Fixplan® Türkiye | Blog

MacBook Şarj Olmuyor Sorunu, Nedenleri & Çözümleri

MacBook bilgisayarınızla çalışırken birden cihazınızı şarja takmanız için bildirim alıyorsunuz. Şarj kablosunu taktıktan sonra Mac’inizin şarj olmadığını fark ediyorsunuz. Bazen bir Mac, bozuk sistem ayarları nedeniyle şarj olmaz. Bu durumda, Mac’inizi yenide başlatma gibi basit çözümlerle düzeltebilirsiniz. Ancak bazen durum daha ciddidir ve bir teknik servis müdahalesi gerektirir. Bu yazımızda MacBook cihazınız neden şarj olmuyor, şarj olması için siz ne yapabilirsiniz anlatıyoruz.

Macbook Neden Şarj Olmuyor? #

 • Bozuk bağlantılar ve yanlış ayarlar
 • Donanım ve batarya problemleri
 • Aşırı ısınma
 • Sıvı hasarı
 • Darbe ve düşme
Donanım ve batarya problemlerinden kaynaklı şarj sorunları için ➤ Macbook Topcase Değişimi
Macbook şarj olmuyor, macbook şarj aleti çalışmıyor

Mac Şarj Olmuyor Sorunu İçin Deneyebileceğiniz Yöntemler Nelerdir? #

Mac’inizi Yeniden Başlatın #

Mac cihazınızdaki uygulamalar nasıl arada sırada donuyorsa, bilgisayarınızın şarjını kontrol eden ve düzenleyen donanım da donabilir. Bu yüzden, ilk olarak, MacBook cihazınızı yeniden başlatmayı denemelisiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, donanım sistemini de yenileyecektir. Mac’inizi yeniden başlatmak için ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın. Daha sonra Yeniden Başlat seçeneğini seçin.

MacBook’un Aşırı Isınmasını Engelleyin #

Macbook şarj olmuyor ise, bunun bir diğer nedeni de çok ısınması olabilir. Bilgisayarınızdaki termal sensörler, sıcaklıkta ciddi bir artış algılarsa, bir güvenlik önlemi olarak pile erişimi engeller. 

Bu durum, bilgisayarınızı güneş ışığını direkt alan bir yerde kullandığınızda ya da arka planda çalışan uygulamalar yüzünden ortaya çıkabilir. Çünkü, bu durumlarda Mac’iniz daha fazla güç harcar ve daha çok ısınır. 

Her iki durumda da Mac’iniz CPU işlemcisine fazla yük binmesine sebep olmaktadır. CPU, bilgisayarınızdaki programları verimli bir şekilde çalıştırmaktan sorumludur. CPU işlemcisine fazla yük binmesi şarjın hızlı bitmesine ve şarj probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden, Mac’inizi şarj etmeyi denemeden önce soğumasını beklemelisiniz.

Şarj Aletini Kontrol Edin #

Daha ileri yöntemleri denemeden önce basit çözümleri deneyin. Mac’inizin şarj olmamasının nedeni şarj aletinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden ilk önce şarj adaptörünü ve kablosunu kontrol edin. Darbe almış, ezilmiş veya kırılmış bir yer görürseniz problem bundan kaynaklanıyor olabilir. 

Bunu test etmek için Mac cihazınızı farklı bir adaptör, priz ya da USB-C kablosu kullanarak şarj edin. 

Eğer Mac’iniz bu değişikliklerden sonra şarj olmaya başlarsa, şarj aletinde bir problem vardır. Eğer hala şarj olmuyorsa, sorun bilgisayarınızın donanımında olabilir.

Şarj Girişini Temizleyin #

Şarj cihazınızın çalıştığından eminseniz, şarj girişinde Mac cihazınızın şarj olmasını engelleyen toz veya kalıntı birikmiş olabilir. 

Bilgisayarınızın şarj girişini güvenli bir şekilde temizlemek için bir ışık kaynağına ve antistatik bir fırçaya ihtiyacınız var. Bu ekipmanları sağladıktan sonra, şarj girişinin içini hafifçe fırçalayın. 

Dikkat etmeniz gereken nokta, şarj girişine zarar verecek keskin aletler kullanmamanızdır.

Pil Sağlığını Kontrol Edin #

Macbook cihazların, her cihazda olduğu gibi, pil kullanım ömürleri vardır. Bu ömür bittiğinde veya bitmeye yakın bir hale geldiğinde bilgisayarınızda şarj sorunları yaşarsınız. Pilinizde bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmek için pil döngüsünü kontrol etmeniz gerekmektedir. MacBook’unuzun pil döngü sınırı, sahip olduğunuz Mac’in modeline göre değişmektedir. 

 1. Option tuşuna basılı tutun ve ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın. 
 2. Daha sonra, Sistem Bilgileri seçeneğini seçin. 
 3.  Donanım > Güç > Devir Sayısı

Eğer devir sayısı, Mac’inizin maksimum sınırındaysa MacBook şarj olmuyor sorunu bataryadan kaynaklanıyordur.

 • Belirli Uygulamalar Pil Sağlığını Etkiler mi?

