Fixplan® Türkiye | Blog

Macbook Klavye Çalışmıyor & MacBook Klavye Değişimi

Macbook bilgisayarlar ince yapılı ve hafif olmalarından dolayı çok kullanışlı olmalarıyla bilinmektedir. Fakat, bu kullanışlı bilgisayarlarda bile bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de Macbook klavye sorunlarıdır. Çoğu zaman, kullanıma bağlı veya yazılımsal sorunlar dolayısıyla Macbook klavyesi bozulmaktadır. Bu yazımız, klavye sorunu nedenleri & çözümleri, Macbook klavye değişimi hakkında.

macbook klavye çalışmıyor, macbook tuş çalışmıyor

Macbook Klavye Neden Çalışmıyor? #

  • Toz ve kirin birikmesi.
  • Yazılımdan kaynaklı sorunlar.
  • Hatalı uygulama ve ayarlar.
  • Donanımsal sorunlar.
Donanımsal bir sorundan kaynaklı klavye sorunları için ➤ Macbook Topcase Değişimi

Macbook Klavye Çalışmıyor & Bazı Tuşlar Çalışmıyor #

Macbook klavyesinin çalışmamasının en yaygın sebebi toz ve kirdir. Eğer daha yeni model bir Macbook’unuz varsa, en küçük miktarda toz bile klavye çalışmıyor sorununa neden olur. Çünkü 2015 yılından sonra üretilen Macbook modellerde, toz ve kirin birikmesine daha yatkın olan “kelebek klavye” adında mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma, Macbook’ların daha ince bir tasarıma sahip olmasını sağlasa da birçok klavye sorununu beraberinde getirmiştir. Kelebek klavye mekanizması hem MacBook Pro hem de MacBook Air modellerinde bulunmaktadır.

macbook klavye değişimi, macbook teknik servis

MacBook Klavye Değişimi ve Tamir Yöntemleri #

Yazılım Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür? #

Klavyeyi Temizleyin #

Eğer Macbook klavyesi çalışmıyorsa, denemeniz gereken ilk yöntem klavyeyi temizlemektir. MacBook klavyesini temizlemek, çalışmayan klavyeler için Apple’ın da  önerdiği bir yöntemdir.

Bunu yapmak için ıslak olmayan, nemli bir bez kullanın. Ancak tozlar bezle temizleyebileceğinizden daha derindeyse, temizlik işlemi için profesyonel yardım almalısınız.

Macbook’u Şarja Takın #

Bilgisayarınızın şarjının az olması bazı durumlarda klavye sorunlarını beraberinde getirmektedir. Macbook’unuzu şarja takın ve tamamen şarj olmasını bekleyin. Daha sonra klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

Güncellemeleri Kontrol Edin #

MacOS güncel değilse klavye problemleri yaşamanız muhtemeldir. Klavyeye ek olarak Touch Bar da çalışmıyorsa, sorunun yazılım olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden, ilk önce yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra MacOS’u en son sürümüne güncelleyin.

Uygulamaları Kontrol Edin #

Son zamanlarda yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin. Uygulamalardaki bozuk bir ayar bilgisayarınızın bazı işlevlerinin çalışmamasına neden olmaktadır. Buna Macbook klavye sorunları da dahildir. Şüphelendiğiniz uygulamaları silin, bilgisayarınız yeniden başlatın ve klavyeyi kontrol edin. 

Yanlış Ayar Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür?  #

Yavaş Tuşlar Özelliğini Kapatın #

Yavaş tuşlar, bir tuşa basılmasıyla tuşun etkinleşmesi arasındaki süreyi ayarlar. Eğer bu özellik açıksa, her bir tuşa normalden daha uzun süre basmanız gerekir. 

Apple Menü > Sistem Tercihleri > Erişilebilirlik > Klavye 

Klavye Ayarlarını Kontrol Edin #

Eğer klavye düzeni ayarları yanlış ayarlanmışsa sorunun kaynağı bu olabilir. Bulunduğunuz bölge ve dile göre bir klavye düzeni seçmek için;

Apple Menu > Sistem Tercihleri > Klavye > Giriş Kaynakları, adımlarını kullanın.

SMC Ayarlarını Sıfırlayın #

Macbook’unuzun sistem yönetim ayarlarında sorun varsa klavye doğru çalışmayabilir. Böyle bir durumda SMC ayarlarını sıfırlamak sorunu çözecektir.

  • T2 güvenlik çipi olan Mac Cihazlar:

2018’den sonra üretilen Mac’lerin çoğunda T2 çipi yer alır. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için ilk önce bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra Control, Option (Alt) ve Shift tuşlarına, aynı anda yedi saniye boyunca basılı tutun. Yedi saniye geçtikten sonra, bu tuşlara basmaya devam ederek güç tuşuna basılı tutun. Yeniden yedi saniye sayın ve bütün tuşları bırakın. Son olarak sadece güç tuşuna basıp bilgisayarınızı açın.

  • Çıkarılamayan Pili Olan Mac Cihazlarda:

2009 ortasından 2017’ye kadar üretilen MacBook Pro’lar ve 2017’den önce üretilen Macbook Air modeller çıkarılamayan pillere sahiptir. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra aynı anda Shift, Control, Option (Alt) ve güç tuşuna aynı anda basın. On saniye basılı tutun. Son olarak bütün tuşları bırakın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın

  • Çıkarılabilir Pili Olanlar:

2009 ortasına kadar üretilen tüm MacBook ve MacBook Pro modelleri çıkarılabilir pillere sahiptir. bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. Sonrasında, güç tuşuna beş saniye basılı tutun. Son olarak, bataryayı yerine takın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın.

  • M1 çipi olan MacBook Modellerinde:

M1 çipe sahip olan MacBook modelleri, bilgisayarı her kapattığınızda SMC sıfırlamasını yapacaktır. Bu yüzden ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine basarak bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra, 30 saniye bekleyin ve bilgisayarı yeniden açın. 

Donanım Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür? #

Macbook klavye çalışmıyor ve klavyenin belirli tuşları basmıyorsa sorunun kaynağı fiziksel olabilir. Sıvı teması, kullanıma bağlı yıpranma, düşme ve darbe gibi olaylar sonucunda klavyenin hasar alması olasıdır.

Böyle bir durumda Macbook klavye değişimi yaptırmanız gerekecek. Klavye değişimi sonucunda sorun çözülecektir. Burada önemli olan nokta Macbook klavye değişimi yaptıracağınız teknik servisi iyi seçmektir. 

Çünkü Macbook klavye değişimi sırasında ilk önce anakartın çıkarılması gerekir. Anakartın özenle çıkarılması daha sonra klavye değişimi yapılması gerekmektedir.

MacBook teknik servis hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.