Fixplan® Türkiye | Blog

macOS 13 Beklenen Özellikleri, Desteklenen Cihazlar & Çıkış Tarihi

WWDC yani Apple Worldwide Developers Conference bu yıl 6 Haziran’da gerçekleşecek. Tahminlere göre etkinlikte yeni iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, ve watchOS 9’un tanıtılacak.

Yeni macOS, Apple’ın Intel işlemcilerden Apple silikon işlemcilerine tam geçişinden sonra tanıtacağı ilk yeni işletim sistemi olacak. Yeni özellikler, sürüm bilgileri ve daha fazlası dahil olmak üzere bu yıl macOS 13 için olan en son beklentileri yazımızda okuyabilirisiniz.

macOS 13 Çıkış Tarihi Nedir? #

Yazının başında belirttiğimiz üzere, macOS 13 Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferası’nda tanıtılacak. Bu yıl konferans, 6 Haziran’da başlayacak ve 10 Haziran’da son bulacak. 

Yeni işletim sistemleri tanıtıldıktan sonra kullanıma sunulması sonbaharda olacak. Bu süre içinde Apple, son yıllarda yaptığı gibi işletim sistemlerini test edecek. iOS 16, iPadOS 16 ve watchOS 9’un sonbaharda kullanıma sunulması yüksek bir olasılık olsa da, macOS 13’ün test süresinin daha uzun olacağı tahmin ediliyor.

Diğer işletim sistemlerinin Eylül ayında kullanıma sunulması beklenirken, macOS’un Ekim ya da Kasım ayında kullanıma sunulması tahminler arasında yer alıyor.

Yeni macOS Adı Ne Olacak? #

Apple geçtiğimiz yıllarda Mac işletim sistemlerine Kaliforniya’da bulunan parkların adını vermişti. Yeni macOS sistemine de Kaliforniya ile bağlantılı “Mammoth” adı verileceği tahminler arasında yer alıyor.

macOS 13 Beklenen Özellikleri Nedir? #

Apple, bu yeni işletim sisteminde, muhtemelen M1 çipli Mac’lere daha fazla odaklanacak. Donanım ve yazılım arasında daha derin entegrasyon sağlayacak olan macOS 13’ün yeni özellikleri arasında; yenilenen bildirimler, ana ekranda yer alacak araç takımları ve Evrensel Kontrol için iyileştirmeler olacağı tahmin ediliyor. Geliştirilmesi ve iyileştirilmesi tahmin edilen diğer özellikler:

 • Arayüz tasarımında  değişiklik,
 • Yeni bir Launchpad tasarımı,
 • Denetim Merkezi geliştirmeleri,
 • Sistem Tercihleri iyileştirmeleri,
 • Time Machine Yedeklemesi ve iCloud Entegresi,
 • iPhone ile Mac kilidini açma özelliği,
 • Fotoğraflar, Photo Booth, Haritalar ve Sağlık uygulamalarında geliştirmeler.

macOS 13 Hangi Modellerle Uyumlu Olacak? #

Apple, Intel işlemcilerden M1 işlemcileri geçişinin iki yılını tamamladı. Bu nedenle Intel Mac’ cihazların yeni gelecek macOS 13 desteğini yavaş yavaş kaybetmesi muhtemel.

Büyük olasılıkla 2013, 2014 ve 2015 model Mac’ler macOS 13’ü desteklemeyecek. Şu anda macOS 12 Monterey destekleyen cihazlar:

 • 2015 Başı ve sonrası MacBook Air
 • 2015 Başı ve sonrası MacBook Pro
 • 2014 Başı ve sonrası Mac Mini
 • 2015 Sonu iMac
 • 2017 ve sonrası iMac Pro
 • 2013 Sonu ve sonrası Mac Pro
 • 2022 Mac Studio

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.