Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Ekranında Yeşil Çizgi Belirmesinin Çözümü Nedir?

iPhone cihazlarımızda zaman zaman problemler yaşıyoruz. Bu problemlerden en yaygın olanı ise ekran sorunları. Dokunmatik sorunu, ekran yanması, ekranın kendi kendine basması, donma gibi bir çok sorun ile karşılaşmaktayız. Bu sorunlardan biri ise iPhone ekranında yeşil çizgi belirmesidir.

Gelin iPhone ekranlarında yeşil çizgi belirmesinin nedenlerini ve çözüm yöntemlerini inceleyelim!

iPhone Yeşil Çizgi Belirdi Ne Yapmalıyım
iPhone Yeşil Çizgi

iPhone Ekranında Yeşil Çizgi Neden Oluşur? #

Apple’ın OLED ekran özelliğine sahip ilk akıllı telefonu iPhone X modelidir. Bu modelden sonra üretilen her modelde de OLED ekran kullanılmıştır. OLED ekran, kristal netliğinde görüntü imkanı, ultra beyazlar ve koyu siyahları daha canlı şekilde görmenizi sağlar. Bütün bu özelliklere rağmen, OLED ekranlar kusursuz değiller. Bunlardan biri de iPhone ekranlarında beliren yeşil çizgidir.

OLED ekranlar zengin renkler üretmesinin yanı sıra ekrandaki piksellere tek tek ışık verebilme teknolojisine sahiptirler. Yeşil çizgi problemi ise bu piksellere iletilen elektrik voltajında düzensizlik olduğunda ortaya çıkar.

Ekranda yeşil çizgi belirmesi iPhone X modellerinde çok sık görülen bir problemdir. Fakat, daha sonraki modellerde de görülmektedir. Sorunun çözümü neredeyse her zaman ekran değişimidir. 

iPhone Ekranından Yeşil Çizgi Nasıl Kaybolur? #

Ekranınızda beliren yeşil çizgiyi kaybetmek için birkaç yöntem deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın #

Ekranda yeşil çizgi ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey telefonunuzu hard reset ile yeniden başlatmaktır. Çünkü, bu işlem önbelleği temizleyerek bozuk verilerden ve ayarlardan kurtulmanızı sağlamaktadır. 

Hard reset ile telefonunuzu yeniden başlatmak için ilk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın. Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. Ekranda Apple logosu belirene kadar tuşlara basmaya devam edin.

iTunes ile iOS Sürümünü Güncelleme #

Bu işlemi yapmak için iTunes yüklü bir bilgisayara ve telefonunuzu bu bilgisayara bağlayacak bir ara kabloya ihtiyacınız var. 

Ara kablo ile iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayın ve bilgisayardan iTunes uygulamasını açın. iTunes’u açtıktan sonra telefonunuza bir önceki maddede belirtilen yöntem ile hard reset atın. Ekranda Apple logosu belirecek. Bu logoyu gördükten sonra da tuşlara basmaya devam edin. Böylelikle telefonunun recovery moduna girecektir. iTunes ekranında gözüken telefon ikonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “Güncelle” seçeneğini seçin.

Telefonunuzu bu yöntem ile güncellemek verilerinizi korur. Fakat, “Güncelle” yerine “Geri Yükle” seçeneğini seçerseniz telefonunuz tüm ayarlar ve verileri silinir.

Ekran Ayarlarını Düzenleyin #

Dokunmatik ekranlı telefonlarda bazı ekran sorunları ayarlar kısmından ekran ve görüntü özellikleri değiştirilerek çözülmektedir.

  • Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Parlaklık
  • Ekran Parlaklığını azaltmak ekran problemlerinizi çözebilir.
  • Ayarlar > Genel > Erişebilirilik > Ekran Kolaylıkları > Otomatik Parlaklık
  • Otomatik parlaklık ayarını kapatmak ekranınızın gereksiz zamanlarda çok fazla parlamasını önleyecektir. Böylelikle ekran yanması gibi sorunların önüne geçerken batarya ömrünü de uzatırsınız.
  • Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > True Tone
  • Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, iPhone cihazınız ortamdaki ışık koşullarına otomatik uyum sağlayarak renklerin farklı ortamlarda tutarlı görünmesini sağlar. Bu da ortaya çıkabilecek ekran problemlerini önlemek adına uygulanabilecek bir yöntemdir.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürün #

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla

Bu yöntem denemeniz gereken en son yöntemdir. Çünkü telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde telefonunuzdaki bütün veriler silinecektir. Yine de bu yöntemi deneyecekseniz, ilk önce telefonunuzu yedeklemeniz gerekmektedir. iPhone yedekleme işlemini iTunes ya da  iCloud üzerinden yapabilirsiniz. Telefonu yeniden kurma aşamasında ise iCloud yedeklerinizden verilerinizi geri getirebilirsiniz.

iPhone Yeşil Çizgi Çözümü

iPhone Ekranında Beliren Yeşil Çizgi Çözümü Nedir? #

Cihazınızın ekranında beliren yeşil çizginin kesin çözümü ekran değişimi yaptırmaktır. Yukarıdaki yöntemler geçici yöntemlerdir. Bu yöntemleri denedikten sonra yeşil çizgi kaybolsa bile geri gelme ihtimali yüksektir. Bu yüzden kesin çözüm için ekran değişimi yaptırmanız gerekmektedir. 

iPhone Teknik Servis İşlemi Planlayın​ #

Ne kadara mal olacak?
Fiyatlar, modele ve telefonunuzun ihtiyaç duyduğu onarım türüne göre değişiklik gösterebilir. iPhone servis fiyatlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edin.

Ne kadar sürer?
iPhone onarımları ortalama 30 dakika sürmektedir.Anakart sorunlarının onarım süreleri değişiklik göstermektedir. Sadece aramanız ve randevu oluşturmanız yeterlidir.

Onarımımı nerede yaptırabilirim?
Bir randevu ayarlayın ve servis araçlarımız gelip dilediğiniz yerde onarımı sağlasın. Ayrıca, arızalı telefonunuzu yakınınızdaki herhangi bir Fixplan mağazasına da getirebilirsiniz. iPhone anakart onarımları da Fixplan mağazalarında mevcuttur.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.