Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Titreşim Çalışmıyor Nedenleri ve Çözümleri

Telefonunuzun zil sesini yüksek tutsanız bile, gürültülü bir ortamdayken aramaları veya mesaj bildirimlerini kaçırabilirsiniz. Ancak titreşim özellikleri etkinleştirilirse aramaları ve bildirimleri kaçırma olasılığı düşer. Bu yazımızda iPhone titremiyor sorununun nedenleri ve çözümlerini inceliyoruz.

iphone titreşim çalışmıyor sorunu nasıl çözülür? iphone titreşim motoru tamiri

iPhone Neden Titremiyor? #

iPhone titreşim sorunlarının birden fazla sebebi olabilir. Bu sorunlar donanımsal ve yazılımsal olabileceği gibi telefonunuzda basit ayar değişikliği yaprak da çözülebilir. 

  • Ayarların yanlış olması,
  • Yazılımsal nedenler,
  • Darbe, düşme, sıvı hasarı sonucu titreşim motorunun bozulması.

iPhone Titreşim Ayarlarını Kontrol Edin #

İlk önce iPhone titreşim motorunun ayarlardan açık olup olmadığına bakın. iPhone’unuzun yan tarafında bulunan “sessize al tuşu”nu açıp kapatın. Eğer ayarlarda “Çaldığında Titret” ya da “Sessizken Titret” açıksa bir titreşim hissedeceksiniz.

iPhone’unuzun tuşunu açıp kapattığınızda bir titreşim hissetmiyorsanız bu titreşim motorunun arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu kararı vermeden önce telefon ayarları kontrol edilmelidir.

iPhone Sessizdeyken Titremiyor #

Eğer “Sessizken Titret” açık değilse Sessize Al Tuşunu kapattığınızda iPhone’unuz titremez.

  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Sessizde Titret, adımlarını takip ederek telefonunuzun sessiz moddayken titremesini sağlarsınız. 

iPhone Çaldığında Titremiyor #

Ayarlarda “Çaldığında Titret” açık değilse, Sessize Al Tuşunu açtığınızda iPhone’ununuz titremez.

  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Çaldığında Titret, adımlarını takip ederek telefonunuz çaldığında hem titremesini hem de zil sesinin duyulmasını sağlarsınız.

Erişilebilirlik ayarlarında titreşim kapalıysa titreşim motoru tamamen çalışır durumda olsa bile iPhone titremez.

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > Titreşim, ayarının açık olduğundan emin olun.
  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Zil Sesi > Titreşim, adımlarını izleyin. Eğer titreşim “Yok” olarak ayarlıysa bunu değiştirin.

iPhone Titremiyor Yazılımsal Çözümleri #

Yukarıdaki ayarları değiştirmenize rağmen iPhone titremiyor sorunu devam ediyorsa yazılımsal bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin bir yolu ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Ağ ayarlarını sıfırladığınızda verileriniz silinmez fakat iPhone ayarları fabrika ayarların döner. 

  • Ayarlar > Genel > Aktar veya iPhone’u Sıfırla > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla, adımlarını takip edin. 

Eğer bu çözüm de işe yaramıyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Fakat bunu yapmadan önce mutlak profesyonel bir teknik servise gitmelisiniz. Çünkü sorun sanıldığı gibi yazılımsal olmayabilir. Böyle bir durumda uzman müdahalesi gereken donanımsal bir çözüm titreşim sorununu çözecektir.

iPhone Servis: Titreşim Motoru Değişimi ve Fiyatı #

Titreşim sorununun kaynağı ayarlar veya yazılım değilse donanımsal olma ihtimali çok yüksektir. Böyle bir durumda taptic engine olarak adlandırılan titreşim motorunun değiştirilmesi gerekir. 

iPhone titreşim motoru değişimi işleminde dikkat edilmesi gereken onarım sırasında ekran bağlantı kablolarına zarar vermemektir. Home tuşu, ön kamera, şarj soketi gibi bileşenlerin bağlantı kabloları ekrana bağlıdır. Bu yüzden uzman olmayan kişiler tarafından yapılan değişimler sırasında bu bileşenlere zarar gelebilir.

Fixplan teknik servislerimizde Türkiye’nin en iyi eğitimli ve MEB tarafından sertifikalı teknisyenleri çalışmaktadır. Profesyonel hizmet almak için web sitemizden randevu oluşturabilir ve iPhone servis fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa iPhone arka kameranızın değişime ihtiyacı var demektir.

Ne kadar sürer?

Titreşim motoru değişimi ve/veya tamiri ortalama yarım saat içerisinde yapılmaktadır. Sadece aramanız ve randevu oluşturmanız yeterlidir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.