçanın değişimi veya onarımı sağlanır. Ancak sıvı, işlemci gibi onarılamayacak parçalara ulaştıysa sıvı hasarı tamiri mümkün olmaz.  

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.