Bu sorunun cevabına kısa ve basit bir şekilde “evet” diyebiliriz. Kötü amaçlı yazılımlar Mac cihazınızın batarya ömrünü azaltmakla kalmaz, sistemine de zarar verir. Bu yüzden bilgisayarınıza indirdiğiniz program ve uygulamaları  güvenli kaynaklardan indirdiğinize emin olun. 

MacBook Şarj Olmuyor: SMC Sıfırlayın #

SMC (System Management Controller) sıfırlamayı deneyin. Bu kontrol sistemi, bilgisayarınızdaki pil yönetiminden ve batarya gösterge ışıklarından sorumludur. Bu yüzden, MacBook şarj olmuyor sorununun olası bir çözümü SMC sıfırlamaktır.

Mac model cihazlarda, SMC sıfırlama işlemi modele göre değişmektedir. Çıkarılabilir bataryası olan ve olmayan Mac cihazlarda bu işlem farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden, ilk önce hangi model Mac’e sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. 

 • T2 güvenlik çipi olan Mac Cihazlar: 2018’den beri üretilen Mac’lerin çoğunda T2 çipi yer alır. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için ilk önce bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra Control, Option (Alt) ve Shift tuşlarına, aynı anda yedi saniye boyunca basılı tutun. Yedi saniye geçtikten sonra, bu tuşlara basmaya devam ederek güç tuşuna basılı tutun. Yeniden yedi saniye sayın ve bütün tuşları bırakın. Son olarak sadece güç tuşuna basıp bilgisayarınızı açın.
 • Çıkarılamayan Pili Olan Mac Cihazlarda: 2009 ortasından 2017’ye kadar üretilen MacBook Pro’lar ve 2017’den önce üretilen Macbook Air modeller çıkarılamayan pillere sahiptir. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra aynı anda Shift, Control, Option (Alt) ve güç tuşuna aynı anda basın. On saniye basılı tutun. Son olarak bütün tuşları bırakın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın
 • Çıkarılabilir Pili Olanlar: 2009 ortasına kadar üretilen tüm MacBook ve MacBook Pro modelleri çıkarılabilir pillere sahiptir. bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. Sonrasında, güç tuşuna beş saniye basılı tutun. Son olarak, bataryayı yerine takın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın.
 • M1 çipi olan MacBook Modellerinde: M1 çipe sahip olan MacBook modelleri, bilgisayarı her kapattığınızda SMC sıfırlamasını yapacaktır. Bu yüzden ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine basarak bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra, 30 saniye bekleyin ve bilgisayarı yeniden açın.
macBook şarj olmuyor, macbook teknik servis, macbook tamiri

Mac Cihazınızı Yedekleyin #

Eğer hala Macbook şarj olmuyor sorunu yaşıyorsanız, diğer yöntemleri denemeye devam etmeden önce verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Çünkü, karşılaştığınız sorun bir yazılım veya donanım arızası olabilir. Verilerinizin yedeğini almak, onarım sırasında hiçbir verinin kaybolmamasını sağlayacaktır. 

 • Time Machine kullanarak Mac Cihazınızı Yedekleme: Time Machine ile yedek alma, uygulamalarınızın, müziğinizin, fotoğraflarınızın, e-postalarınızın, belgelerinizin ve diğer tüm dosyalarınızın güvenliğini sağlayan bir yedekleme işlemidir. 

Mac’inizi Time Machine aracılığıyla yedeklemek için bilgisayarınıza bağlamak üzere harici bir depolama aygıtına ihtiyacınız olacak. 

Sistem Tercihleri > Time Machine > Yedekleme Diskini Seç, adımlarını takip edin.

Daha sonra bilgisayarınıza bağladığınız harici diski seçin ve Disk’i Kullan seçeneğine tıklayın.

 • iCloud Kullanarak Yedekleme: iCloud Drive, dosyalarınızı ve verilerinizi otomatik olarak kaydeder. Ancak, Mac’inizi yedeklemek için iCloud Drive’ı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Etkinleştirme işlemi, iCloud ile iPhone yedekleme işlemi kadar kolaydır.

Sistem Tercihleri > Apple ID > iCloud, adımlarını takip edin.

Açılan menüden iCloud’a bağlı olan uygulamaları göreceksiniz. iCloud Drive’ı etkinleştirmek için iCloud Drive’ın yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Mac’inizi Fabrika Ayarlarına Döndürün #

Fabrika ayarlarına döndürmek Mac’inizi tamamen sıfırlayacaktır. Bu yüzden, ilk önce MacBook cihazınızı yedeklemelisiniz. Bu yöntem, şarj olmayan Mac’iniz için başvuracağınız son yöntemdir. Fabrika ayarlarına döndürmek de işe yaramazsa Mac cihazınızı bir teknik servise götürmeniz gerekmektedir. 

Fixplan MacBook Teknik Servis Ankara #

Fixplan teknik servislerimizde, MacBook şarj olmuyor sorunu için sunduğumuz hizmetler: batarya değişimi, şarj soketi değişimi, şarj entegre onarımı ve anakart onarımı şeklindedir. Sorunun kaynağına göre çözüm yöntemi değişmektedir. Cihazlar ilk önce arıza tespit ve inceleme sürecine girer, daha sonra sorun nereden kaynaklanıyorsa, oranın değişimi veya onarımı yapılır.

MacBook teknik servis hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.