Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Çok Yavaş Şarj Oluyor Sorunu, Nedenleri & Çözümleri

Cihazınızın olması gerekenden daha yavaş şarj olduğundan şüpheleniyorsanız, sormanız gerken soru şudur: “Bir iPhone’un şarj olması ne kadar sürer?” Bir iPhone’un şarj olması telefonun modeline ve kullanılan şarj aletine göre değişmektedir. Yeni iPhone modellerinin tamamen şarj olması ortalama bir saattir. Bu ortalama süre baz alınarak, kendi iPhone modelinize göre, telefonunuzun ne kadar sürede şarj olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu yazımızda iPhone yavaş şarj oluyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

iphone yavaş şarj oluyor, Apple iphone neden yavaş şarj olur?

iPhone Cihazım Neden Yavaş Şarj Oluyor? #

iPhone cihazınızın yavaş şarj olmasının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler;

 • Şarj soketi arızası yada şarj soketinde biriken toz,
 • Şarj adaptörü veya şarj kablosu,
 • Kalitesiz ya da arızalı batarya,
 • Düşme, darbe ve sıvı hasarı kaynaklı anakart arızası, olarak sıralanmaktadır.

iPhone yavaş şarj olma sorununun en yaygın iki sebebi nedir? 

 • Düşük amperli bir şarj kaynağı kullanıyorsanız iPhone’unuz yavaş şarj oluyor olabilir. iPhone’lar en fazla 5 voltta şarj olabilir. Fakat amper, şarj cihazından şarj cihazına göre değişir. Şarj cihazı ne kadar yüksek amper değerine sahipse iPhone’unuz o kadar hızlı şarj olur. Bu yüzden, şarj aleti seçimi çok önemlidir.
 • iPhone cihazınızın yavaş şarj olmasının en yaygın nedeni, şarj girişine birikmiş olan toz ve kirdir. 

iPhone Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Nedenleri Nedir? #

Şarj Aleti

Hasarlı, yıpranmış ya da standartların altında bir şarj cihazı, şarj olma hızını kötü bir şekilde etkiler. Ayrıca, şarj cihazınız eskiden iyi çalışıyorsa ve aniden yavaşladıysa, şarj cihazınızda bir sorun olabilir. 

Şarj Kaynağı

Bazen şarj aletiniz ne kadar kaliteli ve yeni olursa olsun, şarj kaynağına göre şarj olma hızı değişir. Örneğin telefonunuzu arabanıza veya bilgisayarınıza bağlayarak şarj ediyorsanız muhtemelen yavaş şarj olacaktır. Bu yüzden, yavaş şarj sorunu ile uğraşırken şarj kaynağınızdan gelen voltajı göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Şarj Soketine Toz Birikmesi 

Toz ve kir, sanıldığından çok daha kolay bir şekilde şarj girişine dolar. Bu da telefonunuzun yavaş şarj olmasına neden olur. Bazı durumlarda ise toz, şarj girişini çok fazla doldurur ve telefonunuz hiç şarj olmaz.

Kalitesiz & Eski Batarya

Şarj hızındaki değişiklikler, bataryanızın ömrünün bitmek üzere olduğunun bir işareti olabilir. Şişmiş, eskimiş bataryaların şarj olma performansı düşüktür. Bu yüzden, eskimiş bataryalar şarjı hızlı tükettikleri gibi şarj olma hızları da yavaştır.

Bunun yanı sıra, yakın zamanlarda batarya değişikliği yaptırmış daha sonra cihazınızın yavaş şarj olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum, yüksek bir ihtimalle, cihazınıza kalitesiz bir batarya takıldığına işaret etmektedir.

Anakart Arzıası

Telefonunuz düşme, darbe veya sıvı hasarı aldıysa anakart üzerinde yıpranma meydana gelmiş olma ihtimali yüksektir. Anakart üzerinde yer alan şarj entegresinin bozulması ve yıpranması durumunda çeşitli şarj sorunları ortaya çıkar. Bunlardan biri de iPhone yavaş şarj oluyor sorunudur. 

Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka anakart birimi olan bir teknik servise gitmelisiniz. 

iPhone Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Çözümleri Nedir? #

Şarj Girişini Temizleyin

iPhone yavaş şarj oluyor sorununu çözmek için öncelikle telefon girişinde biriken toz ve kiri temizlemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için antistatik bir fırça kullanmalısınız. Eğer antistatik özelliklere sahip bir fırçanız yoksa temiz bir diş fırçası kullanabilirsiniz. 

Dikkat etmeniz gereken nokta, şarj girişini sivri ve keskin bir materyalle temizlememektir. Bunu yaptığınızda basit bir şarj sorununun donanımsal bir sorun haline gelme ihtimaliniz vardır.

Şarj Kablosunu Kontrol Edin

Yavaş şarj olma sorununu çözmenin bir diğer adımı şarj kablonuzu kontrol etmektir. Şarj kablosu zarar görmüş ya da yıpranmışsa, İPhone’unuzun yavaş şarj olmasının nedeni bu olabilir. 

Şarj Adaptörünü Kontrol Edin

Kabloda bir hasar göremiyorsanız bir de şarj adaptörünü kontrol edin. Telefonunuzu farklı adaptörlerle şarj edip şarj olma hızını kontrol edin. Bu şekilde sorunun kablodan mı adaptörden mi kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Bozuk bir şarj adaptörünün yanı sıra, kalitesiz şarj adaptörleri de cihazınızın şarj olma hızını etkiler. Bazı kalitesiz şarj aletleri, telefonunuzu çok hızlı şarj eder. Ancak cihazınızın hızlı şarj olması düşünülenin aksine iyi bir şey değildir. Bu yüzden iPhone modelinize en uygun şarj aletini şeçmelisiniz.

iOS’u Güncelleyin

iPhone yavaş şarj oluyorsa, iPhone yazılımında sorun olabileceği genellikle gözden kaçmaktadır. iPhone’ununza her şarj kablosunu taktığınızda pilin şarj edilip edilmeyeceğine karar veren mekanizma telefonunuzun yazılımıdır. Bu nedenle, iPhone’unuzun yazılımında bir sorun varsa şarj soketinde veya şarj aletinde sorun olmasa bile iPhone yavaş şarj oluyor sorunu ile karşılaşırsınız. 

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme, adımlarını takip ederek iOS’u güncelleyin.

Hızlı Yöntemler #

iPhone’unuz yavaş şarj oluyorsa deneyebileceğiniz hızlı yöntemler vardır. Bu yöntemleri, cihazınızda herhangi bir donanımsal ve yazılımsal sorun yoksa denemeniz işe yarayacaktır.

Telefonunuzu şarj ederken;

 • Uçak Modu’na alın
 • Ağır uygulamaları kullanmaktan ve uzun telefon görüşmeleri yapmaktan kaçının. 
 • Ekran parlaklığını kısın: Ayarlar > Ekran ve Parlaklık
 • Bildirimleri kapatın: Ayarlar > Bildirimler 
 • Arka Planda Uygulama Yenile’yi kapatın: Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile

iPhone Servis Fixplan Çözümleri #

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri sorunu çözmeye yaramadıysa, telefonunuzu bir Fixplan teknik servisine getirin. Fixplan olarak, şarj soketi temizliği ve değişiminin yanı sıra anakart arızalarının onarımları da yapıyoruz. Garantili, profesyonel, hızlı ve garantili anakart onarım hizmeti almak istiyorsanız Fixplan sizin için doğru adres!

iPhone teknik servis fiyatlarını öğrenmek için websitemizi ziyaret edebilir, anakart tamiri hakkında daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.