Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Sürekli Kapanma Problemi ve Çözümleri

Bu yazımızda iPhone reset sorunu olarak adlandırılan iPhone kapanma sorunu ve çözümleri​ni inceliyoruz!

İletişim, eğlence ya da sabah vaktinde uyandığımızdan emin olmamız için ihtiyacımız olan iPhone cihazlarımızın sürekli doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak isteriz. Bu nedenle, tahmin edeceğiniz gibi durduk yere kapanan bir iPhone büyük bir problem teşkil edebilir.

iPhone Cihazınızın Sürekli Kapanmasına Ne Neden Oluyor?
#

Bozuk uygulamalar ya da su hasarı gibi iPhone kapanma sorununa neden olabilecek bazı şeyler vardır.

 Fakat, kapanma sorunlarının ana sebebi genellikle bataryadan kaynaklanır.

 Sorunun bataryadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin olarak anlamanızın birkaç yolu vardır: 

– iPhone’unuz% 30 batarya ile kapanması 

– iOS’ta bulunan Pil Sağlığı özelliği  

Bu seçenekleri makalenin devamında ele alacağız.

Fakat henüz acele etmenize gerek yok.

Batarya değiştirme işlemine kesin karar vermeden önce iPhone kapanma sorununuzu düzeltmek için önereceğimiz bazı teknikleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz

iPhone Cihazınızı Hard Reset ile Yeniden Başlatın​ #

iPhone cihazınızın rastgele kapanması gibi sorunlarınız varsa, denemeniz gereken ilk ve en kolay yol genellikle telefonu yeniden başlatmaktır.

 Böyle durumlarda ‘hard reset’ adı verilen özel bir tür yeniden başlatma işlemi uygulamanız gerekir. 

Hard reset normal bir yeniden başlatmadan farklıdır çünkü iPhone cihazınızın işletim sistemini ve geçici belleğini daha derin bir şekilde temizler. (Korkmanıza gerek yok, işlem sırasında herhangi bir veri kaybetmeyeceksiniz.) 

Eğer iPhone cihazınızın sürekli kapanmasının nedeni hatalı bir uygulama ise bu adım probleminizi büyük ihtimalle çözecektir.

Hard Reset işlemi için yapmanız gerekenler:

(Adımlar kullandığınız iPhone modeline göre değişiklik gösterebilir)

 • iPhone 8 ve iPhone X modellerinde, önce ses açma düğmesine basın ve bırakın. Daha sonra ses azaltma düğmesine basın ve bırakın. Son olarak güç düğmesine basılı tutun.
 • iPhone 7 modellerinde ses kapatma ve güç düğmesine aynı anda basılı tutun.
 • Diğer tüm iPhone modellerinde, Home ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutun.

2. Ekran kararıp Apple logosu belirene kadar düğmelere basılı tutun.

3. Apple logosunu gördükten sonra düğmeleri bırakın ve iPhone cihazınızın normal şekilde başlamasına izin verin.

iPhone İşletim Sistemini Güncelleyin​ #

Bazı durumlarda iPhone cihazınızın sürekli kapanmasının nedeni işletim sistemi problemleri olabilir. 

Eğer hard reset işlemi işe yaramadıysa ve iOS ‘in eski bir sürümünü kullanıyorsanız iPhone cihazınızı en son iOS sürümüne güncellemelisiniz. 

Bunu yapmak için:

 • Ayarlar’a girin
 • Aşağı kaydırın ve Genel öğesine dokunun
 • Yazılım Güncellemesi simgesine tıklayın. iPhone cihazınız bu durumda güncel sürümleri arayacak ve size güncellemeniz gereken yazılımları önerecektir.
 • Güncellemeye başlamak için, İndir ve Yükle yazısına dokunun.
 • Ekranda mavi bir ilerleme çubuğu belirecektir. Daha sonrasında çıkacak olan Şimdi Yükle yazısına dokunarak yüklemenin tamamlanmasını bekleyin.

iPhone İşletim Sistemini Güncelleyin​ #

iPhone cihazınızda iOS 11.3 veya daha üstü bir sürüme sahipseniz, pilinizle ilgili sorunları tam olarak belirlemenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz bir uygulama mevcuttur. 

Pil Sağlığı uygulaması size iki önemli bilgiyi sunar: 

1. Bataryanızın maksimum şarj olma kapasitesi

2. Batarya gücünüzün telefonunuzun performansını etkileme oranı.

iPhone cihazınızın Pil Sağlığına ulaşmak için bu yolları izleyin:

 • Ayarlar’a dokunun
 • Pil’e dokunun
 • Pil Sağlığı öğesine dokunun

Maksimum Kapasite kısmı, pilinizin toplam şarj kapasitesini gösterir.

Maksimum Kapasiteniz çok düşükse, bu piliniz ile ilgili bir problem olabileceğinin işareti olabilir.

En Yüksek Performans Yeterliliği kısmı ise pilinizden kaynaklanan problemlerin iPhone cihazınızın performansını nasıl etkilediğini size söyler. 

Pil Sağlığı bölümü ayrıca bataryanızın değiştirilmesi gereken bir noktada olup olmadığını hakkında da bilgi verir.

Fixplan Teknik Servis Hizmetleri​ #

Batarya değişimi için Fixplan servislerine gelebilir veya yerinde tamir hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Tüm iPhone modelleri için batarya da dahil tüm teknik servis fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sorun batarya kaynaklı olmadığında, problem anakart arızası kaynaklı olabilir. Anakart onarımları hakkında buradan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.