Fixplan® Türkiye | Blog

Siri Çalışmıyor & Sesi Algılamıyor

Siri, iPhone’larımızı kullanma şeklimizi değiştiren ve daha etkili bir hale getiren harika özelliklerden biridir. Parmağınızı bile kıpırdatmadan yol tarifi almayı, mesaj göndermeyi ve daha fazlasını yapmayı kolaylaştırır. Özellikle, “Hey Siri” özelliği bunlara olanak sağlar. Bu yazımızda Siri çalışmıyor sorununu düzeltmek için ne yapabilirsiniz anlatıyoruz.

“Hey Siri” Hangi Modellerle Uyumludur?  #

“Hey Siri”yi etkinleştirdikten sonra, cihazınızın yan düğmesine veya home tuşuna basmadan Siri’yi kullanabilirsiniz. Bu özellik, cihazınıza ulaşamadığınız zamanlarda bile işlerinizi halletmeyi kolaylaştırır. 

“Hey Siri” özelliğini kullanabilmeniz için cihazınızın iPhone 6s ve üzeri bir model olması gerekmektedir. Böylece bu özelliği telefonunuz şarja takılı değilken de kullanabilirsiniz. 

Ancak, iPhone 6 veya daha eski bir model kullanıyorsanız, “Hey Siri”nin çalışması için cihazınızın prize takılı ve şarj olması gerekmektedir.

iphone hey siri çalışmıyor, siri sesi algılamıyor, siri çalışmıyor çözümleri
iPhone Siri Çalışmıyor

Ayarlar ile Siri Çalışmıyor Sorunu Çözümü #

Siri’nin Etkin Olduğundan Emin Olun

Eğer Siri çalışmıyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek Siri’nin etkin olduğundan emin olun.

Ayarlar > Siri & Arama

  1. “Hey Siri”yi Dinle
  2. Siri İçin Ana Ekran Düğmesi / Siri İçin Yan Düğme
  3. Kilitliyken Siri’ye İzin Ver, seçeneklerini etkinleştirin.

Wi-Fi veya Hücresel Veriye Bağlı Olduğunuza Emin Olun

Siri’yi kullanabilmek için iPhone’unuzun Wi-Fi veya hücresel ağa bağlı olması gerekir. Bu yüzden, bir ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. 

Wi-Fi ağına bağlı olup olmadığınızı kontrol etmek için; Ayarlar > Wi-Fi, adımlarını takip edin. Bağlandığınız Wi-Fi ağı açılan sayfada görünecektir.

Hücresel Veriye bağlı olup olmadığınızı kontrol etmek için; Ayarlar > Hücresel Veri

Konum Servislerinin Açık Olduğundan Emin Olun

Siri’nin birçok işlevi konumunuza bağlıdır. Bu nedenle Siri Konum Servislerinin açık olması gerekir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri

Konum servislerinin, Siri uygulaması için de açık olduğundan emin olun. Çünkü, konum servisleri açık olsa bile her bir uygulama için kapatılabilir. 

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Siri ve Dikte > Uygulamayı Kullanırken 

Yazılım ile Siri Çalışmıyor Sorunu Çözümleri #

Siri, tıpkı iPhone’unuzdaki diğer uygulamalar gibi yazılım tarafından kontrol edilir. Yazılımda bir şeyler ters gittiyse, Siri’nin çalışmamasının nedeni bu olabilir.

iPhone’ununuzu Yeniden Başlatın

Bir yazılım sorununu düzeltmeyi denemek için ilk önce cihazınızı yeniden başlatın. Bu, denemeniz gereken ilk yöntemdir. Bunu yapmak için güc düğmesine birkaç saniye basılı tutun. iPhone X veya üstü bir model telefonunuz varsa güç tuşu ve ses düğmelerinden herhangi birine aynı anda basılı tutun. 

iOS’u Güncelleyin

iPhone’unuz eski bir iOS sürümünü çalıştırdığu için Siri çalışmıyor olabilir. iOS güncellemeleri, yazılımsal hataları düzeltebilir ve Siri gibi, telefonda zaten kurulu olan  uygulamaların özelliklerini iyileştirebilir. 

Yeni bir iOS güncellemesinin olup olmadığını kontrol etmek için:

 Ayarlar > Genel > Yazılım, adımlarını izleyin. Yeni bir yazılım varsa açılan sayfada görünecektir. 

Tüm Ayarları Sıfırlayın

Tüm ayarları sıfırlamak, iPhone’unuzun tüm kayıtlı ayarlarını siler ve varsayılan ayarlara döndürür. Yazılım sorunlarının izini sürmek çok zor olabilir. Bu yüzden daha ileri bir adım atmadan, tüm ayarları sıfırlamak işinize yarayacaktır.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla, adımlarını takip edin. Daha sonra, iPhone tüm ayarları silecek ve yeniden başlayacaktır. 

DFU Modu

Deneyebileceğiniz en son yöntem telefonunuzu DFU moduna almaktır. Son çare olarak telefonunuzu DFU moduna alıp yazılım atmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem verilerinizi sileceği için telefonunuzu ilk önce bir teknik servise göstermenizi öneriyoruz.

Siri Çalışmıyor Sorunu Donanım Kaynaklı Çözümleri #

Siri hala çalışmıyorsa, iPhone’unuzunun hoparlöründe veya mikrofonunda bir donanım sorunu olabilir. Donanım sorunu olduğuna karar vermeden önce hoparlör ve mikrofon temizliğini yapın. Hoparlör ve mikrofonun toz, kir, ekran kılıfı gibi sebeplerden dolayı engellenmesi Siri çalışmıyor sorununu ortaya çıkarmaktadır. 

Temizlik işlemini yaptıktan sonra da bir yanıt alamıyorsanız mikrofonu olan bir kulaklığı telefona bağlayın. Daha sonra Siri’ye bir soru sorun. Siri, denediğiniz her yönteme rağmen cevap vermiyorsa anakart üzerinde yer alan ses entegresinde arıza meydana gelmiş olabilir

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.