Fixplan® Türkiye | Blog

Apple Karma Gerçeklik Başlığı & AR/VR Teknolojisi

2022 daha yeni başlamış olsa da, Apple’ın AR/VR planları ve ürünleri ile ilgili raporlar ve söylentiler ortada dolaşıyor. Bu söylentilere, Apple Karma Gerçeklik Başlığının özellikleri, çıkış tarihi ve çıkış fiyatı da dahil. Ayrıca bu söylentilerin, karma gerçeklik başlığı hakkında doğrudan bilgisi olan birinden geldiğine dair bilgiler de mevcut.

Sanal ve artırılmış gerçeklik yıllardır üzerinde çalışılan bir proje. Bazı cihazlar, sınırlı şekillerde bu deneyimi kullanıcılara sunsa da, henüz hiç bir ürün bunu başaramadı. Facebook’un yakın zamanda ismini Meta olarak değiştirmesi de metaverse, sanal ve artırılmış gerçeklik kavramlarının günlük hayattaki kullanımını artırdı. Bu yazımızıda, yeni AR/VR başlığının beklenen özelliklerini inceliyoruz!

Karma Gerçeklik Başlığı Hangi Kitleye Hitap Ediyor? #

Apple’ın karma gerçeklik başlığı herkes tarafından heyecanla beklenen bir ürün. AR ve VR, yani artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik işlevselliği sunmak için yapılandırılmış olan başlık, Apple’ın ilerideki planları için büyük bir adım niteliğinde. Ancak bu başlığın, genel kullanıcı kitlesine hitap etmeyeceği tahminler arasında.

Bu başlığın, son yıllarda adını çok duyduğumuz metaverse evreni ile iç içe olması bekleniyordu. Fakat, gelen son raporlara ve tahminlere göre Apple, metaverse evrenine karma gerçeklik başlığı ile girmeyecek. Bu başlık, daha çok oyun, eğlence ve sosyal medya için olacak. Başlığın hedef kitlesi ise oyun geliştiricileri ve profesyoneller olacak gibi görünüyor.

Apple’ın kullanıcı kitlesini seçiminde AR/VR teknolojisini kullanmak ve test etmek yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkması beklenen Apple Glass için uygulama geliştirmek ve oyun odaklı bir deneyim sunmak şirketin önceliği olacak.

Karma Gerçeklik Başlığı Özellikleri #

Göz Takibi Özelliği #

Apple’ın karma gerçeklik başlığı, göz takip etme özelliğine sahip olabilir. Göz takibi, kullanıcıların sanal gerçeklik deneyimini yükseltecek bir özellik. Göz takip teknolojisi, gözden yansıyan ışıktaki değişiklikleri algılayan verici ve alıcılar sayesinde çalışacak. Böylece başlık, göz hareketlerini algılayacak.

Çift Amaçlı Kameralar #

Apple’ın AR/VR başlığının, ikili bir amaca hizmet edecek birden fazla kamera içerdiği söyleniyor. İlk olarak, kamera sanal gerçekliğe dönüştürülecek olan el hareketlerini takip etmek için kullanılacak. Ayrıca bu kamera, kullanıcının başlıkta gördüğü görüntünün dışında, dış dünyayı görmesini de sağlayacak. Bu karma gerçeklik görünümü, kullanıcının çevresindeki nesnelere takılmadan, sanal gerçeklik öğeleriyle etkileşime girmesini mümkün kılacak. 

Ultra Çözünürlük: 8K Ekranlar #

Apple, 8K çözünürlüklü ekran konusunda sınırları zorlamayı planlıyor. Bu, Microsoft’un üst düzey sanal gerçeklik ürününü bile geride bırakacak bir plan. Ancak, 8K ekranlar çok fazla enerji harcayacaktır. Bu yüzden, Apple’ın enerji tüketimini azaltmak için de bir planı olmalı.

Apple 8K çözünürlük teknolojisi sadace kullanıcın baktığı alanlar için uyarlayabiilr. Bu da, göz takibi özelliğinin açıklıyor. Göz takibi sayesinde, kullanıcın baktığı alanlar 8K çözünürlükte olacak. Ekranın geri kalanı ise enerji tasarrufu sağlamak için daha düşük çözünürlükte olacak. 

Uzamsal Ses Özelliği #

Karma gerçeklik başlığı, sesi kafanızın döndüğü yöne göre ayarlayan uzamsal ses özelliğine sahip olabilir. Apple, bu özelliği hoparlör yerleştirilmiş başlık bandı kısmında kullanabilir.

Değiştirilebilir Başlık Bantları #

Bir rapora göre, karma gerçeklik başlığı değiştirilebilir başlık bantlarına sahip olacak. Apple Watch kordonlarına benzer olarak, sanal gerçeklik başlığının bantları da çeşitli renklerde sunulabilir. Ek olarak Apple, daha uzun şarj kullanımı ve daha iyi ses kalitesi sağlayan, gelişmiş başlık bantları da üretebilir.

Karma Gerçeklik Başlığı Çıkış Tarihi Ve Fiyatı #

Raporlar ve tahminler, Karma Gerçeklik Başlığının 2022 yılının sonunda piyasaya sürüleceğini işaret ediyor. Bunun yanı sıra bazı analistler, Apple başlığının 2022 sürümünün ardından, 2024’te ikinci bir sürümünü üretmesini bekliyor. İkinci sürüm başlıkların daha hafif olacağı ve daha hızlı işlemcilere sahip olacağı da bu beklentiler arasında.

Apple Karma Gerçeklik Başlığının tahmin edilen çıkış fiyatı $3000.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.