Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor & Telefonla Konuşurken Ekran Kapanmıyor

iPhone yakınlık sensörü, diğer adıyla Proximity sensörü, son derece kullanışlı bir donanımdır. Bu sensör çalışmadığında telefon ekranı arama sırasında kararmaz veya ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanmaz. Eğer siz de iPhone yakınlık sensörü arızası yaşadığınızı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

iphone yakınlık sensörü çalışmıyor, telefonla konuşurken ekran kapanmıyor

iPhone Yakınlık Sensörü Ne İşe Yarar? #

  • Proximity sensörü, telefonla konuşurken ekranın otomatik olarak kapanmasını sağlar. Böylece telefonunuz hem pil tasarrufu sağlar hem de konuşma sırasında tuşlara basmanızı engeller.
  • iPhone X ve üzeri modellerde Face ID için yüzün derinliğini algılar.
  • Ortam ışığına göre ekran parlaklığını ayarlar

iPhone Yakınlık Sensörü Neden Bozulur? #

Sensörün bozulmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları donanım kaynaklıdır. Böyle bir durumda cihazınız tamir gerektirmektedir.

  • Darbe, düşme veya sıvı teması sonucunda sensörün arızalanması,
  • Sensörün bulunduğu bölgenin kirlenmesi, toz birikmesi,
  • Yazılımdan kaynaklanan sorunlar, arızaya yol açmaktadır.

iPhone Telefonla Konuşurken Ekran Kapanmıyor #

iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 8 Modelleri  #

Yukarıdaki modellerde telefonda konuşurken ekran kararmıyor sorunu yaşıyorsanız, yakınlık sensörü onarımı veya değişimi yaptırmanız gerekebilir. Bu modellerde Face ID bulunmadığı için değişim yapmak daha kolaydır. Fakat, bu modellerde yakınlık sensörü değişirken ön kameranın da değişmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. 

iPhone X ve Üzeri Modeller #

Yakınlık sensörü, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde Face ID donanımının bir parçasıdır. Yüzün derinliğini ölçerek Face ID’nin çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden bu modellerde yakınlık sensörü tamiri veya onarımı yapılacağı zaman Face ID de göz önüne alınmalıdır.

Yakınlık sensörü orijinal olmayan bir parça ile değiştirildiğinde Face ID çalışmaz. Çünkü, değiştirilen parçanın Apple sisteminde donanımın geri kalanı ile eşleştirilmesi gerekmektedir. 

Orijinal parça değişimini Apple Yetkili Servisler veya Apple Bağımsız Onarım Sağlayıcı servisler sağlamaktadır. Orijinal olmayan bir parça ile değişim yapıldığında “Face ID Etkinleştirilemiyor” gibi uyarılar alırsınız. 

iPhone Yakınlık Sensörü Sorunu Hızlı Çözümler #

iPhone’unuzu bir teknik servise götürmeden önce denemeniz gereken birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler, donanım kaynaklı olmayan sorunları çözmek için hızlı alternatiflerdir.

iPhone’u Hard Reset ile Yeniden Başlatın #

Eğer yakınlık sensörü çalışmıyorsa iPhone’unuzu hard reset ile yeniden başlatmak yazılım kaynaklı sorunları çözecektir.

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutmanız gerekmektedir. 

Ekran Koruyucusunu Kontrol Edin #

Ekran koruyucusu bazı durumlarda telefonların belirli özelliklerinin çalışmamasına neden olmaktadır. Bunun sebebi ise ekran koruyucusunun çok kalın olması, sensörlerin önünü kapatması veya kirlenmesi olabilir. Bu yüzden ilk önce ekran koruyucusunun sensörlerin olduğu bölgeyi hiçbir şekilde engellemediğine emin olun. Gerekirse koruyucuyu çıkarın.

Ekranı Temizleyin #

Ekran koruyucusunu çıkardıktan sonra ekranı iyice temizleyin. Yakınlık sensörü çok hassas olduğu için kir veya toz yüzünden çalışmama ihtimali yüksektir. Yumuşak, kuru ve tüy bırakmayan bir bez parçasıyla ekranı temizleyin. 

iPhone Servis: Yakınlık Sensörü Tamiri & Fiyatı #

Telefonunuzun almış olduğu bir darbe proximity sensörüne zarar vermiş olabilir. Böyle bir durumda, sensörün ya onarılması da ya da değiştirilmesi gerekmektedir. 

Özellikle iPhone X ve üzeri modellerin yakınlık sensörü değişimi Apple onaylı servislerde yapılmalıdır. Çünkü sensörün, Face ID’nin bileşenleriyle sistem üzerinde eşleşmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde Face ID özelliği çalışmaya devam etmektedir. 

Fixplan, Apple onaylı bağımsız onarım sağlayıcısıdır ve Apple tarafından orijinal parçalarla hizmet vermesi onaylanmıştır. Onarım fiyatları hakkında bilgi almak için iPhone servis fiyatları sayfasını ziyaret edebilir veya müşteri hizmetlerimizle iletişme geçebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.